Denne informasjonen kan være spekulativ og kan endre seg dramatisk når stemmeseddelen nærmer seg og deretter går.
Denne siden ble sist redigert den 18. juli 2021 klokka 11:06.
| ||||||||||||||
Avdelingsvalg i 2021 i Corrèze | ||||||||||||||
38 seter i Corrèze Departmental Council | ||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
de 20 og 27. juni 2021 | ||||||||||||||
Valgtype | Avdelingsvalg | |||||||||||||
Kampanjens varighet | Av 31. mai 2021 på 18. juni 2021 Av 21. juni 2021 på 25. juni 2021 |
|||||||||||||
Debatt (er) | 14. juni 2021( Frankrike 3 Limousin ) | |||||||||||||
Valgorgan og resultater | ||||||||||||||
Befolkning | 240 583 innbyggere. | |||||||||||||
Registrert | 183 389 | |||||||||||||
Stemmegivning på en st runde | 77,257 | |||||||||||||
42,13% ▼ −17,5 | ||||||||||||||
Stemmer støpt i en st runde | 72 649 | |||||||||||||
Blanke stemmer til en st runde | 2.540 | |||||||||||||
Null stemmer til en st runde | 2,068 | |||||||||||||
Velger i to av tårnet | 68.435 | |||||||||||||
43,69% | ||||||||||||||
Stemmer avgitt i to av tårnet | 63 114 | |||||||||||||
Blank stemmer mot 2 for å slå | 2 704 | |||||||||||||
Null stemmer mot 2 for å slå | 2.617 | |||||||||||||
LR - Pascal Coste | ||||||||||||||
Avdelingsflertall
LR DVD UDI MR | ||||||||||||||
Stemmer i en st runde | 34 995 | |||||||||||||
48,17% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 35,692 | |||||||||||||
56,56% | ||||||||||||||
Seter oppnådd | 28 | ▲ +2 | ||||||||||||
PS - Bernard Combes | ||||||||||||||
Corrèze Sammen
PS PCF DVG | ||||||||||||||
Stemmer i en st runde | 24 555 | |||||||||||||
33,80% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 26,676 | |||||||||||||
45,21% | ||||||||||||||
Seter oppnådd | 10 | ▼ −2 | ||||||||||||
RN - Valery Élophe | ||||||||||||||
Oppføring
RN L'Avenir français | ||||||||||||||
Stemmer i en st runde | 9 146 | |||||||||||||
12,59% | ||||||||||||||
Voice 2 E tower | 746 | |||||||||||||
1,18% | ||||||||||||||
Seter oppnådd | 0 | ► 0 | ||||||||||||
ELV - Chloe herzhaft | ||||||||||||||
Oppføring
EELV DIV | ||||||||||||||
Stemmer i en st runde | 3 881 | |||||||||||||
5,34% | ||||||||||||||
Seter oppnådd | 0 | ► 0 | ||||||||||||
Kart over de som ble valgt i avdelingsvalget 2021 | ||||||||||||||
Sammensetning av avdelingsrådet | ||||||||||||||
Leder for avdelingsrådet | ||||||||||||||
Utgående | Valgt | |||||||||||||
Pascal Coste LR |
Pascal Coste LR |
|||||||||||||
Avdelingsvalget 2021 i Corrèze finner sted 20. og27. juni 2021, samtidig med regionvalget for å fornye alle de 38 avdelingsrådene .
Mellom avdelingsvalget i 2015 og de i 2021 opplevde Corrèze flere mellomvalg og nasjonale valg.
Tradisjonelt stemte Basse-Corrèze (arrondissementet Tulle og Brive) hovedsakelig til venstre, mens Haute-Corrèze (arrondissementet Ussel), ofte kalt "la Chiraquie ", pleide mer mot høyre, bortsett fra visse kommunistiske bastioner i Corrèze-delen. av Millevaches-platået .
Siden 2010-tallet og upopulariteten til François Hollande , valgt til president for republikken fra 2012 til 2017, har sosialistpartiet innrømmet flere vanskeligheter i Corrèze. Avdelingsvalget i 2015 tillot avdelingen å skifte til høyre, av tretten kantoner av nitten i Corrèze. Venstresiden mistet derfor terreng, men under regionvalget 2015 forble det i flertall i andre runde til tross for fremrykket tatt av høyre i den første.
I 2017 presidentvalget , Emmanuel Macron ledet avdelingen i første og andre runden. I første runde er Jean-Luc Mélenchon , kandidat til det opprørske Frankrike , nummer to, mens den sosialistiske kandidaten kommer på femte plass. I andre runde vant Marine Le Pen 29% av stemmene. I lovgivningsvalget i 2017 mistet venstresiden sine to varamedlemmer. Retten, i mellomtiden, får en MP i to th distriktet med valg av Frederique Meunier . Partiet av Emmanuel Macron, Republikken løping , få en MP i en st distriktet med valg av Christopher Jerretie .
