1998 EM i friidrett
1998 EM i friidrett
Logo for EM 1998
Navigasjon
1934 • 1938 • 1946 • 1950 • 1954 • 1958 • 1962 • 1966 • 1969 • 1971 • 1974 • 1978 • 1982 • 1986 • 1990 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010 • 2012 • 2014 • 2016 • 2018 • 2020 •
Den 17 th EM i friidrett ble arrangert fra 18 til23. august 1998på Nepstadion i Budapest i Ungarn .
46 arrangementer er på konkurranseprogrammet (24 menn og 22 kvinner). Kvinnestavet og hammerkastet blir bestridt for første gang under disse mesterskapene, og 5.000 meter erstatter kvinnenes 3.000 meter.
Høydepunkter
- De 19. august 1998, forbedret franske Christine Arron den europeiske rekorden på 100 m ved å sette 10 s 73 i finalen, med en gunstig vindgrense på +2,0 m / s, (den gamle rekorden ble holdt av russeren Irina Privalova i 10 s 77, som hun også leder i finalen), den fjerde beste forestillingen gjennom tidene. Evnen til å akselerere en gang startet er enda tydeligere i finalen på 4 x 100 meter stafett hvor hun tetter et imponerende gap på russiske Privalova for å til slutt vinne med 1,50 meter ledelse.
- Disse mesterskapene er på et betydelig høyere nivå enn i 1994 og 1990. Dermed har 13 av de 24 vinnerne hos menn en prestasjon som er overlegen enn vinneren av 1994, og hos kvinner har 11 av de 19 vinnerne en ytelse som er overlegen. vinneren av 1994.
- Den irske Sonia O'Sullivan er dobbeltvinner av 10.000 meter (onsdag 19.) og 5.000 meter (lørdag 22.), takket være den samme uimotståelige avslutningen.
- Flere utøvere klarer å beholde tittelen. Prisen går til den tyske Heike Drechsler vinner til 33, testlengden for 4 th gang på rad. Hos menn er britiske Colin Jackson på 110 meter hekk, Steve Backley i spyd og stafett 4 x 400 meter laget vinnere for de 3 e påfølgende gangene. Blant kvinnene beholder Irina Privalova tittelen på 200 meter, og Svetla Dimitrova den på 100 meter hekk, Manuela Machado som for maraton og Vita Pavlysh den for vekten. Endelig vinner Sonia O'Sullivan, som vant 3000 meter i 1994, 5000 meter som erstatter henne.
- Antallet gullmedaljer, tar Britain det en st sted etter en relativ nedgang i 1994. 8 av sine 9 titlene er vunnet av herrelaget. Deretter følger Tyskland med 3 titler for menn og 5 for kvinner. Tettere, er det tyske laget en st til antall medaljer (menn: 11, kvinner: 12) og antall finalister (menn: 28, kvinner: 28).
Resultater
Menn
Medaljer oppnådd
Forsøk
|
Gull
|
Sølv
|
Bronse
|
---|
100 m
|
Darren Campbell 10s 04
|
Dwain Chambers 10s 10
|
Harálabos Papadiás 10 s 17
|
200 m
|
Douglas Walker 20s 53
|
Doug Turner 20s 64
|
Julian Golding 20s 72
|
400 moh
|
Iwan Thomas 44s 52
|
Robert Maćkowiak 45-tallet 04
|
Mark Richardson 45s 14
|
800 m
|
Nils Schumann 1:44:89
|
André Bucher 1:45:04
|
Lukáš Vydra 1 min 45 s 23
|
1500 m
|
Reyes Estevez 3 min 41 s 31
|
Rui Silva 3:41:84
|
Fermin Cacho 3 min 42 s 43
|
5.000 m
|
Isaac Viciosa 13 min 37 s 46
|
Manuel Pancorbo 13:38:03
|
Mark Carroll 13:38:15
|
10.000 m
|
António Pinto 27:48 62
|
Dieter Baumann 27:56:75
|
Stéphane Franke 27 min 59 s 90
|
Maraton
|
Stefano Baldini 2 t 12:01
|
Danilo Goffi 2 t 12 min 11 s
|
Vincenzo Modica 2 t 12 min 53 s
|
110 m hekk
|
Colin Jackson 13s 02
|
Falk Balzer 13s 12
|
Robin Korving 13s 20
|
400 m hekk
|
Paweł Januszewski 48s 18
|
Ruslan Mashchenko 48s 25
|
Fabrizio Mori 48s 71
|
3000 m stig
|
Damian Kallabis 8 min 13 s 10
|
Alessandro Lambruschini 8 min 16 s 70
|
Jim Svenøy 8 min 18 s 97
|
20 km gange
|
Ilya Markov 1 t 21 min 10 s
|
Aigars Fadejevs 1 t 21 min 29 s
|
Francisco Javier Fernández 1 t 21 min 39 s
|
50 km gange
|
Robert Korzeniowski 3 t 43 min 51 s
|
Valentin Kononen 3 t 44 min 29 s
|
Andrey Plotnikov 3 t 45 min 53 s
|
4 × 100 m stafett
|
Storbritannia Allyn Condon Darren Campbell Douglas Walker Julian Golding 38s 52
