Sport | Håndball |
---|---|
Redigering | Menn: 8 th , Kvinner 7 th |
Steder) | Olympic park , Sydney , Australia |
Datert |
Av 16. september 2000 på 1 st oktober 2 000 |
Deltakere |
22 lag (12 menn og 10 kvinner) |
Forsøk | 2 |
Tittelinnehaver |
Menn: Kroatia Kvinner: Danmark |
---|---|
Vinner |
Menn: Russland Kvinner: Danmark |
Finalist |
Menn: Sverige Kvinner: Ungarn |
Tredje |
Menn: Spania Kvinner: Norge |
Håndballarrangement for menn og kvinner ved Sommer-OL 2000 fant sted fra16. september 2000 på 1 st oktober 2 000.
Sammenlignet med Atlanta i 1996 ble mange endringer introdusert for denne utgaven av OL-turneringen. Kvinnekonkurransen inkluderer nå 10 nasjoner mot 8 tidligere og fremfor alt er kvartfinaler lagt til de to turneringene, noe som de facto reduserer gruppespillets betydning.
To konkurransesteder ble brukt, begge lokalisert i den olympiske parken : Pavilion 2 i utstillingskomplekset , med en kapasitet på 6000 tilskuere, ble brukt til gruppespillene og kvartfinalen i herreturneringen. Mens finalen ble holdt Dome , med en kapasitet på 10 000 tilskuere. Alle kampene var utsolgt.
I herrekategorien gikk gull til Russland , som gjenvunnet tittelen som ble vunnet i 1992 med Unified Team . Å regne som et av de beste håndballagene til menn gjennom tidene, sviktet Sverige for tredje gang på rad i finalen. Som fire år tidligere vant Spania bronse, denne gangen på bekostning av Forbundsrepublikken Jugoslavia .
Blant kvinner finner vi de samme semifinalistene som i 1996 . Hvis Danmark beholder tittelen som ble kjøpt fire år tidligere, klatrer Ungarn et steg på pallen etter at bronsemedaljen vant Atlanta, etterfulgt av Norge . Den Sør-Korea derfor endte utenfor pallen etter 4 påfølgende medaljer.
Lagene og spillerne på pallen er:
Medalje | Land | Spillere |
Russland | Dmitry Filippov , Vyacheslav Gorpichine , Oleg Khodkov , Eduard Koksharov , Denis Krivochlikov , Vasily Kudinov , Stanislav Koulintchenko , Dimitri Kouzelev , Andrey Lavrov , Igor Lavrov , Sergej Pogorelov , Pavel Soukossian , Dmitri Torgovanov , Alexander Toutchkine , Lev Voronin | |
Sverige | Tomas Svensson , Martin Boquist , Magnus Wislander , Tomas Sivertsson , Ola Lindgren , Martin Frändesjö , Mathias Franzén , Johan Petersson , Stefan Lövgren , Pierre Thorsson , Peter Gentzel , Staffan Olsson , Magnus Andersson , Andreas Larsson , Ljubomir Vranjes | |
Spania | Antonio Ugalde , Andrei Xepkin , Rafael Guijosa , Enric Masip , Xavier O'Callaghan , Iñaki Urdangarín , Jesús Olalla , Mateo Garralda , Talant Dujshebaev , Demetrio Lozano , Jordi Núñez , Alberto Urdiales , Juancho Pérez , David Barrufet , Antonio Ortega |
Lagene og spillerne på pallen er:
Medalje | Land | Kvinnelige spillere |
Danmark | Lene Rantala , Katrine Fruelund , Camilla Andersen , Mette Vestergaard , Anette Hoffmann-Moberg , Christina Roslyng , Tina Bøttzau , Janne Kolling , Anja Nielsen , Karin Mortensen , Lotte Kiærskou , Maja Grønbæk , Tonje Kjærgaard , Rikke Schmidt , Karen Brødsgaard | |
Ungarn | Andrea Farkas , Tamasné Zsembery , Ildikó Padar , Anikó Nagy , Rita Deli , Bojana Radulović , Krisztina Pigniczki , Agnes Farkas , Anikó Kántor , Beata Siti , Beatrix Kökény , Katalin Pálinger , Dóra Lowy , Anita Kulcsár , Beatrix Balogh | |
Norge | Heidi Tjugum , Tonje Larsen , Kjersti Grini , Kristine Duvholt , Susann Goksør Bjerkrheim , Else-Marthe Sørli , Monica Sandve , Mia Hundvin , Marianne Rokne , Trine Haltvik , Ann Cathrin Eriksen , Cecilie Leganger , Birgitte Sættem , Elisabeth Hilmo , Jeanette Nilsen |
De første 7 lagene i verdensmesterskapet i 1999 i Egypt oppnådde sin kvalifisering: Sverige , verdensmester og Russland , finalist, blir dermed ledsaget av FR Jugoslavia , Spania , Tyskland , Frankrike og Egypt . Til slutt, i tillegg til vertslandet Australia , de 4 andre kvalifiserte er de kontinentale representanter: Tunisia (vinner av den afrikanske kvalifiseringen turneringen ), Sør-Korea , asiatisk mester , Cuba ( Pan American mester ) og til slutt Slovenia , 5 th og første lag som ennå ikke er kvalifisert fra europamesterskapet i 2000 .
