Sport | Fotball |
---|---|
Arrangør (er) | Profesjonell fotballliga |
Redigering | 17. th |
Steder) | Russland |
Datert |
av 27. mars 2008 på 6. november 2008 |
Deltakere | 22 lag |
Kampene spilt | 462 |
Velstand | 1954290 (4226 per kamp) |
Hierarki | 2 E nivå |
---|---|
Høyere nivå | Premier-Liga 2008 |
Lavere nivå | Vtoroy Divizion 2008 |
Tittelinnehaver | Chinnik Yaroslavl |
---|---|
Opprykket ved sesongstart |
Dinamo Barnaul Sportakademklub Moskva Chernomorets Novorossiysk Vitiaz Podolsk Volga Ulyanovsk |
Nedrykket i starten av sesongen |
Kuban Krasnodar FK Rostov |
Vinner | FK Rostov |
Forfremmet |
Kuban Krasnodar FK Rostov |
Nedrykket) |
Dinamo Barnaul Dinamo Bryansk Machouk-KMV Pyatigorsk MK Novokuznetsk SKA Rostov Sportakademklub Moscow Torpedo Moscow Volga Ulyanovsk Zvezda Irkutsk |
Mål | 1162 (2,52 per kamp) |
Toppscorer | Denis Popov (24) |
Den 2008 sesongen av Pervy Divizion er den syttende utgaven av den russiske Second Division. Det foregår av27. mars på 6. november 2008.
Tjueto klubber fra landet er samlet i et enkelt basseng hvor de konkurrerer to ganger, hjemme og borte. På grunn av den planlagte økningen fra tjueto til tjue lag for 2009-sesongen, rykker de siste sju i tabellen til tredje divisjon på slutten av sesongen, mens de to første opprykkes direkte til første divisjon .
Den FC Rostov vant konkurransen og finner den første divisjon ett år etter at han forlot, og for runner- Kuban Krasnodar .
I den andre enden av tabellen møtte Zvezda Irkutsk flere økonomiske problemer som førte til at han mistet opptil atten poeng i tabellen i løpet av sesongen til den siste pensjonen to uker før konkurransens slutt, og han endte dermed stort sett sist med elleve poeng i førtito spill. De andre releglene er Dinamo Briansk , Dinamo Barnaul , Machouk-KMV Pyatigorsk , Torpedo Moskva , Volga Ulyanovsk og Metallurg-Kouzbass Novokouznetsk . Disse er ledsaget av SKA Rostov og Sportakademklub Moskva som forlater konkurransen på slutten av sesongen av økonomiske årsaker.
Toppscorer i konkurransen er Denis Popov , som spiller suksessivt for Chernomorets Novorossiysk og Torpedo Moskva, med tjuefire mål scoret. Han blir fulgt av Vladimir Shishelov fra Zvezda Irkutsk, deretter av Urals Jekaterinburg som har scoret tjuetre, mens den tredje Dmitri Akimov fra Sibir Novosibirsk deretter av FK Rostov har tjueto.
Totalt tjueto lag deltar i mesterskapet, femten av dem er allerede tilstede forrige sesong , til hvilke to er lagt ned fra første divisjon , Kuban Krasnodar og FK Rostov , samt fem opprykk fra tredje divisjon , det vil si Dinamo Barnaul , Sportakademklub Moskva , Chernomorets Novorossiysk , Vitiaz Podolsk og Volga Ulyanovsk , som erstatter de forfremmede og rykket ned fra forrige utgave.
Blant disse klubbene er SKA-Energia Khabarovsk den som er lengst til stede med uavbrutt deltakelse i andre divisjon siden 2002, etterfulgt av Anji Makhachkala til stede siden 2003, mens Dinamo Briansk og Kamaz Naberejnye Chelny har vært i strid siden 2004.
Den Zvezda Irkutsk annonserte sin tilbaketrekning fra konkurrentene med fire runder gjenværende mesterskapet økonomiske årsakeroktober 2008.