I 2019 europeiske valg , den nasjonale Rally leder avdelingen med 21,35% av stemmene for listen ledet av Jordan Bardella . Det blir fulgt av listen over La République en Marche, ledet av Nathalie Loiseau med 19,56%, deretter av listen over Europe Écologie Les Verts , ledet av Yannick Jadot med 10,91%, og til slutt av listen over republikanere av François-Xavier Bellamy med 9,82%. Sosialistpartiets liste, ledet av Raphaël Glucksmann , kommer i femte posisjon med 9,03% av stemmene. Dette europeiske valget er derfor preget av økningen av ekstreme høyre i avdelingen siden det er første gang National Rally, tidligere National Front, oppnår en så høy score i Corrèze.
I 2020 fremheves venstresidens vanskeligheter under kommune- og senatorvalget , høyre klarer å beholde sin posisjon i avdelingen, og beholder de to underprefekturene, Brive-la-Gaillarde og Ussel ; den fikk også nye kommuner som Bort-les-Orgues og Sainte-Fortunade, men mistet Argentat-sur-Dordogne , Naves og Neuvic til fordel for venstresiden. Senatoriene bekrefter den gode etableringen av høyresiden i avdelingen etter gjenvalget, i første runde, av de avtroppende senatorene, begge merket til høyre. Disse to valgene er også preget av fraværet av en innsatt kandidat til partiet La République en Marche, dette partiet har foretrukket å støtte kandidatene til høyre, som Frédéric Soulier i Brive eller senatorene Claude Nougein og Daniel Chasseing . I tillegg, ioktober 2020forlater nestleder Christophe Jerretie LREM og parlamentariske gruppe for å bli med i Den demokratiske bevegelsen , som bekrefter den dårlige etableringen av Emmanuel Macrons parti i Corrèze.
Utgående avdelingsforsamling | ||||
---|---|---|---|---|
Leder for avdelingsrådet | ||||
Pascal Coste ( LR ) | ||||
Venstre | Forkortelse | Valgt | Grupper | |
Flertall (26 seter) | ||||
Republikanerne | LR | 16 | Corrèze i morgen | |
Diverse rett | DVD | 7 | ||
Union of Democrats and Independents | UDI | 2 | ||
Radikal bevegelse | MR | 1 | ||
Opposisjoner (12 seter) | ||||
Sosialistisk parti | PS | 9 | Corrèze til venstre | |
Diverse igjen | DVG | 3 |
Som i avdelingsvalget i 2015 er høyresiden forent under regi av den politiske foreningen Corrèze Demain , som samler sentrum rett med UDI , MR og modem , samt høyre med Les Républicains . Teamet ledes av den avtroppende presidenten for avdelingsrådet, Pascal Coste , også leder av LR- listen for regionale valg i avdelingen. Dette doble kandidaturet blir kritisert av venstresiden, som Pascal Coste reagerer på ved å kunngjøre at han "ikke vil forlate Corrèze" ved å informere om at han ikke vil være kandidat til visepresidentskap for Regionrådet for Nouvelle-Aquitaine hvis han ble valgt og hvis høyresiden oppnådde flertall i den regionale forsamlingen, okkupert siden 2015 av PS. Listen over avdelingsflertallet registrerer få fornyelser, fordi den fornyes med omtrent en tredjedel. Blant de nye kandidatene skiller en bemerkelsesverdig personlighet seg ut fra de andre, Claude Chirac , datter av Bernadette og Jacques Chirac , som nølte med å stå høsten 2020: "Jeg ville være veldig glad for å melde meg på Corrèze" , hun er kandidat i den kanton Brive-la-Gaillarde-2 i tandem med Julien Bounie, LR kommunal councillor av Brive-la-Gaillarde . Andre kandidater er funnet Frederique Meunier , som hadde forlatt sin avdelings rådgiver funksjon av Malemort township å bli medlem av to e valgkrets av Correze i 2017 .
I sentrum presenterer presidentpartiet til republikken på marsjen , veldig lite etablert i avdelingen, ingen kandidater. Patricia Bordas , referent for partiet i Corrèze, ville ha ønsket en ny allianse med Corrèze-høyre, som under kommunevalget i 2020 , men Pascal Coste nektet: "Jeg trenger ikke en gjøk som vil nestle seg i balansen eller prosjekt av avdelingsflertallet ” . I dette tilfellet fokuserer La République en Marche de la Corrèze på det regionale valget i Nye Aquitaine , fordi Patricia Bordas er leder for listen i avdelingen. Imidlertid er et medlem av LREM kandidat under banneret til Corrèze Demain; Philippe Lescure, kulturassistent arbeider sammen med den første varaordføreren i Brive-la-Gaillarde, Valérie Taurisson ( LR ). De presenterer seg i kantonen Brive-la-Gaillarde-1 ved å forårsake en kontrovers mellom borgermesteren i Brive, Frédéric Soulier , og Pascal Coste som ikke ønsket noen kandidat fra presidentpartiet på sin avdelingsliste.
