Sport | vannpolo |
---|---|
Arrangør (er) | European Swimming League |
Redigering | 13. th |
Steder) | Eindhoven ( Nederland ) |
Datert | 18. til 28. januar 2012 |
Deltakere | 8 (+4 eliminert i kvalifiseringen) |
Nettsted (er) | Pieter van den Hoogenband Stadium |
Offesiell nettside |
Kvalifiseringsrunde Konkurranse Offisielle resultater |
Tittelinnehaver | Russland |
---|---|
Vinner | Italia |
Sekund | Hellas |
Tredje | Ungarn |
Toppscorer (r) | Rita Keszthelyi ( Ungarn ) |
Navigasjon
De EM i vannpolo kvinnelig 2012 er den 13 th utgaven av hoved europeiske vannpolo konkurranse mellom nasjoner . Det arrangeres i Eindhoven fra 18. til 28. januar 2012 av European Swimming League samtidig med herrenes mesterskap .
I tillegg til de fire beste lagene fra forrige utgave , som vertslandslaget tilhører , kvalifiserer fire lag i kvalifiseringsbassengene som ble spilt fra januar til oktober 2011 .
Damemesterskapet er vunnet, den 28. januar 2012, av det italienske laget i finalen mot Hellas .
De fem fra dette mesterskapet kvalifisere seg til OL-kvalifiseringsturnering hvor de tre siste kvalifiseringskamper for de vannpolo hendelser av 2012 Sommer-OL er valgt .
I tillegg til vertslandslaget kvalifiseres de fem første lagene fra forrige mesterskap i 2010 automatisk til utgaven 2012. De andre lagene må delta i to kvalifiseringsrunder.oktober 2010 på oktober 2011 å vinne en av de seks gjenværende plassene.
Konkurranse | Datert | plassering | Antall steder | Utdannet |
---|---|---|---|---|
Organisasjonsland | 1 | Nederland | ||
EM 2010 | 30. august på 10. september 2010 | Zagreb ( Kroatia ) | 3 (rangering rekkefølge) |
Russland Hellas Italia |
Kvalifikasjoner | 30. januar på 15. oktober 2011 | flere | 4 |
Spania Ungarn Tyskland Storbritannia |
TOTAL | 8 |
Lagene som hevder seg plass i finalen i EM, spiller i gruppekamper i hjemme- og bortekamper. De to beste i hver gruppe, dvs. fire lag, går videre til finaleturneringen i Eindhoven.
Denne formelen erstatter turneringene som ble arrangert samme uke noen få begrensede steder. Disse rundturskampene anses å være for dyre av noen forbund, spesielt når nivåforskjellen er betydelig mellom to lag. Tidligere tillot det europeiske B-mesterskapet bare de beste av lagene som ikke kvalifiserte seg til A-mesterskap .
Trekningen for grupper foregår den 11. september 2010i Zagreb , Kroatia .