Den olympiske mesteren fra Kroatia , kunne ikke forsvare sin tittel bare 10 th i verden 1999 , kroater klarte ikke å få den kvalifiserende sted tildelt under EM i 2000 , men spilte hjemme, s 'slippe 25-24 etter en fantastisk kamp mot sine slovenske naboer i klassifiseringen match for 5 th sted.
De 7 europeiske nasjonene så vel som den beste ikke-europeiske nasjonen, Egypt , kvalifiserte seg til kvartfinalen. I pulje A endte Russland først foran Tyskland , FR Jugoslavia og Egypt, noe som overrasket tyskerne (22-21). I pulje B er Sverige det eneste laget som blir ubeseiret, selv om de måtte kjempe for å utelukke Spania (28-27). Sistnevnte, slått av Frankrike 25 til 23, ender 3 e etter motstanderen, men foran Slovenia .
Team | Pts | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 st | Russland | 8 | 5 | 1 | 8 |
2. nd | Tyskland | 7 | 5 | 1 | 15 |
3. rd | RF-Jugoslavia | 6 | 5 | 2 | 3 |
4 th | Egypt | 6 | 5 | 2 | 7 |
5. th | Sør-Korea | 3 | 5 | 3 | -3 |
6 th | Cuba | 0 | 5 | 5 | -30 |
Team | Pts | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 st | Sverige | 10 | 5 | 0 | 34 |
2. nd | Frankrike | 7 | 5 | 1 | 16 |
3. rd | Spania | 6 | 5 | 2 | 18 |
4 th | Slovenia | 5 | 5 | 2 | 10 |
5. th | Tunisia | 2 | 5 | 4 | -6 |
6 th | Australia | 0 | 5 | 5 | -72 |
I kvartfinalen, Russland klart dominert Slovenia (33-22), Sverige slå Egypt (27-23) og til slutt den spanske, med en ultimate mål av Rafael Guijosa (hans 9 th av kampen), vant etter en svært tett kamp mot tyskerne (27-26). Stilt overfor jugoslavene til Dragan Škrbić , som blir kåret til beste håndballspiller i år 2000 og forfatter av en 7/7, gjør franskmennene en god start på kampen (5-2 etter 10 minutters spill), men kontanter deretter 7- 0 særlig på grunn av en Arpad Šterbik som avslutter kampen med 46,7% redninger. Hvis lagkamerater Jackson Richardson tilbake til stillingen (10-9 ved pause, 15-14 på 40 th minutt, 19-18 i 50 th minutt for jugoslaver), spillere Veselin Vujović deretter markere 4 påfølgende mål (23-18) for å til slutt vinne 26-21.
I semifinalen er det derfor de 4 lagene som hadde nådd samme etappe under verdensmesterskapet i 1999 . De samlede seirene til russerne (29-26 mot jugoslavene) og svenskene (32-25 mot spanjolene) førte til at den samme finalen ble spilt.