Til venstre er sosialistpartiet og kommunistpartiet samlet i 17 kantoner av de 19 i avdelingen. Faktisk fant de to partiene ikke en avtale for kantonen Brive-la-Gaillarde-1 som allerede var forankret til venstre og kantonen Seilhac-Monédières . Målet for kommunistene er å ha nye avdelingsrådgivere siden de under avdelingsvalget i 2015 , de hadde ikke alliert seg med PS, det hadde kostet dem dyrt fordi det ikke lenger er en avdelingsrådgiver satt inn i PCF. PS-avdelingssekretæren, Paul Roche, leder av listen ved kommunevalget i 2020 og valgt kommunalråd i Brive-la-Gaillarde, presenterer seg i kantonen Brive-la-Gaillarde-4 , overfor to par ekstreme høyre . Venstre vil imidlertid ikke presentere en kandidat mot Pascal Coste i kantonen Midi Corrézien . Økologene i Europa Écologie Les Verts , etter å ha engasjert i flere måneder i samtaler med PS, bestemte PCF og de avtroppende venstreorienterte avdelingsvalgte å presentere sine egne kandidater. Venstrepartiene samlet seg i kantonene i Haute-Corrèze for å motvirke høyre som er veldig til stede.
Helt til høyre er det en enestående først i Corrèze; fordi National Rally er til stede i alle kantonene i avdelingen. Selv om Marine Le Pen's parti er dårlig representert i avdelingen, utgjør RN en trussel om sanksjoner i møte med avvik fra Corrèze-høyre, spesielt med LREM under kommune- og senatorvalget i 2020 . Valéry Élophe, avdelingssekretær for National Gathering in Corrèze, bekreftet at han selv vil være kandidat i kantonen Yssandonnais , han vil også være leder for RN-listen for de regionale i Corrèze. En måned før valget brøt det ut en kontrovers over kantonen Uzerche , trakk National Rally sin nominasjon til Danièle Delavaud og hennes ektefelle, begge kandidater som innehaver og erstatning, forfattere av rasistiske og hatefulle kommentarer på Twitter i 2017, som forplikter partiets nasjonale myndigheter for å fjerne dem. National Rally er ikke det eneste høyreekstreme partiet som er til stede i avdelingsvalget i 2021, partiet Florian Philippot , Les Patriotes vil også være til stede i kantonen Brive-la-Gaillarde-4 , og ingen andre steder i Corrèze, med Élisabeth Dauthuille, og Thierry Dumas ansvarlig for partiet i avdelingen.
Valg foregår ved to-rundes binomial flertall . Dette systemet er likt: kandidaturene presenteres i form av par bestående av en kvinne og en mann med sine suppleanter (en kvinne og en mann også).
For å bli valgt i første runde, må et par oppnå et absolutt flertall av de avgitte stemmene og et antall stemmer minst lik 25% av de registrerte velgerne. Hvis det ikke blir valgt noen par i første runde, kan det bare være par i andre runde som har fått et antall stemmer minst lik 12,5% av de registrerte velgerne, uten mulighet for parene å slå seg sammen. Paret som oppnår flest stemmer blir valgt i andre runde.
Vurdere
deltakelse |
1 st runde | 2 d sving | Forskjell mellom de to tårnene | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
I 2015 | I 2021 | Forskjell | I 2015 | I 2021 | Forskjell | ||
ved 12 p.m. | 23,74% | 17,19% | ▼ −6.55 | 21,67% | 16,58% | ▼ −5.09 | ▼ −0.61 |
på fem p.m. | 53,50% | 36,81% | ▼ −16.69 | 54,42% | 36,85% | ▼ −17.57 | ▲ +0,04 |
endelig | 59,60% | 42,13% | ▼ −17.47 | 61,18% | 43,69% | ▼ −17.49 | ▲ +1,56 |
Nyansene som brukes av innenriksdepartementet tar ikke hensyn til lokale allianser.