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ungarn | 18 | 6 | 0 | +63 |
2 | Tyskland | 12 | 6 | 2 | +51 |
3 | Frankrike | 6 | 6 | 4 | -5 |
4 | Slovakia | 0 | 6 | 6 | -109 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
29. januar 2011 | Slovakia | 5-33 | Ungarn | 1-3; 2-10; 1-10; 1-10 |
29. januar 2011 | Frankrike | 8-16 | Tyskland | 2-3; 1-5; 2-3; 3-5 |
26. mars 2011 | Tyskland | 25-7 | Slovakia | 7-2; 6-1; 6-0; 6-4 |
26. mars 2011 | Ungarn | 14-7 | Frankrike | 4-2; 2-2; 3-2; 5-1 |
30. april 2011 | Tyskland | 13-16 | Ungarn | 4-6; 3-6; 2-3; 4-1 |
30. april 2011 | Frankrike | 20-7 | Slovakia | 6-0; 5-3; 5-1; 4-3 |
2. juli 2011 | Ungarn | 16-12 | Tyskland | 5-4; 4-4; 4-2; 3-2 |
2. juli 2011 | Slovakia | 5-14 | Frankrike | 0-4; 3-3; 1-3; 2-4 |
24. september 2011 | Slovakia | 8-32 | Tyskland | 2-10; 2-11; 1-7; 3-4 |
24. september 2011 | Frankrike | 8-13 | Ungarn | 2-4; 2-2; 3-3; 1-4 |
15. oktober 2011 | Tyskland | 17-10 | Frankrike | 7-1; 3-6; 4-1; 3-2 |
15. oktober 2011 | Ungarn | 23-7 | Slovakia | 6-2; 8-1; 5-0; 4-4 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spania | 18 | 6 | 0 | +83 |
2 | Storbritannia | 12 | 6 | 2 | +51 |
3 | Ukraina | 6 | 6 | 4 | -36 |
4 | Israel | 0 | 6 | 6 | -98 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
29. januar 2011 | Storbritannia | 26-1 | Israel | 6-0; 7-0; 5-0; 8-1 |
30. januar 2011 | Spania | 24-8 | Ukraina | 7-2; 6-3; 5-1; 6-2 |
26. mars 2011 | Israel | 0-22 | Spania | 0-5; 0-7; 0-5; 0-5 |
26. mars 2011 | Ukraina | 7-11 | Storbritannia | 2-2; 1-4; 2-1; 2-4 |
30. april 2011 | Storbritannia | 9-14 | Spania | 2-4; 2-5; 4-3; 1-2 |
30. april 2011 | Israel | 7-15 | Ukraina | 1-6; 1-4; 3-1; 2-4 |
2. juli 2011 | Spania | 10-6 | Storbritannia | 1-0; 2-2; 3-2; 4-2 |
2. juli 2011 | Ukraina | 13-10 | Israel | 2-1; 4-3; 4-2; 3-4 |
24. september 2011 | Spania | 25-3 | Israel | 6-2; 7-0; 6-1; 6-0 |
24. september 2011 | Storbritannia | 21-8 | Ukraina | -; -; -; - |
15. oktober 2011 | Ukraina | 6-20 | Spania | -; -; -; - |
15. oktober 2011 | Israel | 3-21 | Storbritannia | -; -; -; - |
Europamesterskapet for kvinner spilles på Pieter van den Hoogenband Stadium , i Eindhoven , Nederland , samtidig som herrenes mesterskap .
De 11. november 2011Ved rådhuset i Eindhoven, er loddtrekning for konkurransen utføres av poloist Danielle de Bruijn og trener Robin van Galen , både OL-vinnere i 2008 , svømming mester Pieter van den Hoogenband og fotball trener Louis van Gaal .
I løpet av den første uken er kapasiteten til nautisk stadion 2500 sitteplasser. For den siste fasen, fra26. januar, økes den til tre tusen hundre og femti ved å legge til midlertidige stativer: ett av fire hundre og femti seter bygget i den ene enden av bassenget og to hundre seter lagt til de vanlige stativene.
Den første av hver av de to gruppene kvalifiserer seg til semifinalen, den andre og tredje for kvartalene.
