Norge ved de olympiske vinterlekene i 2010 | |||||||||||
CIO-kode | HELLER IKKE | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
plassering | Vancouver | ||||||||||
Deltakelse | 21 th til vinterlekene | ||||||||||
Idrettsutøvere | 99 | ||||||||||
Flaggbærer | Tommy jakobsen | ||||||||||
|
|||||||||||
Norge på vinter-OL | |||||||||||
| |||||||||||
Denne artikkelen inneholder informasjon om Norges deltakelse og resultater ved de olympiske vinterlekene i 2010 i Vancouver , Canada .
Som vanlig, åpner Hellas , vugge for de olympiske leker, paraden av nasjoner, mens Canada , som organisasjonsland, bringer opp baksiden. De andre landene ruller i alfabetisk rekkefølge. Norge er den seksti av de 82 delegasjonene som går inn på BC Place Stadium i Vancouver under paraden av nasjoner under åpningsseremonien , etter New Zealand og før Pakistan . Denne seremonien er viet den georgiske lugeur Nodar Kumaritashvili , som døde dagen før etter å ha gått av banen under trening. Den landets flaggbærer er hockeyspiller Tommy Jakobsen .
Under avslutningsseremonien, som også finner sted på BC Place Stadium, kommer flaggbærerne til de forskjellige delegasjonene inn på det olympiske stadion sammen og danner en sirkel rundt gryten som huser den olympiske flammen. Det norske flagget ble båret av langrennsløper Petter Northug , som vant fire medaljer i disse lekene.
Sport | Disiplinert | Sportsmenn | Opptreden |
---|---|---|---|
Gullmedaljer: 9 | |||
Langrenn | Sprint kvinner | Marit Bjørgen | 3 min 39 s 2 |
Skiskyting | 15 km individuelle kvinner | Tora Berger | 40 min 52 s 8 |
Skiskyting | 20 km individuelle menn | Emil Hegle Svendsen | 48:22 |
alpint | Super-G menn | Aksel Lund Svindal | 1 min 30 s 34 |
Langrenn | Kvinne 15 km jakt | Marit Bjørgen | 39 min 58 s 1 |
Langrenn | Herres lagsprint |
Oeystein Pettersen Petter Northug |
19:01:02 |
Langrenn | 4 × 5 km stafett for kvinner |
Vibeke Skofterud Therese Johaug Kristin Stoermer Steira Marit Bjørgen |
55:19 |
Skiskyting | 4 × 7,5 km stafett for menn |
Halvard Hanevold Tarjei Boe Emil Hegle Svendsen Ole Einar Bjoerndalen |
1 t 21 min 38 s 1 |
Langrenn | 50 km klassiske menn | Petter northug | 2 t 05 min 35 s 5 |
Sport | Disiplinert | Sportsmenn | Opptreden |
---|---|---|---|
Sølvmedaljer: 8 | |||
Skiskyting | Sprint 10 km | Emil Hegle Svendsen | 24 min 20 s 0 |
alpint | Motbakke menn | Aksel Lund Svindal | 1:54 38 |
Skiskyting | 20 km individuelle menn | Ole Einar Bjoerndalen | 48 min 32 s 0 |
alpint | Giant Slalom menn | Kjetil Jansrud | 1:38:22 |
Freestyle ski | Ski cross kvinner | Hedda Berntsen | 2 e posisjon |
Langrenn | 4 × 10 km stafett for menn |
Martin Johnsrud Sundby Odd-Bjoern Hjelmeset Lars Berger Petter Northug |
1 t 45 min 21 s 3 |
Langrenn | 30 km klassiske kvinner | Marit Bjørgen | 1 t 30 min 34 s 0 |
Curling | Herrekonkurranse |
Thomas Ulsrud Torger Nergård Christoffer Svae Håvard Vad Petersson Thomas Løvold |
2 e opp |
Sport | Disiplinert | Sportsmenn | Opptreden |
---|---|---|---|
Bronsemedaljer: 6 | |||
Langrenn | 10 km gratis kvinner | Marit Bjørgen | 25:14 |
Langrenn | Sprint menn | Petter northug | 3 min 45 s 5 |
Skøyter | 1500 m menn | Håvard Bøkko | 1:46:13 |
Freestyle ski | Ski cross menn | Audun Groenvold | 3 e posisjon |
Skihopping | Laghopping |
Anders Bardal Tom Hilde Johan Remen Evensen Anders Jacobsen |
1030,3 poeng |
alpint | Storslalåm menn | Aksel Lund Svindal | 2:38:44 |
Menn
Kvinner
Herrelaget er det eneste kvalifiserte til konkurransen.
Herrelaget er kvalifisert. Damelaget blir eliminert under kvalifiseringsturneringen .
EffektivMenn
Kvinner
Kvinner
Kvinner
Menn
Seks norske idrettsutøvere, 5 menn og en kvinne, deltar i alpintrennene.
Kvinner
Menn
Atlet | Test | Siste gang | Forsinkelse | Rang |
---|---|---|---|---|
Aksel Lund Svindal | Avstamning | 1:54 38 | 0 s 07 | 2. nd |
Super-G | 1 min 30 s 35 | - | 1 st | |
Storslalåm | 2:38:41 | 0 s 61 | 3. rd | |
Super kombinert | Forlatelse | - | - | |
Kjetil Jansrud | Avstamning | 1:56 69 | 2 s 38 | 31. th |
Super-G | 1:31:21 | 0 s 87 | 12. th | |
Storslalåm | 2:38:22 | 0 s 39 | 2. nd | |
Slalåm | 1:41:57 | 2 s 25 | 17. th | |
Super kombinert | 2:46:50 | 1 s 58 | 9 th | |
Truls Ove Karlsen | Avstamning | 1:59:52 | 5s 21 | 46 th |
Super-G | Forlatelse | - | - | |
Storslalåm | 2:40:20 | 2 s 37 | 21. th | |
Slalåm | Forlatelse | - | - | |
Super kombinert | 2:49:31 | 4 s 39 | 22 nd | |
Lars Elton Myhre | Avstamning | 1:56 69 | 2 s 38 | 31. th |
Super-G | 1:32:36 | 2 s 02 | 25 th | |
Slalåm | Forlatelse | - | - | |
Super kombinert | Forlatelse | - | - | |
Leif Kristian Haugen | Storslalåm | 2:41:78 | 3 s 95 | 28. th |
Slalåm | Forlatelse | - | - |
Atlet | Test | Siste gang | Forsinkelse | Rang |
---|---|---|---|---|
Mona Løseth | Super-G | 1:23:97 | 3 s 83 | 21. th |
Storslalåm | Forlatelse | - | - | |
Slalåm | Forlatelse | - | - | |
Super kombinert | 2:12:68 | 3s 54 | 13. th |
Kvinner
Menn
Kvinner
Menn
Nordmenn kan følge de olympiske begivenhetene ved å se gratis-til-luft-kanalene NRK1 og NRK2 , fra gruppen Norsk rikskringkasting (NRK), samt på kabel og satellitt på Eurosport . NRK, Eurosport og Eurovision gir svensk mediedekning på internett.