I finalen hadde Sverige all grunn til å tro at deres OL-time endelig hadde kommet etter at sølvmedaljene vant i 1992 og 1996. Etter å ha slått de samme russerne i finalen i verdensmesterskapet i 1999 og deretter i Euro 2000 , tittelen OL ville være deres 4 th større konkurranse vant fortløpende resultater noensinne. Etter en stram førsteomgang klarte svenskene å ta ledelsen med en score på 14 til 13 og ser ut til å være på vei mot OL-gull. Dessverre for svenskene oppstår det en "ekte katastrofe", som nevnt på slutten av kampen av kaptein Stefan Lövgren , forfatter av bare 3 mål av 11 forsøk (27%): spesielt takk til de mange redningene fra Andreï Lavrov , Russere scorer 7 mål på rad, og øker poengsummen fra 14-16 til 21-16. Sverige vil ikke være i stand til å komme seg fra dette lufthullet, og selv om de da klarte å tette gapet (24-23), klarer de ikke å hindre russerne i å vinne på poengsummen 28 til 26. For Sverige er desto mer grusomt er nederlaget ettersom dette er deres tredje sølvmedalje på rad: et av tidenes største lag vil aldri ha klart å vinne den olympiske tittelen. Når det gjelder Russland, hvis det vant sin første olympiske medalje som en uavhengig nasjon, har den hovedsakelig i sine rekker en spiller, Andrei Lavrov , som er den første håndballspilleren som vinner tre gullmedaljer etter de olympiske titlene som er anskaffet under ledelse av Sovjetunionen. i 1988 deretter av Unified Team i 1992 . I Athen i 2004 vil han endelig legge til en bronsemedalje i samlingen sin.
I kampen for 3 rd sted, Spania , etter å ha ledet med 3 mål på halve tiden mot Jugoslavia (12-9), så økte dette føre til 8 mål (21-13) til slutt s '' pålegge 26-22 og vinne en bronsemedalje som de hadde blitt fratatt av de samme jugoslaverne et år tidligere i verdenscupen. I kontrast, ingen endring i klassifiseringen match for 5 th sted siden tyskerne igjen slå fransk, av score på 25-22.
Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||
26. september 2000 | 29. september 2000 | 30. september 2000 | ||||||||
Russland | 33 | |||||||||
Slovenia | 22 | |||||||||
Russland | 29 | |||||||||
26. september 2000 | ||||||||||
RF-Jugoslavia | 26 | |||||||||
RF-Jugoslavia | 26 | |||||||||
Frankrike | 21 | |||||||||
Russland | 28 | |||||||||
26. september 2000 | ||||||||||
Sverige | 26 | |||||||||
Spania | 27 | |||||||||
29. september 2000 | ||||||||||
Tyskland | 26 | |||||||||
Spania | 25 | |||||||||
26. september 2000 | Tredje plass | |||||||||
Sverige | 32 | |||||||||
Sverige | 27 | 30. september 2000 | ||||||||
Egypt | 23 | RF-Jugoslavia | 22 | |||||||
Spania | 26 | |||||||||
30. september 2000 19:30 (lokal tid) |
RF-Jugoslavia | 22 - 26 | Spania |
Dommer : Jan Boye Bjarne-Munk Jensen |
Milosavljević , Škrbić 6 | (9–12) | Antonio Ortega 7 | ||
× 3 × 7 |
× 3 × 7 |
30. september 2000 21:30 (lokal tid) |
Russland | 28 - 26 | Sverige |
Voldgift : Svein Olav Øie Bjørn Hogsnes |
Aleksandr Tutchkin 7 | (13–14) | Ljubomir Vranjes 8 | ||
× 2 × 3 |
× 2 × 2 |
Rangering av semifinaler | Match 5 th Place | |||||
29. september 2000 | 30. september 2000 | |||||
Slovenia | 27 | |||||
Frankrike | 29 | |||||
Frankrike | 22 | |||||
29. september 2000 | ||||||
Tyskland | 25 | |||||
Tyskland | 24 | |||||
Egypt | 18 | |||||
Matche 7 th Place | ||||||
