Sport | Fotball |
---|---|
Arrangør (er) | Uefa |
Steder) | Tyskland |
Datert | 6 -18. mai 2009 |
Deltakere | Siste runde: 8 |
Offesiell nettside | Uefa.com |
Tittelinnehaver | Spania |
---|---|
Vinner | Tyskland ( 3 e tittel) |
Finalist | Nederland |
Det europeiske mesterskapet under 17 år 2009 er den åttende utgaven av det europeiske mesterskapet under 17 år . Den finner sted i Tyskland fra 6. til 18. mai 2009. Finalen finner sted i Magdeburg . Vertslandet er direkte kvalifisert for sluttfasen.
Den forsvarende mesteren er Spania , vinner av 2008- utgaven . De seks beste kvalifiserer seg til 17-åringen i 2009 i Nigeria .
EM- finalen i fotballmesterskapet under 17 år innledes med to kvalifiseringsrunder, kvalifiseringsrundene og deretter eliterunden. I løpet av disse rundene vil 52 landslag prøve å kvalifisere seg til å bli blant de 7 andre lagene som blir med Tyskland i finalturneringen.
Eliminasjonsrunden spilles fra 15. september til 28. oktober 2008. De 52 lagene er delt inn i 13 grupper på fire lag hvor ett land er vert for turneringen. Etter alle kampene fortsetter de to første i hver gruppe og kvalifiserer seg derfor til Elite-runden. I tillegg kvalifiserer de to øverste tredjedelene seg også til Elite-runden.
Arrangørlaget er angitt med kursiv .
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Østerrike | 9 | 3 | 0 | +14 | Østerrike | 2-0 | 1-0 | 11-0 | |
2 | Belgia | 6 | 3 | 1 | +3 | Belgia | 0-2 | 2-0 | 5-2 | |
3 | Nord-Irland | 3 | 3 | 2 | -2 | Nord-Irland | 0-1 | 0-2 | 1-0 | |
4 | Liechtenstein | 0 | 3 | 3 | -15 | Liechtenstein | 0-11 | 2-5 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Danmark | 9 | 3 | 0 | +8 | Danmark | 3-0 | 4-1 | 3-1 | |
2 | Romania | 6 | 3 | 1 | +3 | Romania | 0-3 | 2-1 | 5-0 | |
3 | Israel | 3 | 3 | 2 | -2 | Israel | 1-4 | 1-2 | 3-1 | |
4 | Litauen | 0 | 3 | 3 | -9 | Litauen | 1-3 | 0-5 | 1-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tsjekkia | 7 | 3 | 0 | +2 | Tsjekkia | 0-0 | 3-2 | 2-1 | |
2 | Ungarn | 5 | 3 | 0 | +1 | Ungarn | 0-0 | 2-2 | 1-0 | |
3 | Georgia | 4 | 3 | 1 | 0 | Georgia | 2-3 | 2-2 | 1-0 | |
4 | Bosnia og Herzegovina | 0 | 3 | 3 | -3 | Bosnia og Herzegovina | 1-2 | 0-1 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Portugal | 9 | 3 | 0 | +7 | Portugal | 2-0 | 4-2 | 4-1 | |
2 | Wales | 3 | 3 | 2 | -1 | Wales | 0-2 | 2-4 | 4-1 | |
3 | Kasakhstan | 3 | 3 | 2 | -1 | Kasakhstan | 0-2 | 2-0 | 1-2 | |
4 | Færøyene | 3 | 3 | 2 | -5 | Færøyene | 1-4 | 1-4 | 2-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Hellas | 7 | 3 | 0 | +5 | Hellas | 0-0 | 1-0 | 4-0 | |
2 | Luxembourg | 5 | 3 | 0 | +2 | Luxembourg | 0-0 | 1-1 | 3-1 | |
3 | Irland | 4 | 3 | 1 | +3 | Irland | 0-1 | 1-1 | 5-1 | |
4 | Andorra | 0 | 3 | 3 | -10 | Andorra | 0-4 | 1-3 | 1-5 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kroatia | 9 | 3 | 0 | +5 | Kroatia | 2-1 | 1-0 | 3-0 | |
2 | Serbia | 6 | 3 | 1 | +6 | Serbia | 1-2 | 2-0 | 5-0 | |
3 | Sverige | 3 | 3 | 2 | 0 | Sverige | 0-1 | 0-2 | 4-1 | |
4 | Moldova | 0 | 3 | 3 | -11 | Moldova | 0-3 | 0-5 | 1-4 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Norge | 5 | 3 | 0 | +4 | Norge | 0-0 | 4-0 | 0-0 | |