Binomials | Første runde | Andre runde | Total | +/- | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Seter | Stemme | % | Seter | |||||
Union of the Right | UD | 17 661 | 24.32 | 4 | 15 788 | 25.02 | 12 | 16 | ▲ +12 | |
Diverse rett | DVD | 17 324 | 23.85 | 0 | 19.904 | 31.54 | 12 | 12 | ▲ +12 | |
Diverse igjen | DVG | 14 464 | 19.91 | 2 | 13,692 | 21.69 | 4 | 6 | ▲ +6 | |
Nasjonal samling | RN | 9 146 | 12.59 | 0 | 746 | 1.18 | 0 | 0 | ||
Sosialistisk parti | PS | 4 502 | 6.20 | 0 | 6.496 | 10.29 | 4 | 4 | ▼ −8 | |
Venstreforbundet | U G | 4 180 | 5.72 | 0 | 4.624 | 7.33 | 0 | 0 | ||
Miljøvernere | ØKO | 3.531 | 4,86 | 0 | 0 | |||||
Fransk kommunistparti | PCF | 1.409 | 1,94 | 0 | 1.864 | 2,95 | 0 | 0 | ||
Diverse | Diverse | 350 | 0,48 | 0 | 0 | |||||
Suvereneist til høyre | DS | 72 | 0,10 | 0 | 0 | |||||
Avgitte stemmer | 72 649 | 94.04 | 63 114 | 92.22 | ||||||
Blanke stemmer | 2.540 | 3.29 | 2 704 | 3,95 | ||||||
Gyldige stemmer | 2,068 | 2.68 | 2.617 | 3,82 | ||||||
Total | 77,257 | 100 | 6 | 68.435 | 100 | 32 | 38 | |||
Avholdende stemmer | 106 132 | 57,87 | 88.200 | 56.31 | ||||||
Registrert / deltakelse | 183 389 | 42,13 | 156,635 | 43,69 |
Canton | Avtroppende rådgiver | Venstre | Valgt rådmann | Venstre | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Allassac | Gilbert Fronty * | PS | Patricia bush | DVD | ||
Michèle Reliat | PS | Didier Marsaleix | Modem | |||
Argentat-sur-Dordogne | Laurence Dumas | UDI | Sebastien Duchamp | PS | ||
Jean-Claude Leygnac | MR | Sonia troya | PS | |||
Brive-la-Gaillarde-1 | Cedric Lachaud | DVG | Philippe Lescure | LREM | ||
Hayat Tamimi * | PS | Valerie Taurisson | LR | |||
Brive-la-Gaillarde-2 | Francis Colasson * | LR | Julien bounie | LR | ||
Lilith Pittman * | LR | Claude chirac | DVD | |||
Brive-la-Gaillarde-3 | Sandrine Maurin | LR | Sandrine Maurin | LR | ||
Gerard Soler | DVD | Gerard Soler | DVD | |||
Brive-la-Gaillarde-4 | Najat Deldouli * | LR | Audrey Bartout | LR | ||
Franck Peyret | LR | Franck Peyret | LR | |||
Egletons | Agnes Audeguil | DVD | Agnes Audeguil | DVD | ||
Jean-Marie Taguet | LR | Jean-Marie Taguet | LR | |||
Øvre Dordogne | Danielle Coulaud * | DVD | Marie-Laure Vidal | LR | ||
Jean Stöhr * | LR | Eric Ziolo | LR | |||
Malemort | Florence Duclos * | DVD | Laurent Darthou | UDI | ||
Gilbert Rouhaud * | DVD | Frederique Meunier | LR | |||
Corrézien midt på dagen | Pascal Coste | LR | Pascal Coste | LR | ||
Ghislaine Dubost | DVD | Ghislaine Dubost | DVD | |||
Naves | Emilie Boucheteil | DVG | Emilie Boucheteil | DVG | ||
Jean-Francois Labbat | DVG | Jean-Francois Labbat | DVG | |||
Millevaches-platået | Christophe Petit | DVD | Christophe Petit | DVD | ||
Nelly Simandoux * | LR | Jacqueline Cornelissen | LR | |||
Saint-Pantaléon-de-Larche | Jean-Jacques Delpech | LR | Jean-Jacques Delpech | LR | ||
Nicole Taurisson * | LR | Sophie Chambon | LR | |||
Sainte-Fortunade | Roger Chassagnard * | PS | Anthony Monteil | DVG | ||
Stéphanie Vallée-Prévôté | PS | Stéphanie Vallée-Prévôté | PS | |||
Seilhac-Monédières | Jean-Jacques Lauga | LR | Jean-Jacques Lauga | LR | ||
Helen Roma | LR | Helen Roma | LR | |||
Tyll | Bernard Combes | PS | Bernard Combes | PS | ||
Annick Taysse | PS | Annick Taysse | PS | |||
Ussel | Christophe Arfeuillère | LR | Christophe Arfeuillère | LR | ||
Marilou Padilla-Ratelade | LR | Marilou Padilla-Ratelade | LR | |||
Uzerche | Francis comby | LR | Francis comby | LR | ||
Annie Queyrel-Peyramaure * | UDI | Rosine Chauffour-Tap | LR | |||
Yssandonnais | Pascale boissieras | PS | Pascale boissieras | PS | ||