30. september 2000 | ||||||
Slovenia | 28 | |||||
Egypt | 34 | |||||
Det typiske OL-laget:
Rang | Spiller | Nasjon | Mål | Skudd | % | 7m | MJ | Gj.sn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Stefan Lövgren | Sverige | 51 | 89 | 57,3% | 12/14 | 8 | 6.4 |
2 | Rafael Guijosa | Spania | 48 | 68 | 70,6% | 13/17 | 8 | 6.0 |
3 | Roman Pungartnik (fra) | Slovenia | 45 | 67 | 67,2% | - | 8 | 5.6 |
4 | Rolando Urios | Cuba | 42 | 60 | 70,0% | 9/17 | 6 | 7.0 |
Paek Won-chul (en) | Sør-Korea | 73 | 57,5% | 4/5 | 6 | 7.0 | ||
6 | Edward Kokcharov | Russland | 40 | 57 | 70,2% | 12/16 | 6 | 6.7 |
Ashraf Mabrouk Awaad (en) | Egypt | 68 | 58,8% | 10/13 | 8 | 5.0 | ||
8 | Hussein Zaky | Egypt | 37 | 71 | 52,1% | - | 8 | 4.6 |
9 | Yoon Kyung-shin | Sør-Korea | 35 | 57 | 61,4% | 10/13 | 6 | 5.8 |
10 | Dragan Škrbić | RF-Jugoslavia | 34 | 51 | 66,7% | 1/1 | 7 | 4.9 |
Markus Baur | Tyskland | 54 | 63,0% | 17 /21 | 8 | 4.3 |
Rang | Spiller | Nasjon | Stopper | Skudd | % | 7m | MJ | Gj.sn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Andrei Lavrov | Russland | 91 | 255 | 35,7% | 7/30 | 8 | 11.4 |
2 | Dejan Perić | RF-Jugoslavia | 79 | 225 | 35,1% | 6/30 | 8 | 9.9 |
David Barrufet | Spania | 229 | 34,5% | 3/14 | 8 | 9.9 | ||
4 | Jan Holpert (fra) | Tyskland | 75 | 221 | 33,9% | 8 /33 | 8 | 9.4 |
5 | Peter Gentzel | Sverige | 71 | 168 | 42,3% | 6/13 | 8 | 8.9 |
6 | Beno Lapajne | Slovenia | 67 | 195 | 34,4% | 1/10 | 8 | 8.4 |
7 | Mohamed Bakir El-Nakib | Egypt | 57 | 155 | 36,8% | 2/15 | 8 | 7.1 |
8 | Tomas svensson | Sverige | 56 | 156 | 35,9% | 1/6 | 8 | 7.0 |
9 | Mohamed Sharaf El-Din (en) | Egypt | 54 | 150 | 36,0% | 1/17 | 8 | 6.8 |
10 | Lee Suik-hung (in) | Sør-Korea | 51 | 167 | 30,5% | 2/7 | 6 | 8.5 |
Med nå 10 kvalifiserte lag mot 8 tidligere, har et større antall større nasjoner dermed vært i stand til å delta i konkurransen. De fem første lagene i verdensmesterskapet i 1999 har oppnådd sin kvalifisering: Norge , verdensmester og Frankrike , finalist, får dermed følge av Østerrike , Romania og Ungarn . Til slutt, i tillegg til vertslandet Australia , er de fire andre kvalifiserte de kontinentale representantene: Brasil , vinner av Pan American Games , Sør-Korea , mester i Asia , Angola , mester i Afrika og til slutt Danmark. , Vise- europeisk mester i 1998 bak nordmennene.
Med fire av de fem lagene som kvalifiserte seg til kvartfinalen, spilte ikke gruppespillet en viktig rolle annet enn å la de to svakere lagene, Angola og Australia , få mer erfaring og bidra til å definere bildet av sluttfasen.
Team | Pts | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 st | Sør-Korea | 8 | 4 | 0 | 31 |
2. nd | Ungarn | 5 | 4 | 1 | 1. 3 |
3. rd | Frankrike | 4 | 4 | 2 | -3 |
4 th | Romania | 3 | 4 | 2 | -2 |
5. th | Angola | 0 | 4 | 4 | -39 |
Team | Pts | J | P | Diff | |
---|---|---|---|---|---|
1 st | Norge | 8 | 4 | 0 | 29 |
2. nd | Danmark | 6 | 4 | 1 | 41 |
3. rd | Østerrike | 4 | 4 | 2 | 41 |
4 th | Brasil | 2 | 4 | 3 | -33 |
5. th | Australia | 0 | 4 | 4 | -78 |
I kvartfinalen vant de to gruppevinnerne, Norge og Sør-Korea , lett mot henholdsvis Romania (28-16) og Brasil (35-24). Derimot måtte Ungarn og Danmark gjennom ekstra tid for å utelukke henholdsvis Østerrike (28-27) og Frankrike (28-26).
