Sport |
Svømming • Sportssvømming • Synkronisert svømming • Dykking • Vannpolo |
---|---|
Arrangør (er) | European Swimming League |
Utgaver | 20. th |
Steder) | Athen , Hellas |
Datert |
18. august 1991 på 25. august 1991 |
Nettsted (er) | Aten akvatiske senter |
Navigasjon
Den 20 th utgaven av det europeiske svømmemesterskap finner sted fra 18 til25. august 1991i Athen , Hellas . Landet arrangerer for første gang dette arrangementet organisert av European Swimming League . Konkurranser fire disiplinene svømming - sport svømming , synkronisert svømming , dykking og vannpolo - er organisert i Athen Aquatic Center, som vil bli brukt tretten år senere for å imøtekomme hendelser svømmer de Sommer-OL 2004 .
Med 24 medaljer inkludert 16 gull dominerer Sovjetunionen medaljebordet, selv om Tyskland vinner flest medaljer med 29 priser. I sportssvømming blir de eneste to verdensrekordene slått av ungarsk ryggslag Krisztina Egerszegi . Atletens 200 meter ryggrekord - 2:06:62 - ville være det beste merket i historien i 16 og et halvt år før Zimbabwes Kirsty Coventry forbedret henne i 2008.
Test | Gullmedalje | Sølv medalje | Bronse medalje |
---|---|---|---|
Gratis svømmetur | |||
50 m |
Nils Rudolph Tyskland 22:33
|
Gennadiy Prigoda Sovjetunionen 22s 44
|
Mike Fibbens Storbritannia Vladimir Tkazenko Sovjetunionen 22s 72
|
100 m |
Alexander Popov Sovjetunionen 49s 18 - RE matchet
|
Nils Rudolph Tyskland 49s 52
|
Giorgio Lamberti Italia 49s 57
|
200 m |
Artur Wojdat Polen 1 min 48 s 10
|
Giorgio Lamberti Italia 1 min 48 s 15
|
Roberto Gleria Italia 1 min 48 s 73
|
400 moh |
Evgeni Sadovyi Sovjetunionen 3 02 min 49 s
|
Artur Wojdat Polen 3 min 49 s 09
|
Giorgio Lamberti Italia 3 min 50 s 46
|
1500 m |
Jörg Hoffmann Tyskland 15:02 57
|
Ian Wilson Storbritannia 15:02 72
|
Sebastian Wiese Tyskland 15 30 min 14 s
|
Tilbake | |||
100 m |
Martin López-Zubero Spania 55s 30
|
Dirk Richter Tyskland 56s 04
|
Franck Schott Frankrike 56 s 29
|
200 m |
Martin López-Zubero Spania 1 min 58 s 66
|
Dirk Richter Tyskland Vladimir Selkov Sovjetunionen 2 min 00 s 18
|
- |
Brystslag | |||
100 m |
Norbert Rózsa Ungarn 1 min 01 s 49
|
Adrian Moorhouse Storbritannia 1:01 89
|
Gianni Minervini Italia 1 min 02 s 41
|
200 m |
Nick Gillingham Storbritannia 02:55
|
Norbert Rózsa Ungarn 2 min 12 s 58
|
Sergio López Miró Spania 2:13:40
|
Sommerfugl | |||
100 m |
Vyacheslav Kulikov Sovjetunionen 54s 22
|
Martin López-Zubero Spania 54 s 30
|
Nils Rudolph Tyskland 54s 31
|
200 m |
Franck Esposito Frankrike 1 min 59 s 59
|
Rafał szukała Polen 2 min 01 s 01
|
Christophe Bordeau Frankrike 2 min 01 s 25
|
Fire slag | |||
200 m |
Lars Sørensen Danmark 2:02:63
|
Christian Gessner Tyskland 2:02:66
|
Luca Sacchi Italia 2:02 93
|
400 moh |
Luca Sacchi Italia 4:17:81
|
Patrick Kühl Tyskland 4:17 85
|
Christian Gessner Tyskland 4:19:66
|
Stafett | |||
4 × 100 m fristil |
Sovjetunionen Pavel Khnykin Gennadiy Prigoda Venyamin Tayanovich Alexander Popov 3 min 17 s 11 |