Christian Bouzon | PS | Christian Bouzon | PS |
* Avtroppende avdelingsråd som ikke representerer seg selv
Utgående: Michèle Reliat ( PS ) og Gilbert Fronty ( PS )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Patricia bush | DVD | 1.893 | 39,50 | 2.679 | 54,65 | |
Didier Marsaleix | Modem | |||||
Michel Lenfant | PS | 1,552 | 32,39 | 2 223 | 45.35 | |
Michèle Reliat | PS | |||||
Maryse Alvinerie | RN | 738 | 15.40 | |||
Stephane Rumebe | RN | |||||
Pauline Haussard | JEG | 609 | 12,71 | |||
David Marmonier | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 4,792 | 94.33 | 4.902 | 90,85 | ||
Blanke stemmer | 172 | 3.39 | 228 | 4.23 | ||
Gyldige stemmer | 116 | 2.28 | 266 | 4,93 | ||
Total | 5.080 | 100 | 5.396 | 100 | ||
Avholdenhet | 7 201 | 58,64 | 6 887 | 56,07 | ||
Registrert / deltakelse | 12 281 | 41,36 | 12 283 | 43,93 |
Utgående: Laurence Dumas ( UDI ) og Jean-Claude Leygnac ( MR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Sebastien Duchamp | PS | 1.448 | 32,37 | 2 342 | 50.34 | |
Sonia troya | PS | |||||
Laurence Dumas | UDI | 1.615 | 36.11 | 2310 | 49,66 | |
Jean-Claude Leygnac | MR | |||||
William armenaud | DVD | 629 | 14.06 | |||
Fanny Brajou | DVD | |||||
Martine Calmels | RN | 396 | 8.85 | |||
Jerome Chassaing | RN | |||||
Christian Bordes | JEG | 385 | 8.61 | |||
Florence clement | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 4473 | 93,77 | 4652 | 91,72 | ||
Blanke stemmer | 161 | 3.38 | 195 | 3,84 | ||
Gyldige stemmer | 136 | 2,85 | 225 | 4.44 | ||
Total | 4 770 | 100 | 5.072 | 100 | ||
Avholdenhet | 4.986 | 51.11 | 4,686 | 48.02 | ||
Registrert / deltakelse | 9.756 | 48,89 | 9,758 | 51,98 |
Utgående: Hayat Tamimi ( PS ) og Cédric Lachaud ( DVG )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Philippe Lescure | LREM | 741 | 38.00 | 1.165 | 52,91 | |
Valerie Taurisson | LR | |||||
Emilie Drunet | DVG | 625 | 32.05 | 1.037 | 47.09 | |
Cedric Lachaud | DVG | |||||
Hubert Fruitier | RN | 341 | 17.49 | |||
Celine Rasamiarisoa | RN | |||||
Martine Contie | PCF | 243 | 12.46 | |||
Stephane Jouannin | DVG | |||||
Avgitte stemmer | 1.950 | 94,48 | 2 202 | 89,91 | ||
Blanke stemmer | 58 | 2.81 | 126 | 5.14 | ||
Gyldige stemmer | 56 | 2.71 | 121 | 4,94 | ||
Total | 2,064 | 100 | 2,449 | 100 | ||
Avholdenhet | 6.011 | 74.44 | 5628 | 69,68 | ||
Registrert / deltakelse | 8.075 | 25.56 | 8.077 | 30.32 |
Utgående: Lilith Pittman ( LR ) og Francis Colasson ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Julien bounie | LR | 1648 | 58,42 | 2 144 | 70.60 | |
Claude chirac | DVD | |||||
Joachim dos santos | PS | 548 | 19.43 | 893 | 29.40 | |
Denise Veau-Lachaud | PCF | |||||
Cyril Guy | RN | 356 | 12,62 | |||
Jeanne Maury | RN | |||||
Adem Ersoy | DVG | 269 | 9.54 | |||
Agnes Lebesson | DVG | |||||
Avgitte stemmer | 2.821 | 95,27 | 3 037 | 93,13 | ||
Blanke stemmer | 75 | 2,53 | 122 | 3,74 | ||
Gyldige stemmer | 65 | 2.20 | 102 | 3.13 | ||
Total | 2 961 | 100 | 3 261 | 100 | ||
Avholdenhet | 6 451 | 68,54 | 6.154 | 65,36 | ||
Registrert / deltakelse | 9 412 | 31.46 | 9,415 | 34,64 |
Utgående: Sandrine Maurin ( LR ) og Gérard Soler ( DVD )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Sandrine Maurin | LR | 1.468 | 55,73 | 1 883 | 68,52 | |
Gerard Soler | DVD | |||||
Amandine Benhattab-Celerier | PS | 465 | 17.65 | 865 | 31.48 | |
Christophe Blavignac | PCF | |||||
Marie Louis | RN | 351 | 13.33 | |||
Antoine D'Aguanno | RN | |||||
Ombeline Aernout-Piednoel | ØKO | 350 | 13.29 | |||
Florian Hurard | ØKO | |||||