Gruppe ARang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Russland | 9 | 3 | 0 | +9 |
2 | Ungarn | 6 | 3 | 1 | +8 |
3 | Nederland | 3 | 3 | 2 | +4 |
4 | Storbritannia | 0 | 3 | 3 | -21 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
18. januar 2012 | Storbritannia | 9-19 | Ungarn | 1-4; 3-4; 3-7; 2-4 |
18. januar 2012 | Nederland | 10-11 | Russland | 2-3; 5-3; 2-2; 1-3 |
20. januar 2012 | Russland | 15-10 | Storbritannia | 6-2; 3-2; 1-3; 5-3 |
20. januar 2012 | Ungarn | 9-8 | Nederland | 4-4; 1-1; 1-3; 3-0 |
22. januar 2012 | Nederland | 12-6 | Storbritannia | 1-2; 5-3; 4-1; 2-0 |
22. januar 2012 | Ungarn | 9-12 | Russland | 1-3; 5-4; 1-4; 2-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | Hellas | 9 | 3 | 0 | +9 |
2 | Italia | 6 | 3 | 1 | +9 |
3 | Spania | 3 | 3 | 2 | +4 |
4 | Tyskland | 0 | 3 | 3 | -22 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
18. januar 2012 | Spania | 22-12 | Tyskland | 7-3; 3-3; 7-4; 5-2 |
18. januar 2012 | Hellas | 10-9 | Italia | 2-2; 2-0; 3-3; 3-4 |
20. januar 2012 | Tyskland | 6-12 | Hellas | 2-3; 1-3; 1-3; 2-3 |
20. januar 2012 | Italia | 15-11 | Spania | 4-3; 4-1; 3-3; 4-4 |
22. januar 2012 | Tyskland | 12-18 | Italia | 3-4; 3-7; 3-4; 3-3 |
22. januar 2012 | Hellas | 8-6 | Spania | 3-0; 0-3; 3-1; 2-2 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
Kvartfinale | ||||
24. januar | Ungarn (A2) | 11-9 | Spania (B3) | 5-2; 3-1; 2-2; 1-4 |
24. januar | Italia (B2) | 17-15 | Nederland (A3) | 4-3; 2-2; 2-2; 3-4 P: 1-1; 1-1 T: 4-2 |
Semifinale | ||||
24. januar | Ungarn (A2-B3) | 12-14 | Hellas (B1) | 2-4; 4-3; 4-3; 2-4 |
24. januar | Italia (B2-A3) | 13-12 | Russland (A1) | 2-2; 4-4; 3-2; 4-4 |
Endelig | ||||
28. januar | Hellas | 10-13 | Italia | 1-4; 1-2; 3-4; 5-3 |
Datert | Resultat | Kvartid | ||
---|---|---|---|---|
7 th / 8 th | ||||
24. januar | Storbritannia (A4) | 13-11 | Tyskland (B4) | 2-2; 4-4; 3-1; 1-3 P: 3-0; 0-1 |
5 th / 6 th | ||||
26. januar | Spania | 11-10 | Nederland | 3-3; 2-3; 4-3; 2-1 |
3 rd / 4 th | ||||
28. januar | Ungarn | 9-8 | Russland | 6-2; 1-3; 2-2; 0-1 |
Lag | |
---|---|
Italia | |
Hellas | |
Ungarn | |
4 | Russland |
5 | Spania |
6 | Nederland |
7 | Storbritannia |
8 | Tyskland |
I kursiv kvalifiserte de fem lagene seg til den olympiske kvalifiseringsturneringen avapril 2012.
Medalje | Lag i den siste kampen |
---|---|
Gull |
Italia : Fabio Conti (trener) Elena Gigli (keeper), Simona Abbate , Elisa Casanova , Rosaria Aiello , Elisa Queirolo , Allegra Lapi , Tania Di Mario , Roberta Bianconi , Giulia Emmolo , Giulia Rambaldi , Aleksandra Cotti , Teresa Frassinetti og Giulia Gorlero ( verge) |
Sølv |
Hellas : Georgios Morfesis (trener) Eleni Kouvdou (verge), Christina Chrysoula Tsoukala , Antiopi Melidoni , Ilektra Maria Psouni , Kyriaki Liósi , Alkisti Avramidou , Alexandra Asimaki , Antigoni Roumpési , Angeliki Gerolymou , Triantafyllia Manolioudaki , Stavroula Antonákou , Georgia Lara og Chrysoula Diamantopoulou (verge) |
Bronse |
Ungarn : András Meresz (trener) FLÓRA BOLONYAI (verge), Dóra Csabai , Dóra Antal , Hanna Anna Kisteleki , Gabriella Szűcs , Orsolya Takács , Rita Drávucz , Rita Keszthelyi , Ildikó Tóth , Barbara Bujka , Anna Krisztina Illes , Kata María Menczinger og Edina Gangl (verge) |
Rita Keszthelyi i det ungarske laget er den beste målscoreren med nitten prestasjoner.
Tania Di Mario fra det italienske laget er kåret til beste spiller i mesterskapet av trenerne og akkrediterte journalister.