De kvalifiseringen til 2021 African Cup of Nations bringer sammen 52 afrikanske landslag å kvalifisere 24 lag konkurrere i finalen, i tillegg til Kamerun automatisk kvalifisert som vertslandet. Disse kvalifikasjonene finner sted fra 9. oktober 2019 til 15. juni 2021.
Kvalifikasjoner må først finne sted fra kloktober 2019 på november 2020. Men endringen av dato for den siste fasen, fremført til vinteren 2021, tvinger CAF til å endre kalenderen. Dermed byttes datoer ut med de som er planlagt for VM-kvalifiseringen i 2022 . Dette bør gjøre det mulig å fullføre kvalifiseringen iSeptember 2020.
De Covid-19 pandemi krefter CAF å utsette møtene som snart13. mars 2020. De gjenopptas i november for å ende iMars 2021.
Trekningen finner sted torsdag 18. juli 2019i Kairo . De 52 påmeldte lagene er delt inn i 5 hatter, ifølge deres FIFA-rangering .
Lue 1 | Lue 2 | Lue 3 | Lue 4 | Lue 5 | Ikke forpliktet |
---|---|---|---|---|---|
De 8 lagene i pott 5 (den laveste rangerte på kontinentet) spiller rundturskamper i oktober 2019. Den Chad , den Sør-Sudan , Sao Tome og Principe og Gambia kvalifisere seg til andre runde.
Lag 1 | Resultat | Lag 2 | Å gå | Komme tilbake |
---|---|---|---|---|
Liberia | 1-1 ( fane 4-5) | Tsjad | 1-0 | 0-1 (4-5 faner ) |
Sør-Sudan | 3-1 | Seychellene | 2-1 | 1-0 |
Mauritius | 2-5 | Sao Tome og Principe | 1-3 | 1-2 |
Djibouti | 2-2 ( fane 2-3) | Gambia | 1-1 | 1-1 (2-3 faner ) |
De to første lagene i hver gruppe kvalifiserer seg til CAN 2022, bortsett fra Kamerun-gruppen (automatisk kvalifisert som vertsland) der bare det beste laget er kvalifisert.
I tilfelle poenglikhet for flere lag, brukes følgende kriterier i den rekkefølgen som er angitt for å fastslå klassifiseringen (artikkel 14.2 i forskriften):
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mali | 1. 3 | 6 | 1 | +6 | Mali | 2-2 | 1-0 | 3-0 | |
2 | Guinea | 11 | 6 | 1 | +3 | Guinea | 1-0 | 2-0 | 1-0 | |
3 | Namibia | 9 | 6 | 3 | +1 | Namibia | 1-2 | 2-1 | 2-1 | |
4 | Tsjad | 1 | 6 | 5 | -10 | Tsjad | 0-2 | 1-1 | 0-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Burkina Faso | 10 | 6 | 0 | +4 | Burkina Faso | 3-1 | 0-0 | 1-0 | |
2 | Malawi | 10 | 6 | 2 | -1 | Malawi | 0-0 | 1-0 | 1-0 | |
3 | Uganda | 8 | 6 | 2 | +1 | Uganda | 0-0 | 2-0 | 1-0 | |
4 | Sør-Sudan | 3 | 6 | 5 | -4 | Sør-Sudan | 1-2 | 0-1 | 1-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ghana | 1. 3 | 6 | 1 | +6 | Ghana | 2-0 | 2-0 | 3-1 | |
2 | Sudan | 12 | 6 | 2 | +6 | Sudan | 1-0 | 2-0 | 4-0 | |
3 | Sør-Afrika | 10 | 6 | 2 | +1 | Sør-Afrika | 1-1 | 1-0 | 2-0 | |
4 | Sao Tome og Principe | 0 | 6 | 6 | -1. 3 | Sao Tome og Principe | 0-1 | 0-2 | 2-4 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Gambia | 10 | 6 | 2 | +2 | Gambia | 2-1 | 2-2 | 1-0 | |