Avgitte stemmer | 2,634 | 96.03 | 2,748 | 92,84 | ||
Blanke stemmer | 57 | 2.08 | 103 | 3.48 | ||
Gyldige stemmer | 52 | 1,90 | 109 | 3.68 | ||
Total | 2,743 | 100 | 2 960 | 100 | ||
Avholdenhet | 5 583 | 67.06 | 5 367 | 64.45 | ||
Registrert / deltakelse | 8.326 | 32,94 | 8.327 | 35.55 |
Utgående: Najat Deldouli ( LR ) og Franck Peyret ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Audrey Bartout | LR | 1.031 | 38,50 | 1.550 | 55,92 | |
Franck Peyret | LR | |||||
Fabienne Cassagnes | PCF | 724 | 27.04 | 1.222 | 44.08 | |
Paul Roche | PS | |||||
Vincent Coste | RN | 438 | 16.36 | |||
Danielle Serrano | RN | |||||
Chloe herzhaft | JEG | 413 | 15.42 | |||
Cyril Nouhen | JEG | |||||
Elisabeth Dauthuille | LP | 72 | 2.69 | |||
Thierry dumas | LP | |||||
Avgitte stemmer | 2,678 | 95,17 | 2,772 | 90,89 | ||
Blanke stemmer | 78 | 29.10 | 160 | 5.25 | ||
Gyldige stemmer | 58 | 2.06 | 118 | 3,87 | ||
Total | 2.814 | 100 | 3.050 | 100 | ||
Avholdenhet | 6 855 | 70,90 | 6 621 | 68.46 | ||
Registrert / deltakelse | 9,669 | 29.10 | 9,671 | 31.54 |
Utgående: Agnès Audeguil ( DVD ) og Jean-Marie Taguet ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | ||
---|---|---|---|---|
Stemme | % | |||
Agnes Audeguil | DVD | 1 954 | 56.00 | |
Jean-Marie Taguet | LR | |||
Marion Guichon | DVG | 1 138 | 32,62 | |
Olivier Villa | DVG | |||
Pierre Carrasco | RN | 397 | 11.38 | |
Madeleine Moreau | RN | |||
Avgitte stemmer | 3 489 | 94,63 | ||
Blanke stemmer | 98 | 2.66 | ||
Gyldige stemmer | 100 | 2.71 | ||
Total | 3.684 | 100 | ||
Avholdenhet | 3.607 | 49.45 | ||
Registrert / deltakelse | 7.294 | 50,55 |
Utgående: Danielle Coulaud ( DVD ) og Jean Stöhr ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Marie-Laure Vidal | LR | 1.696 | 45,97 | 2,075 | 51,50 | |
Eric Ziolo | LR | |||||
Xavier Gruat | DVG | 1,594 | 43,21 | 1 954 | 48,50 | |
Dominique miermont | DVG | |||||
Alice Agrane | RN | 399 | 10,82 | |||
Sebastien mac | RN | |||||
Avgitte stemmer | 3.689 | 94,35 | 4.029 | 94,78 | ||
Blanke stemmer | 117 | 2,99 | 114 | 2.68 | ||
Gyldige stemmer | 104 | 2.66 | 108 | 2,54 | ||
Total | 3 910 | 100 | 4,251 | 100 | ||
Avholdenhet | 4,306 | 52.41 | 3 964 | 48,25 | ||
Registrert / deltakelse | 8,216 | 47,59 | 8 215 | 51,75 |
Utgående: Florence Duclos ( DVD ) og Gilbert Rouhaud ( DVD )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Laurent Darthou | UDI | 2 429 | 57,96 | 3,334 | 81,72 | |
Frederique Meunier | LR | |||||
Paul Audard | RN | 630 | 15.03 | 746 | 18.28 | |
Agnes Buisson | RN | |||||
Vincent Durot | DVG | 604 | 14.41 | |||
Mümine Ozsoy | ØKO | |||||
Michèle Lapeyre | JEG | 528 | 12.60 | |||
Victor Oliveira | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 4,191 | 94.33 | 4.080 | 86,79 | ||
Blanke stemmer | 124 | 2,79 | 338 | 7.19 | ||
Gyldige stemmer | 128 | 2,88 | 283 | 6.02 | ||
Total | 4443 | 100 | 4,701 | 100 | ||
Avholdenhet | 7,611 | 63,14 | 7 353 | 61.00 | ||
Registrert / deltakelse | 12.054 | 36,86 | 12.054 | 39.00 |
Utgående: Pascal Coste ( LR ) og Ghislaine Dubost ( DVD )
Kandidater | Borte | Første runde | ||
---|---|---|---|---|
Stemme | % | |||
Pascal Coste | LR | 3,812 | 85,95 | |
Ghislaine Dubost | DVD | |||
Mickaël Da Silva | RN | 623 | 14.05 | |
Dominique Tounissou | RN | |||
Avgitte stemmer | 4.435 | 83,81 | ||
Blanke stemmer | 534 | 10.09 | ||
Gyldige stemmer | 323 | 6.10 | ||
Total | 5,292 | 100 | ||
Avholdenhet | 4.927 | 48,21 | ||
Registrert / deltakelse | 10,219 | 51,79 |
Utgående: Émilie Boucheteil ( DVG ) og Jean-François Labbat ( DVG )
Kandidater | Borte | Første runde | ||