2 | sveitsisk | 5 | 3 | 0 | +1 | sveitsisk | 0-0 | 0-0 | 2-1 | |
3 | Ukraina | 4 | 3 | 1 | -3 | Ukraina | 0-4 | 0-0 | 2-1 | |
4 | Island | 1 | 3 | 2 | -2 | Island | 0-0 | 1-2 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Polen | 9 | 3 | 0 | +4 | Polen | 2-0 | 1-0 | 1-0 | |
2 | Aserbajdsjan | 4 | 3 | 1 | 0 | Aserbajdsjan | 0-2 | 3-1 | 2-2 | |
3 | Bulgaria | 3 | 3 | 2 | -2 | Bulgaria | 0-1 | 1-3 | 2-1 | |
4 | Montenegro | 1 | 3 | 2 | -2 | Montenegro | 0-1 | 2-2 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nederland | 7 | 3 | 0 | +6 | Nederland | 5-2 | 3-0 | 0-0 | |
2 | Italia | 6 | 3 | 1 | 0 | Italia | 2-5 | 3-1 | 1-0 | |
3 | Latvia | 3 | 3 | 2 | -3 | Latvia | 0-3 | 1-3 | 2-0 | |
4 | Kypros | 1 | 3 | 2 | -3 | Kypros | 0-0 | 0-1 | 0-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Finland | 9 | 3 | 0 | +6 | Finland | 2-1 | 2-1 | 4-0 | |
2 | Hviterussland | 4 | 3 | 1 | +6 | Hviterussland | 1-2 | 0-0 | 7-0 | |
3 | fruktsalat | 2 | 3 | 1 | -1 | fruktsalat | 1-2 | 0-0 | 3-3 | |
4 | Albania | 1 | 3 | 2 | -11 | Albania | 0-4 | 0-7 | 3-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 7 | 3 | 0 | +4 | Frankrike | 3-2 | 1-1 | 3-0 | |
2 | Skottland | 6 | 3 | 1 | +4 | Skottland | 2-3 | 3-1 | 3-0 | |
3 | Slovakia | 4 | 3 | 1 | +1 | Slovakia | 1-1 | 1-3 | 3-0 | |
4 | San Marino | 0 | 3 | 3 | -9 | San Marino | 0-3 | 0-3 | 0-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyrkia | 7 | 3 | 0 | +3 | Tyrkia | 4-3 | 3-3 | 2-0 | |
2 | Slovenia | 6 | 3 | 1 | +1 | Slovenia | 3-4 | 1-0 | 1-0 | |
3 | Russland | 4 | 3 | 1 | +1 | Russland | 3-3 | 0-1 | 2-0 | |
4 | Malta | 0 | 3 | 3 | -5 | Malta | 0-2 | 0-1 | 0-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 7 | 3 | 0 | +8 | Spania | 1-1 | 6-0 | 2-0 | |
2 | England | 5 | 3 | 0 | +7 | England | 1-1 | 7-0 | 0-0 | |
3 | Estland | 3 | 3 | 1 | -12 | Estland | 0-6 | 0-7 | 1-0 | |
4 | Armenia | 1 | 3 | 2 | -3 | Armenia | 0-2 | 0-0 | 0-1 |
De to beste tredjedeler er kvalifisert til Elite-runden, poengene mot lagene som allerede er kvalifisert (to første av sluttspillene) blir tatt i betraktning.
Team | Gruppe | G | IKKE | P | Bp | Bc | Diff | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Kasakhstan | 4 | 1 | 0 | 1 | 2 | 2 | 0 | 3 |
Georgia | 3 | 0 | 1 | 1 | 4 | 5 | −1 | 1 |
Russland | 12 | 0 | 1 | 1 | 3 | 4 | −1 | 1 |
Irland | 5 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 |
fruktsalat | 10 | 0 | 1 | 1 | 1 | 2 | −1 | 1 |
Slovakia | 11 | 0 | 1 | 1 | 2 | 4 | −2 | 1 |
Ukraina | 7 | 0 | 1 | 1 | 0 | 4 | −4 | 1 |
Bulgaria | 8 | 0 | 0 | 2 | 1 | 4 | −3 | 0 |
Nord-Irland | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | −3 | 0 |
Sverige | 6 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | −3 | 0 |
Israel | 2 | 0 | 0 | 2 | 2 | 6 | −4 | 0 |
Latvia | 9 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6 | −5 | 0 |
Estland | 1. 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1. 3 | −13 | 0 |
Elite runde vil finne sted fra en st til 31. mars 2009. De 28 kvalifiserte lagene fra kvalifiseringsrunden er delt inn i sju grupper med fire lag i samme format som i forrige runde. De 7 gruppevinnerne er direkte kvalifisert til den siste turneringen i Tyskland .