I den første semifinalen oppnådde de danske, regjerende olympiske mestrene en perfekt første omgang mot Sør-Korea med ni måls fordel ved pause (20-11). Hvis koreanerne da kommer tilbake til nivået og raskt kommer tilbake til poengsummen i starten av andre periode (21-18), så slipper Danmark igjen (30-23) og avslutter kampen stille og vinner til slutt 31 til 29: Danmark vil kunne forsvare tittelen. I den andre semifinalen skapte Ungarn en overraskelse ved relativt lett å disponere Norge, men likevel ubeseiret til da. Ledet av 6 mål ved pause (16-10), kompenserte nordmenn delvis for forsinkelsen i starten av andre periode (17-14), men ungarerne fikk da igjen en komfortabel ledelse (24-16 deretter 27- 20) for en endelig poengsum på 28 til 23.
I finalen oppnår ungarerne en bedre første omgang og når pause med to mål foran (16-14). Etter 15 minutter i andre omgang økte denne ledelsen til 6 mål (23-17). Klarte ikke å stoppe backen Bojana Radulovics (9 mål) som også blir kåret til årets beste håndballspiller 2000 , og danskene benytter seg av en time-out for å endre forsvar, og tar den tidligere jugoslaviske spilleren individuelt . Skandinaverne, som smakte gull 4 år tidligere, ønsker ikke å innrømme nederlag så lett: en serie på 6 påfølgende mål tillater dem å komme tilbake til stillingen, 23-23. Fra da av vil ingenting stoppe Camilla Andersen som scorer 4 ganger for å lede stillingen til 28-26, deretter Anette Hoffmann (11 mål totalt) som scorer de tre siste målene til laget sitt, til slutt seirende med en score på 31 til 27 Fullstendig overvurdert tjente ungarerne derfor på slutten av kampen en blodig 14-4 som staver slutten på deres olympiske drøm.
I kampen for 3 rd sted, Norge vant 22-21, avbryte Sør-Koreas medalje strek , som har vært på pallen siden 1984 . I en svært tøff kamp (7 midlertidige unntak og 2 røde kort), stjernen koreanske Lee Sang-eun , to th toppscorer av konkurransen, skadet låret tidlig i spillet, som ikke endrer motivasjon lagvenninnene som tar en tremåls ledelse (11-8). Oppmuntret av en folkemengde støtte årsaken norsk, skandinavisk klarer å utligne på 15-15 i løpet av to th halvdel. Med 90 sekunder igjen gikk Lee tilbake til banen for å transformere et 7-meters kast for å utligne, 21-21. Ved neste angrep ga venstrekanten Mia Hundvin Norge et mål. Det siste koreanske skuddet stoppes av keeper Heidi Tjugum og fanges av Kjersti Grini . Den konfiskerte ballen i dyrebare sekunder og fikk rødt kort for usportslig gest, men tillot Norge å vinne bronsemedaljen. Endelig klassifisering match for 5 th sted ser de opposisjonelle grupper klassifisert 2 nd og 3 rd henholdsvis i forrige verden, nemlig Frankrike og Østerrike . I en spennende kamp vant østerrikerne til slutt etter forlengelse med en score på 33 til 32.