---|---|---|---|---|
Stemme | % | |||
Emilie Boucheteil | DVG | 2,446 | 59,07 | |
Jean-Francois Labbat | DVG | |||
Sandra Bouthouyrie | LR | 1228 | 29,65 | |
Alain Penot | LR | |||
Martine Lobleau | RN | 467 | 11.28 | |
Maurice Regny | RN | |||
Avgitte stemmer | 4,141 | 93,73 | ||
Blanke stemmer | 147 | 3.33 | ||
Gyldige stemmer | 130 | 2,94 | ||
Total | 4.418 | 100 | ||
Avholdenhet | 4 815 | 52.15 | ||
Registrert / deltakelse | 9 233 | 47,85 |
Utgående: Nelly Simandoux ( LR ) og Christophe Petit ( DVD )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Jacqueline Cornelissen | LR | 2,045 | 47,23 | 2,516 | 53,65 | |
Christophe Petit | DVD | |||||
Liliane Beynel | PS | 1,869 | 43,16 | 2.174 | 46,35 | |
Philippe Brugere | DVG | |||||
Herve Cossard | RN | 416 | 9.61 | |||
Annie schmitt | RN | |||||
Avgitte stemmer | 4.330 | 96.46 | 4.690 | 95,54 | ||
Blanke stemmer | 92 | 2,05 | 111 | 2.26 | ||
Gyldige stemmer | 67 | 1.49 | 108 | 2.20 | ||
Total | 4.489 | 100 | 4,909 | 100 | ||
Avholdenhet | 3,872 | 46.31 | 3.449 | 41,27 | ||
Registrert / deltakelse | 8 361 | 53,69 | 8 358 | 58,73 |
Utgående: Nicole Taurisson ( LR ) og Jean-Jacques Delpech ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Sophie Chambon | LR | 2284 | 51,14 | 2.909 | 63,89 | |
Jean-Jacques Delpech | LR | |||||
Nicolas haag | PCF | 1.367 | 30.61 | 1644 | 36.11 | |
Catherine Lecigne | PS | |||||
Laurent Brissay | RN | 815 | 18.25 | |||
Nelly Dénommé | RN | |||||
Avgitte stemmer | 4 466 | 94.42 | 4,553 | 91,50 | ||
Blanke stemmer | 149 | 3.15 | 215 | 4.32 | ||
Gyldige stemmer | 115 | 2,43 | 208 | 4.18 | ||
Total | 4 730 | 100 | 4.976 | 100 | ||
Avholdenhet | 7 836 | 62,36 | 7.591 | 60,40 | ||
Registrert / deltakelse | 12 566 | 37,64 | 12,567 | 39,60 |
Utgående: Stéphanie Vallée-Prévôté ( PS ) og Roger Chassagnard ( PS )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Anthony Monteil | DVG | 1.657 | 42,28 | 2.330 | 57.43 | |
Stéphanie Vallée-Prévôté | PS | |||||
Francis Deveix | LR | 1390 | 35.47 | 1.727 | 42,57 | |
Martine Dupin de Beyssat | LR | |||||
Sebastien Fromont | RN | 455 | 11.61 | |||
Marie Napoletano | RN | |||||
Marc Celerier | JEG | 417 | 10.64 | |||
Carine Duflot-Bardelle | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 3 919 | 94,87 | 4.057 | 92.04 | ||
Blanke stemmer | 115 | 2,78 | 168 | 3,81 | ||
Gyldige stemmer | 97 | 2.35 | 183 | 4.15 | ||
Total | 4.131 | 100 | 4,408 | 100 | ||
Avholdenhet | 4,522 | 52,26 | 4,247 | 49,07 | ||
Registrert / deltakelse | 8 653 | 47,74 | 8 655 | 50,93 |
Utgående: Hélène Rome ( LR ) og Jean-Jacques Lauga ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Jean-Jacques Lauga | LR | 2,024 | 43,64 | 2487 | 52,65 | |
Helen Roma | LR | |||||
Eric Bellouin | PS | 1.358 | 29.28 | 2 237 | 47,35 | |
Betty Draws | PS | |||||
Stephanie Chassing | PCF | 833 | 17.96 | |||
Marc Géraudie | DVG | |||||
Richard Moysset | RN | 423 | 9.12 | |||
Laëtitia Pereira | RN | |||||
Avgitte stemmer | 4.638 | 94.46 | 4 724 | 91,66 | ||
Blanke stemmer | 148 | 3.01 | 209 | 4.06 | ||
Gyldige stemmer | 124 | 2,53 | 221 | 4.29 | ||
Total | 4,910 | 100 | 5 154 | 100 | ||
Avholdenhet | 4 890 | 49,90 | 4.649 | 47,42 | ||
Registrert / deltakelse | 9 800 | 50.10 | 9.803 | 52,58 |
Utgående: Bernard Combes ( PS ) og Annick Taysse ( PS )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Bernard Combes | PS | 1.502 | 48.03 | 1.931 | 62,80 | |
Annick Taysse | PS | |||||
Micheline Geneix | LR | 799 | 25.55 | 1.144 | 37.20 | |
Jean-Francois Roche | LR | |||||
Josiane Brassac-Dijoux | JEG | 434 | 13.88 | |||