Tyskland Silko Günzel Nils Rudolph Steffen Zesner Dirk Richter 3 min 18 s 31 |
Sverige Tommy Werner Göran Titus Anders Holmertz Göran Jansson 3 min 20 s 42 |
4 × 200 m fristil |
Sovjetunionen Dmitry Lepikov Vladimir Pyshnenko Venyamin Tayanovich Yevgeny Sadovyi 7 min 15 s 96 |
Italia Emanuele Idini Roberto Gleria Stefano Battistelli Giorgio Lamberti 7 min 18 sek 30 |
Tyskland Steffen Zesner Uwe Dassler Christian Keller Jörg Hoffmann 7 min 19 s 13 |
4 × 100 m medley |
Sovjetunionen Vladimir Selkov Dmitry Volkov Vyacheslav Kulikov Alexander Popov 3 min 39 s 68 |
Frankrike Franck Schott Cédric Pénicaud Bruno Gutzeit Christophe Kalfayan 3 min 42 s 15 |
Ungarn Tamás Deutsch Norbert Rózsa Peter Horváth Béla Szabados 3 min 42 s 35 |
Test | Gullmedalje | Sølv medalje | Bronse medalje |
---|---|---|---|
Gratis svømmetur | |||
50 m |
Simone Osygus Tyskland 25- tallet 80
|
Catherine Plewinski Frankrike 25s 84
|
Inge de Bruijn Nederland 25s 91
|
100 m |
Catherine Plewinski Frankrike 56s 20
|
Karin Brienesse Nederland 56s 44
|
Simone Osygus Tyskland 56s 47
|
200 m |
Mette Jacobsen Denmark 2 min 00 s 29
|
Catherine Plewinski Frankrike 2 min 00 s 34
|
Liliana Dobrescu Romania 2:01 77
|
400 moh |
Irene Dalby Norge 4:11:63
|
Beatrice Câşlaru Romania 4 min 12 s 33
|
Cristina Sossi Italia 4 min 12 s 35
|
800 m |
Irene Dalby Norge 8:32:08
|
Jana Henke Tyskland 8 min 32 s 25
|
Cristina Sossi Italia 8 min 33 s 79
|
Tilbake | |||
100 m |
Krisztina Egerszegi Ungarn 1 min 00 s 31 - RM |
Tünde Szabó Ungarn 1 min 01 s 31
|
Dagmar Hase Tyskland 1:02:42
|
200 m |
Krisztina Egerszegi Ungarn 2:06:62 - RM |
Tünde Szabó Ungarn 2 min 11 s 42
|
Dagmar Hase Tyskland 2 min 12 s 22
|
Brystslag | |||
100 m |
Elena Roudkovskaya Sovjetunionen 1 min 09 s 05
|
Svetlana Bondarenko Sovjetunionen 1:09:99
|
Tanya Dangalakova Bulgaria 1 min 10 s 12
|
200 m |
Elena Roudkovskaya Sovjetunionen 2 50 min 29 s
|
Beatrice Caslaru Romania 2 min 32 s 00
|
Tania Dangalakova Bulgaria 2 min 32 s 09
|
Sommerfugl | |||
100 m |
Catherine Plewinski Frankrike 1 min 00 s 32
|
Inge de Bruijn Nederland 1:01 64
|
Therese Lundin Sweden 1 min 01 s 80
|
200 m |
Mette Jacobsen Danmark 2:12:87
|
Sabine Herbst Tyskland 2:14:72
|
Berit Puggard Denmark 2 min 14 s 80
|
Fire slag | |||
200 m |
Daniela Hunger Germany 2 min 15 s 15
|
Beatrice Câşlaru Romania 2 min 16 s 68
|
Marion Zoller Tyskland 2 min 17 s 43
|
400 moh |
Krisztina Egerszegi Ungarn 4 min 39 s 78
|
Beatrice Caslaru Romania 4 min 44 s 67
|
Ewa Synowska Polen 4 min 47 s 92
|
Stafett | |||
4 × 100 m fristil |
Nederland Diana van der Plaats Inge de Bruijn Marieke Mastenbroek Karin Brienesse 3 min 45 s 36 |
Tyskland Daniela Hunger Katrin Meissner Dagmar Hase Simone Osygus 3 min 45 s 54 |
Danmark Mette Nielsen Gitta Jensen Berit Puggard Mette Jacobsen 3 min 46 s 36 |
4 × 200 m fristil |
Danmark Annette Poulsen Gitta Jensen Berit Puggard Mette Jacobsen 8 min 05 s 90 |
Tyskland Dagmar Hase Manuela Stellmach Simone Osygus Heike Friedrich 8 min 10 s 26 |