Kvartfinale | Semifinaler | Endelig | ||||||||
28. september 2000 | 29. september 2000 | 1 st oktober 2000 | ||||||||
Sør-Korea | 35 | |||||||||
Brasil | 24 | |||||||||
Sør-Korea | 29 | |||||||||
28. september 2000 | ||||||||||
Danmark | 31 | |||||||||
Frankrike | 26 | |||||||||
Danmark | 28 e.Kr. | |||||||||
Danmark | 31 | |||||||||
28. september 2000 | ||||||||||
Ungarn | 27 | |||||||||
Østerrike | 27 | |||||||||
29. september 2000 | ||||||||||
Ungarn | 28 e.Kr. | |||||||||
Ungarn | 28 | |||||||||
28. september 2000 | Tredje plass | |||||||||
Norge | 23 | |||||||||
Norge | 28 | 1 st oktober 2000 | ||||||||
Romania | 16 | Sør-Korea | 21 | |||||||
Norge | 22 | |||||||||
1 st oktober 2 000 14:30 (lokal tid) |
Sør-Korea | 21 - 22 | Norge |
Voldgift : Dragan Nachevski Marjan Nachevski |
Oh Seong-ok 7 | (13–12) | Kjersti Grini 7 | ||
× 6 × 4 × 1 |
× 3 × 1 × 1 |
1 st oktober 2 000 16.30 (lokal tid) |
Danmark | 31 - 27 | Ungarn |
Voldgift : François Garcia Jean-Pierre Moréno |
Anette Hoffmann 11 | (14–16) | Bojana Radulovics 9 | ||
× 3 × 2 |
× 3 × 1 |
Rangering av semifinaler | Match 5 th Place | |||||
29. september 2000 | 30. september 2000 | |||||
Brasil | 23 | |||||
Frankrike | 32 | |||||
Frankrike | 32 | |||||
29. september 2000 | ||||||
Østerrike | 33 e.Kr. | |||||
Østerrike | 29 | |||||
Romania | 23 | |||||
Matche 7 th Place | ||||||
30. september 2000 | ||||||
Brasil | 33 | |||||
Romania | 38 | |||||
Det typiske OL-laget:
Rang | Leken | Nasjon | Mål | Skudd | % | 7m | MJ | Gj.sn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kjersti Grini | Norge | 61 | 96 | 63,5% | 26/29 | 7 | 8.7 |
2 | Lee Sang-eun | Sør-Korea | 59 | 83 | 71,1% | 35 /42 | 7 | 8.4 |
3 | Ausra Fridrikas | Østerrike | 57 | 84 | 67,9% | 20/25 | 7 | 8.1 |
4 | Bojana Radulovics | Ungarn | 55 | 101 | 54,5% | 17/19 | 7 | 7.9 |
5 | Maria salg | Brasil | 43 | 98 | 43,9% | 7/11 | 7 | 6.1 |
6 | Camilla Andersen | Danmark | 40 | 81 | 49,4% | 20/21 | 7 | 5.7 |
7 | Ilda Bengue | Angola | 39 | 62 | 62,9% | 10/13 | 5 | 7.8 |
8 | Tanja Logvin | Østerrike | 39 | 72 | 54,2% | 0/2 | 7 | 5.6 |
9 | Véronique Pecqueux-Rolland | Frankrike | 38 | 43 | 88,4% | - | 6 | 6.3 |
10 | Ágnes Farkas | Ungarn | 37 | 77 | 48,1% | 10/11 | 7 | 5.3 |
Rang | Leken | Nasjon | Stopper | Skudd | % | 7m | MJ | Gj.sn. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lene rantala | Danmark | 85 | 223 | 38,1% | 2/19 | 6 | 14.2 |
2 | Valerie Nicolas | Frankrike | 78 | 209 | 37,3% | 8/34 | 7 | 11.1 |
3 | Andrea Farkas | Ungarn | 75 | 209 | 35,9% | 1/20 | 7 | 10.7 |
4 | Oh Yong-ran | Sør-Korea | 73 | 212 | 34,4% | 1/12 | 7 | 10.4 |
5 | Heidi tjugum | Norge | 68 | 146 | 46,6% | 9 /21 | 6 | 11.3 |
6 | Chana Masson de Souza | Brasil | 68 | 288 | 23,6% | 5/26 | 7 | 9.7 |
7 | Natalia Rusnachenko | Østerrike | 66 | 150 | 44,0% | 2/16 | 7 | 9.4 |
8 | Tatjana Dschandschgawa | Østerrike | 61 | 150 | 40,7% | 3/10 | 7 | 8.7 |
9 | Luminița Dinu-Huțupan | Romania | 61 | 161 | 37,9% | 3/14 | 6 | 10.2 |
10 | Justina Lopes Praça | Angola | 49 | 174 | 28,2% | ? /? | 5 | 9.8 |