Herve Verry | JEG | |||||
Marc Cheze | RN | 392 | 12.54 | |||
Marie-Charlotte Regny | RN | |||||
Avgitte stemmer | 3 127 | 95.07 | 3.075 | 91.41 | ||
Blanke stemmer | 84 | 2,55 | 147 | 4.37 | ||
Gyldige stemmer | 78 | 2.37 | 142 | 4.22 | ||
Total | 3,289 | 100 | 3 364 | 100 | ||
Avholdenhet | 5 766 | 63,68 | 5 663 | 62,73 | ||
Registrert / deltakelse | 9,055 | 36,32 | 9,027 | 37,27 |
Utgående: Marilou Padilla-Ratelade ( LR ) og Christophe Arfeuillère ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Christophe Arfeuillère | LR | 1,885 | 57,40 | 2 144 | 64,29 | |
Marilou Padilla-Ratelade | LR | |||||
Thierry gibouret | DVG | 1.029 | 31.33 | 1.191 | 35,71 | |
Isabelle rebuzzi | DVG | |||||
Marie munk | RN | 370 | 11.27 | |||
Patrick Peyramaure | RN | |||||
Avgitte stemmer | 3.284 | 94,94 | 3,335 | 94.32 | ||
Blanke stemmer | 80 | 2.31 | 107 | 3.03 | ||
Gyldige stemmer | 95 | 2,75 | 94 | 2.66 | ||
Total | 3 459 | 100 | 3.536 | 100 | ||
Avholdenhet | 4 814 | 58,19 | 4 738 | 57,26 | ||
Registrert / deltakelse | 8.273 | 41,81 | 8.274 | 42,74 |
Utgående: Annie Queyrel-Peyramaure ( UDI ) og Francis Comby ( LR )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Rosine Chauffour-Tap | LR | 2 308 | 50,55 | 2 877 | 60,68 | |
Francis comby | LR | |||||
Marisol Betancourt-Deloger | PCF | 1.409 | 30,86 | 1.864 | 39,32 | |
Jean-Paul Grador | PCF | |||||
Daniele Delavaud | EXD | 502 | 10.99 | |||
Perfeito Pereira | RN | |||||
Fernand klein | JEG | 347 | 7.60 | |||
Marianne Vilella | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 4,566 | 95.05 | 4,741 | 93,79 | ||
Blanke stemmer | 127 | 2.64 | 163 | 3.22 | ||
Gyldige stemmer | 111 | 2.31 | 151 | 2,99 | ||
Total | 4,804 | 100 | 5,055 | 100 | ||
Avholdenhet | 5 818 | 54,77 | 5 570 | 52.42 | ||
Registrert / deltakelse | 10 622 | 45,23 | 10625 | 47,58 |
Utgående: Pascale Boissieras ( PS ) og Christian Bouzon ( PS )
Kandidater | Borte | Første runde | Andre runde | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Stemme | % | Stemme | % | |||
Josette Fargetas | UDI | 2 116 | 42.10 | 2,748 | 49,81 | |
Philippe Vidau | LR | |||||
Pascale boissieras | PS | 1.875 | 37.31 | 2,769 | 50,19 | |
Christian Bouzon | PS | |||||
Valery Élophe | RN | 637 | 12,67 | |||
Jocelyne Pouget | RN | |||||
Alexis Raimbault | JEG | 398 | 7,92 | |||
Malika Torino | JEG | |||||
Avgitte stemmer | 5,026 | 95,50 | 5 517 | 93,62 | ||
Blanke stemmer | 122 | 2.32 | 198 | 3.36 | ||
Gyldige stemmer | 115 | 2.19 | 178 | 3.02 | ||
Total | 5 263 | 100 | 5893 | 100 | ||
Avholdenhet | 6,261 | 54.33 | 5633 | 48,87 | ||
Registrert / deltakelse | 11 524 | 45,67 | 11 526 | 51,13 |
Kandidat | Første runde | |||
---|---|---|---|---|
Stemme | % | |||
Plascal Coste | 28 | 73,68 | ||
Bernard Combes | 10 | 26.31 | ||
Total | 38 | 100 |
Valgt avdelingsforsamling | ||||
---|---|---|---|---|
Leder for avdelingsrådet | ||||
Pascal Coste ( LR ) | ||||
Venstre | Forkortelse | Valgt | Grupper | |
Flertall (28 seter) | ||||
Republikanerne | LR | 19 | Corrèze i morgen | |
Diverse rett | DVD | 6 | ||
Union of Democrats and Independents | UDI | 1 | ||
Republikken på marsj | LREM | 1 | ||
Demokratisk bevegelse | Modem | 1 | ||
Opposisjoner (10 seter) | ||||
Sosialistisk parti | PS | 7 | Corrèze sammen | |
Diverse igjen | DVG | 3 |
For å unngå for nærme neste valg til de to rundene av presidentvalget og lovgivningsvalget i april og juni 2027, utvides mandatet til rådmennene valgt i 2021 unntaksvis til seks år og ni måneder. Neste valg finner derfor sted i 2028 i stedet for 2027.