Arrangørlaget er angitt med kursiv.
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | sveitsisk | 7 | 3 | 0 | +7 | sveitsisk | 1-0 | 1-1 | 6-0 | |
2 | Polen | 6 | 3 | 1 | +2 | Polen | 0-1 | 2-1 | 2-0 | |
3 | Hellas | 4 | 3 | 1 | +1 | Hellas | 1-1 | 1-2 | 2-0 | |
4 | Slovenia | 0 | 3 | 3 | -10 | Slovenia | 0-6 | 0-2 | 0-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 7 | 3 | 0 | +2 | Spania | 2-2 | 1-0 | 2-1 | |
2 | Belgia | 5 | 3 | 0 | +5 | Belgia | 2-2 | 2-2 | 5-0 | |
3 | Tsjekkia | 4 | 3 | 1 | +2 | Tsjekkia | 0-1 | 2-2 | 3-0 | |
4 | Kasakhstan | 0 | 3 | 3 | -9 | Kasakhstan | 1-2 | 0-5 | 0-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nederland | 9 | 3 | 0 | +8 | Nederland | 3-0 | 1-0 | 4-0 | |
2 | Kroatia | 6 | 3 | 1 | +2 | Kroatia | 0-3 | 3-0 | 2-0 | |
3 | Aserbajdsjan | 1 | 3 | 2 | -4 | Aserbajdsjan | 0-1 | 0-3 | 0-0 | |
4 | Luxembourg | 1 | 3 | 2 | -6 | Luxembourg | 0-4 | 0-2 | 0-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Frankrike | 7 | 3 | 0 | +4 | Frankrike | 1-1 | 3-0 | 1-0 | |
2 | Norge | 4 | 3 | 1 | -3 | Norge | 1-1 | 1-0 | 0-4 | |
3 | Hviterussland | 3 | 3 | 2 | -3 | Hviterussland | 0-3 | 0-1 | 2-1 | |
4 | Danmark | 3 | 3 | 2 | +2 | Danmark | 0-1 | 4-0 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Italia | 9 | 3 | 0 | +4 | Italia | 2-1 | 1-0 | 3-1 | |
2 | Østerrike | 6 | 3 | 1 | +4 | Østerrike | 1-2 | 3-0 | 2-0 | |
3 | Georgia | 3 | 3 | 2 | -3 | Georgia | 0-1 | 0-3 | 1-0 | |
4 | Skottland | 0 | 3 | 3 | -5 | Skottland | 1-3 | 0-2 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tyrkia | 5 | 3 | 0 | +2 | Tyrkia | 2-2 | 0-0 | 2-0 | |
2 | Wales | 4 | 3 | 1 | 0 | Wales | 2-2 | 3-0 | 0-3 | |
3 | Romania | 4 | 3 | 1 | -2 | Romania | 0-0 | 0-3 | 2-1 | |
4 | Finland | 3 | 3 | 2 | 0 | Finland | 0-2 | 3-0 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | England | 9 | 3 | 0 | +4 | England | 2-1 | 1-0 | 2-0 | |
2 | Serbia | 6 | 3 | 1 | +1 | Serbia | 1-2 | 3-2 | 1-0 | |
3 | Portugal | 3 | 3 | 2 | -1 | Portugal | 0-1 | 2-3 | 1-0 | |
4 | Ungarn | 0 | 3 | 3 | -4 | Ungarn | 1-2 | 0-1 | 0-1 |
Finaleturneringen finner sted fra 6 til18. mai 2009i Tyskland .