Nederland Ellen Elzerman Baukje Wiersma Diana van der Plaats Karin Brienesse 8 min 13 s 97 |
4 × 100 m medley |
Sovjetunionen Natalya Krupskaya Elena Roudkovskaya Elena Kononenko Yevgeniya Yermakova 4 min 08 s 55 |
Tyskland Dagmar Hase Sylvia Gerasch Katrin Meissner Simone Osygus 4 min 10 s 10 |
Nederland Ellen Elzerman Kira Bulten Inge de Bruijn Karin Brienesse 4 min 14 s 03 |
Test | Gullmedalje | Sølv medalje | Bronse medalje |
---|---|---|---|
Solo |
Olga Sedakova Sovjetunionen |
Christina Thalassinidou Hellas |
Anne Capron Frankrike |
Duo |
Sovjetunionen Anna Kozlova Olga Sedakova |
Frankrike Anne Capron Céline Lévêque |
Nederland Marjolijn Begge Tamara Zwart |
Team | Sovjetunionen |
Frankrike Anne Capron Marie Caranta Clarisse Chesneau Delphine Le Floch Céline Lévêque Myriam Lignot Isabelle Manable Delphine Maréchal |
Italia |
Test | Gullmedalje | Sølv medalje | Bronse medalje |
---|---|---|---|
Menn | |||
1 m springbrett |
Andrey Semenyuk Sovjetunionen |
Peter Böhler Tyskland |
Edwin Jongejans Nederland |
3 m springbrett |
Albin Killat Tyskland |
Joakim Andersson Sverige |
Davide Lorenzini Italia |
Høy flytur på 10 m |
Vladimir Timoshinin Sovjetunionen |
Dmitri Sautin Sovjetunionen |
Bobby Morgan Storbritannia |
Kvinner | |||
1 m springbrett |
Brita Baldus Tyskland |
Irina Lashko Sovjetunionen |
Conny Schmalfuss Tyskland |
3 m springbrett |
Irina Lashko Sovjetunionen |
Vera Ilyina Sovjetunionen |
Brita Baldus Tyskland |
Høy flytur på 10 m |
Elena Mirochina Sovjetunionen |
Inga Afonina Sovjetunionen |
Ute Wetzig Tyskland |
Test | Gullmedalje | Sølv medalje | Bronse medalje |
---|---|---|---|
Menn | Jugoslavia | Spania | Sovjetunionen |
Kvinner | Ungarn | Nederland | Italia |
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 16 | 7 | 2 | 25 |
2 | Tyskland | 6 | 12 | 11 | 29 |
3 | Ungarn | 5 | 3 | 1 | 9 |
4 | Danmark | 4 | 0 | 2 | 6 |
5 | Frankrike | 3 | 5 | 3 | 11 |
6 | Spania | 2 | 2 | 1 | 4 |
7 | Norge | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Nederland | 1 | 3 | 5 | 9 |
9 | Italia | 1 | 2 | 10 | 1. 3 |
10 | Storbritannia | 1 | 2 | 2 | 5 |
11 | Polen | 1 | 2 | 1 | 4 |
12 | Jugoslavia | 1 | 0 | 0 | 1 |
1. 3 | Romania | 0 | 4 | 1 | 5 |
14 | Sverige | 0 | 1 | 2 | 3 |
15 | Hellas | 0 | 1 | 0 | 1 |
16 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 43 | 44 | 43 | 130 |
Rang | Nasjon | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjetunionen | 9 | 3 | 1 | 1. 3 |
2 | Tyskland | 4 | 11 | 8 | 23 |
3 | Ungarn | 4 | 3 | 1 | 8 |
4 | Danmark | 4 | 0 | 2 | 6 |
5 | Frankrike | 3 | 3 | 2 | 8 |
6 | Spania | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Norge | 2 | 0 | 0 | 2 |
8 | Italia | 1 | 2 | 7 | 10 |
9 | Nederland | 1 | 2 | 3 | 6 |
10 | Storbritannia | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Polen | 1 | 2 | 1 | 4 |
12 | Romania | 0 | 4 | 1 | 5 |
1. 3 | Sverige | 0 | 0 | 2 | 2 |
1. 3 | Bulgaria | 0 | 0 | 2 | 2 |
Total | 32 | 33 | 32 | 97 |