2 | Gabon | 10 | 6 | 2 | +2 | Gabon | 2-1 | 3-0 | 2-1 | |
3 | DR Kongo | 9 | 6 | 1 | -1 | DR Kongo | 1-0 | 0-0 | 0-0 | |
4 | Angola | 3 | 6 | 4 | -3 | Angola | 1-3 | 2-0 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marokko | 14 | 6 | 0 | +9 | Marokko | 0-0 | 1-0 | 4-1 | |
2 | Mauritania | 9 | 6 | 1 | +1 | Mauritania | 0-0 | 1-1 | 2-0 | |
3 | Burundi | 5 | 6 | 3 | -4 | Burundi | 0-3 | 3-1 | 2-2 | |
4 | Den sentralafrikanske republikk | 4 | 6 | 4 | -6 | Den sentralafrikanske republikk | 0-2 | 0-1 | 2-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kamerun | 11 | 6 | 1 | +4 | Kamerun | 0-0 | 0-0 | 4-1 | |
2 | Grønn hette | 10 | 6 | 0 | +3 | Grønn hette | 3-1 | 0-0 | 2-2 | |
3 | Rwanda | 6 | 6 | 2 | -2 | Rwanda | 0-1 | 0-0 | 1-0 | |
4 | Mosambik | 4 | 6 | 4 | -5 | Mosambik | 0-2 | 0-1 | 2-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | 7 | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Egypt | 12 | 6 | 0 | +7 | Egypt | 4-0 | 1-1 | 1-0 | |
2 | Komorene | 9 | 6 | 1 | -2 | Komorene | 0-0 | 2-1 | 0-0 | |
3 | Kenya | 4 | 6 | 1 | 0 | Kenya | 1-1 | 1-1 | 1-1 | |
4 | Å gå | 2 | 6 | 4 | -5 | Å gå | 1-3 | 0-1 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Algerie | 14 | 6 | 0 | +13 | Algerie | 3-1 | 5-0 | 5-0 | |
2 | Zimbabwe | 8 | 6 | 2 | -2 | Zimbabwe | 2-2 | 0-2 | 0-0 | |
3 | Zambia | 7 | 6 | 3 | -4 | Zambia | 3-3 | 1-2 | 2-1 | |
4 | Botswana | 4 | 6 | 4 | -7 | Botswana | 0-1 | 0-1 | 1-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Senegal | 14 | 6 | 0 | +8 | Senegal | 2-0 | 2-0 | 1-1 | |
2 | Guinea-Bissau | 9 | 6 | 3 | +2 | Guinea-Bissau | 0-1 | 3-0 | 3-0 | |
3 | Kongo | 8 | 6 | 2 | 0 | Kongo | 0-0 | 3-0 | 2-0 | |
4 | Eswatini | 2 | 6 | 4 | -10 | Eswatini | 1-4 | 0-0 | 1-3 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Tunisia | 16 | 6 | 0 | +9 | Tunisia | 2-1 | 1-0 | 4-1 | |
2 | Ekvatorial-Guinea | 9 | 6 | 3 | 0 | Ekvatorial-Guinea | 0-1 | 1-0 | 1-0 | |
3 | Tanzania | 7 | 6 | 3 | -1 | Tanzania | 1-1 | 2-1 | 1-0 | |
4 | Libya | 3 | 6 | 5 | -8 | Libya | 2-5 | 2-3 | 2-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elfenbenskysten | 1. 3 | 6 | 1 | +6 | Elfenbenskysten | 3-1 | 2-1 | 1-0 | |
2 | Etiopia | 9 | 6 | 3 | +4 | Etiopia | 2-1 | 4-0 | 3-0 | |
3 | Madagaskar | 8 | 6 | 2 | 0 | Madagaskar | 1-1 | 1-0 | 0-0 | |
4 | Niger | 4 | 6 | 4 | -10 | Niger | 0-3 | 1-0 | 2-6 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Nigeria | 14 | 6 | 0 | +7 | Nigeria | 4-4 | 2-1 | 3-0 | |
2 | Sierra Leone | 7 | 6 | 1 | 0 | Sierra Leone | 0-0 | 1-0 | 1-1 | |
3 | Godartet | 7 | 6 | 3 | -1 | Godartet | 0-1 | 1-0 | 1-0 | |
4 | Lesotho | 3 | 6 | 3 | -6 | Lesotho | 2-4 | 0-0 | 0-0 |