|
Frankrike Thierry Lubin Frédéric Krantz Christophe Cheval Needy Guims 38 s 87
|
Polen Marcin Krzywański Marcin Nowak Piotr Balcerzak Ryszard Pilarczyk 38 s 98
|
4 × 400 m stafett
|
Storbritannia Mark Hylton Jamie Baulch Iwan Thomas Mark Richardson 2 min 58 s 68
|
Polen Piotr Rysiukiewicz Tomasz Czubak Piotr Haczek Robert Maćkowiak 2 min 58 s 88
|
Spania Antonio Andres Juan Trull Andrés Martinez David Canal 3:02:47
|
Høydehopp
|
Artur Partyka 2,34 m
|
Dalton Grant 2,34 m
|
Sergey Klyugin 2,32 m
|
Lengdehopp
|
Kirill Sosunov 8,28 moh
|
Bogdan Ţăruş 8,21 m
|
Petar Dachev 8,06 moh
|
Polhvelv
|
Maksim Tarasov 5,81 m
|
Tim Lobinger 5,81 m
|
Jean Galfione 5,76 m
|
Trippelhopp
|
Jonathan Edwards 17,99 m
|
Denis Kapustin 17.45 m
|
Rostislav Dimitrov 17,26 moh
|
Kulestøt
|
Oleksandr Bahach 21,17 m
|
Oliver-Sven Buder 20,98 m
|
Yuriy Bilonoh 20,92 moh
|
Diskuskast
|
Lars Riedel 67,07 m
|
Jürgen Schult 66,69 m
|
Virgilijus Alekna 66,46 moh
|
Spydkast
|
Steve Backley 89,72 moh
|
Mick Hill 86,92 moh
|
Raymond Hecht 86,63 m
|
Hammerkast
|
Tibor Gecsek 82,87 m
|
Balázs Kiss 81,26 m
|
Karsten Kobs 80,13 m
|
Tikamp
|
Erki Nool 8 667 poeng
|
Eduard Hämäläinen 8 587 poeng
|
Lev Lobodin 8.571 poeng
|
Kvinner
Medaljer oppnådd
Forsøk
|
Gull
|
Sølv
|
Bronse
|
---|
100 m
|
Christine Arron 10 s 73 (RE)
|
Irina Privalova 10s83
|
Ms Thanou 10 s 87
|
200 m
|
Irina Privalova 22s 62
|
Zhanna Pintusevich-Block 22 s 74
|
Melanie Paschke 22s 78
|
400 moh
|
Grit Breuer 49s 93
|
Helena Fuchsová 50s 21
|
Olga Kotlyarova 50-tallet 38
|
800 m
|
Yelena Afanasyeva 1 min 58 s 50
|
Malin Ewerlöf 1 min 59 s 61
|
Stephanie Graf 2 min 00 s 11
|
1500 m
|
Svetlana Masterkova 4 min 11 s 91
|
Carla Sacramento 4:12:62
|
Anita Weyermann 4:13:06
|
5.000 m
|
Sonia O'Sullivan 15:06 50
|
Gabriela Szabo 15:08:31
|
Marta Domínguez 15:10 54
|
10.000 m
|
Sonia O'Sullivan 31:29:33
|
Fernanda Ribeiro 31:32:42
|
Lidia Simon 31:32 64
|
Maraton
|
Manuela Machado 2 t 27 min 10 s
|
Madina Biktagirova 2 t 28 min 01 s
|
Maura Viceconte 2 t 28 min 31 s
|
100 m hekk
|
Svetla Dimitrova 12s 56
|
Brigita Bukovec 12s 65
|
Irina Korotya 12s 85
|
400 m hekk
|
Ionela Târlea 53 s 37
|
Tetyana Tereshchuk 54s 07
|
Silvia Rieger 54s 45
|
10 km gange
|
Annarita Sidoti 42 min 49 s
|
Erica Alfridi 42 min 54 s
|
Susana Feitor 42 min 55 s
|
4 × 100 m
|
Frankrike Katia Benth Frederique Bangue Sylviane Felix Christine Arron 42 s 59
|
Tyskland Melanie Paschke Gabi Rockmeier Birgit Rockmeier Andrea Philipp 42 s 68
|
Russland Olga Ekk Galina Maltchouguina Natalya Voronova Irina Privalova 42 s 73
|
4 × 400 m
|
Tyskland Anke Feller Uta Rohländer Silvia Rieger Grit Breuer 3 min 23 s 03
|
Russland Natalya Khrushchelyova Svetlana Goncharenko Yekaterina Bakhvalova Olga Kotlyarova 3 min 23 s 56
|
Storbritannia Donna Fraser Vikki Jamison Katharine Merry Allison Curbishley 3 min 25 s 66
|
Høydehopp
|
Monica Dinescu 1,97 m
|
Donata Jancewicz 1,95 m
|
Alina Astafei 1,95 m
|
Lengdehopp
|
Heike Drechsler 7,16 m
|
Fiona mai 7,11 m
|
Lyudmila Galkina 7,06 m
|
Polhvelv
|
Anzhela Balakhonova 4,31 m
|
Nicole Humbert 4,31 m
|
Yvonne Buschbaum 4,31 m
|
Trippelhopp
|
Ólga Vasdéki 14,55 m
|
Šárka Kašpárková 14,53 m
|
Tereza Marinova 14,50 m
|
Kulestøt
|
Vita Pavlysh 21,69 moh
|
Irina Korzhanenko 19,71 moh
|
Yanina Karolchik 19,23 m
|
Diskuskast
|
Franka Dietzsch 67,49 moh
|
Natalya Sadova 66,94 moh
|
Nicoleta Grasu 65,94 m
|
Spydkast
|
Tanja Damaske 69,10 m
|
Tatyana Shikolenko 66,92 moh
|
Mikaela Ingberg 64,92 m
|
Hammerkast
|
Mihaela Melinte 71,17 m
|
Olga Kuzenkova 69,28 m
|
Kirsten Münchow 65,61 moh
|
Heptatlon
|
Denise Lewis 6559 poeng
|
Urszula Wlodarczyk 6.460 poeng
|
Natalya Sazanovich 6.410 poeng
|
Medaljebord
Eksterne linker
Merknader og referanser