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | sveitsisk | 5 | 3 | 0 | +2 |
2 | Italia | 4 | 3 | 1 | -1 |
3 | Spania | 3 | 3 | 0 | 0 |
4 | Frankrike | 2 | 3 | 1 | -1 |
6. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
Spania | 0 - 0 | Italia | Paul-Greifzu-Stadion , Dessau-Roßlau | |
Tilskuere: 1500 dommere: Vladislav Bezborodov |
|||||
Rapportere |
6. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
Frankrike | 1 - 1 | sveitsisk | Stadion am Bad , Markranstädt | |
Ligger 76 th | Ben Khalifa 59 th | Tilskuere: 2200 dommere: Tom Harald Hagen |
|||
Rapportere |
9. mai 2009 12:00 ( CEST ) |
Spania | 0 - 0 | Frankrike | Stadion der Freundschaft , Grimma | |
Voldgift: Gerhard Grobelnik |
|||||
Rapportere |
9. mai 2009 14:00 ( CEST ) |
Italia | 1. 3 | sveitsisk | Hafenstadion Torgau , Torgau | |
Perin 27 e Beretta 31. th |
Nimeley 29 e (Pen) Goncalves 65 e Kamber 74 e |
Voldgift: Geórgios Daloúkas |
|||
Rapportere |
12. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
Spania | 0 - 0 | sveitsisk | Freizeitzentrum , Sandersdorf | |
Dommer: Milorad Mažić |
|||||
Rapportere |
12. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
Italia | 2 - 1 | Frankrike | Sportzentrum Taucha , Taucha | |
Dell'Agnello 38 e Sini 50 e (penn) |
Kebano 18. th | Voldgift: Paweł Gil |
|||
Rapportere |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland | 9 | 3 | 0 | +8 |
2 | Nederland | 4 | 3 | 1 | -1 |
3 | Tyrkia | 3 | 3 | 2 | -2 |
4 | England | 1 | 3 | 2 | -5 |
6. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
England | 1 - 1 | Nederland | Stadion der Freundschaft , Gera | |
Garbutt 69 th | Özyakup 4. th | Tilskuere: 4600 dommere : Geórgios Daloúkas |
|||
Rapportere |
6. mai 2009 18:15 ( CEST ) |
Tyskland | 3 - 1 | Tyrkia | Steigerwaldstadion , Erfurt | |
Scheidhauer 11 th Buchtmann 51 th Mustafi 67 th |
Sari 10 th Töre 71 th |
Tilskuere: 5 107 Dommer: Milorad Mažić |
|||
Rapportere |
9. mai 2009 14:00 ( CEST ) |
Tyskland | 4 - 0 | England | Ernst-Abbe Sportfeld , Jena | |
Labus 13 th Thy 37 th Scheidhauer 56 th Götze 74 th |
Tilskuere: 8500 dommere: Paweł Gil |
||||
Rapportere |
9. mai 2009 14:00 ( CEST ) |
Nederland | 2 - 1 | Tyrkia | Arena Meuselwitz , Meuselwitz | |
Castaignos 41 e Ligeon 56 e |
Demir 65 th | Dommer: Tom Harald Hagen |
|||
Rapportere |
12. mai 2009 17.45 ( CEST ) |
Tyskland | 2 - 0 | Nederland | Ernst-Abbe Sportfeld , Jena | |
Thy 35 th Janzer 44 th |
Tilskuere: 6000 dommere: Vladislav Bezborodov |
||||
Rapportere |
12. mai 2009 17.45 ( CEST ) |
England | 0 - 1 | Tyrkia | Volksparkstadion , Gotha | |
Şeker 74 th | Voldgift: Gerhard Grobelnik |
||||
Rapportere |
15. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
sveitsisk | 1 - 2 | Nederland | Stadion der Freundschaft , Gera | |
Kamber 52 nd |
Isoufi 17 e Castaignos 40 e |
Dommer: Tom Harald Hagen |
|||
Rapportere |
15. mai 2009 17.45 ( CEST ) |
Tyskland | 2 - 0 | Italia | Paul-Greifzu-Stadion , Dessau-Roßlau | |
Yabo 70 th Basala-Mazana 76 th |
Dommer: Milorad Mažić |
||||
Rapportere |
18. mai 2009 11.00 ( CEST ) |
Nederland |
1-2 (etter ekstra tid) |
Tyskland | Stadion Magdeburg , Magdeburg | |
Castaignos 7. th |
Thy 34 th Trinks 97 th |
Voldgift: Vladislav Bezborodov |
|||
Rapportere |
Tyskland Nederland Italia Sveits Tyrkia Spania