Team | Posisjon | Kvalifiseringsdato | Deltakelse | Beste resultat | Siste deltakelse (resultat oppnådd) |
---|---|---|---|---|---|
Kamerun | Vertslandet | 8. januar 2019 | 20. th | Vinner ( 1984 , 1988 , 2000 , 2002 , 2017 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Senegal | 1 st i gruppen jeg | 15. november 2020 | 16. th | Finalist ( 2002 , 2019 ) |
2019 (finalist ) |
Algerie | 1 m av den gruppe H | 16. november 2020 | 19. th | Vinner ( 1990 , 2019 ) |
2019 (Vinner ) |
Mali | 1 m av den gruppe A | 17. november 2020 | 12. th | Finalist ( 1972 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Tunisia | 1 m av gruppe J | 17. november 2020 | 20. th | Vinner ( 2004 ) |
2019 (fjerde) |
Burkina Faso | 1 m av den gruppe B | 24. mars 2021 | 12. th | Finalist ( 2013 ) |
2017 (tredje ) |
Guinea | 2 e av gruppe A | 24. mars 2021 | 14. th | Finalist ( 1976 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Komorene | 2 e av gruppen G | 25. mars 2021 | 1 re | Første deltakelse | - |
Egypt | 1 m av den gruppe G | 25. mars 2021 | 25 th | Vinner ( 1957 , 1959 , 1986 , 1998 , 2006 , 2008 og 2010 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Gabon | 2 e av gruppe D | 25. mars 2021 | 8. th | Kvartalsfinalist ( 1996 og 2012 ) |
2017 (første runde) |
Gambia | 1 m av gruppe D | 25. mars 2021 | 1 re | Første deltakelse | - |
Ghana | 1 m av gruppe C | 25. mars 2021 | 23. rd | Vinner ( 1963 , 1965 , 1978 og 1982 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Ekvatorial-Guinea | 2 e av gruppen J | 25. mars 2021 | 3. rd | Fjerde ( 2015 ) |
2015 (fjerde) |
Zimbabwe | 2 e av gruppen H | 25. mars 2021 | 5. th | Første runde ( 2004 , 2006 , 2017 , 2019 ) |
2019 (første runde) |
Marokko | 1 m av gruppe E | 26. mars 2021 | 18. th | Vinner ( 1976 ) |
2019 (1/8 av finalisten) |
Elfenbenskysten | 1 m av den K-gruppen | 26. mars 2021 | 24 th | Vinner ( 1992 , 2015 ) |
2019 (1/4 finalist) |
Nigeria | 1 m av den L-gruppen | 27. mars 2021 | 19. th | Vinner ( 1980 , 1994 , 2013 ) |
2019 (tredje ) |
Sudan | 2 e av gruppen C | 28. mars 2021 | 9 th | Vinner ( 1970 ) |
2012 (1/4 finalist) |
Malawi | 2 e av gruppe B | 29. mars 2021 | 3. rd | Første runde ( 1984 og 2010 ) |
2010 (første runde) |
Mauritania | 2 e av gruppe E | 30. mars 2021 | 2. nd | Første runde ( 2019 |
2019 (første runde) |
Etiopia | 2 e av K-gruppen | 30. mars 2021 | 11. th | Vinner ( 1962 ) |
2013 (første runde) |
Guinea-Bissau | 2 e av gruppen I | 30. mars 2021 | 3. rd | Første runde ( 2017 og 2019 ) |
2019 (første runde) |
Grønn hette | 2 e av gruppen F | 30. mars 2021 | 3. rd | Kvartalsfinalist ( 2013 ) |
2015 (første runde) |
Sierra Leone | 2 e av gruppen L | 15. juni 2021 | 3. rd | Første runde ( 1994 , 1996 ) |
1996 (første runde) |