FargelegendeKlubb | D2 siden | Rangering 2007 | Stadion | Teoretisk kapasitet |
---|---|---|---|---|
Kuban Krasnodar | 2008 | 15 ( D1 ) | Kouban stadion | 31 654 |
FK Rostov | 2008 | 16 ( D1 ) | Olimp-2 | 15 840 |
Sibir Novosibirsk | 2005 | 3 | Spartak stadion | 12.500 |
Kamaz Naberezhnye Chelny | 2004 | 4 | Kamaz stadion | 9 221 |
Urals Jekaterinburg | 2005 | 5 | Uralmach stadion | 13.000 |
Torpedo Moskva | 2007 | 6 | Eduard Streltsov stadion | 13.400 |
Nosta Novotroitsk | 2007 | 7 | Metallurg stadion | 6.060 |
Dinamo Bryansk | 2004 | 8 | Dynamo stadion | 10 100 |
Salyut-Energia Belgorod | 2006 | 9 | Saliut stadion | 12.000 |
Anji Makhachkala | 2003 | 10 | Dinamo stadion | 16 800 |
Zvezda Irkutsk | 2007 | 11 | Trud stadion | 18.500 |
Alania Vladikavkaz | 2007 | 12 | Spartak stadion | 32 264 |
SKA-Energia Khabarovsk | 2002 | 1. 3 | Lenin stadion | 15.200 |
Machouk-KMV Pyatigorsk | 2006 | 14 | Sentralt stadion | 12.000 |
Baltika Kaliningrad | 2006 | 15 | Baltika Stadium | 14,660 |
Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk | 2007 | 16 | Metallourg stadion | 8500 |
SKA Rostov | 2007 | 17 | Sentralt stadion | 27.300 |
Vitiaz Podolsk | 2008 | 1 ( D3 , midt) | Trud stadion | 12.000 |
Dinamo Barnaul | 2008 | 1 ( D3 , øst) | Dinamo stadion | 16.000 |
Sportakademklub Moskva | 2008 | 1 ( D3 , vest) | FOP Ismailovo Stadium | 10.000 |
Volga Ulyanovsk | 2008 | 1 ( D3 , Ural-Povoljie) | Trud stadion | 10.000 |
Chernomorets Novorossiysk | 2008 | 1 ( D3 , sør) | Trud stadion | 12.500 |
Klassifiseringen er basert på den klassiske poengskalaen (seier på 3 poeng, uavgjort på 1, tap på 0). For å avgjøre mellom lagene med like poeng, brukes følgende kriterier:
Rang | Team | Pts | J | P | Diff |
---|---|---|---|---|---|
1 | FK Rostov R | 96 | 42 | 4 | +49 |
2 | Kuban Krasnodar R | 87 | 42 | 9 | +48 |
3 | Kamaz Naberezhnye Chelny | 79 | 42 | 9 | +27 |
4 | Urals Jekaterinburg | 75 | 42 | 11 | +30 |
5 | Nosta Novotroitsk | 73 | 42 | 9 | +22 |
6 | Anji Makhachkala | 72 | 42 | 10 | +28 |
7 | Baltika Kaliningrad | 65 | 42 | 11 | +9 |
8 | SKA-Energia Khabarovsk | 61 | 42 | 15 | +3 |
9 | Chernomorets Novorossiysk P | 61 | 42 | 1. 3 | +13 |
10 | Alania Vladikavkaz | 59 | 42 | 17 | +3 |
11 | Vitiaz Podolsk P | 58 | 42 | 18 | -8 |
12 | Salyut-Energia Belgorod | 58 | 42 | 18 | 0 |
1. 3 | SKA Rostov | 58 | 42 | 14 | +2 |
14 | Sibir Novosibirsk | 58 | 42 | 12 | +10 |
15 | Sportakademklub Moscow P | 57 | 42 | 17 | -2 |
16 | Metallurg-Kuzbass Novokuznetsk | 57 | 42 | 1. 3 | +2 |
17 | Volga Ulyanovsk P | 49 | 42 | 23 | -15 |
18 | Torpedo Moskva | 49 | 42 | 21 | -22 |
19 | Machouk-KMV Pyatigorsk | 32 | 42 | 26 | -40 |
20 | Dinamo Barnaul P | 27 | 42 | 27 | -49 |
21 | Dinamo Bryansk | 22 | 42 | 32 | -51 |
22 | Zvezda Irkutsk | 11 -18 | 42 | 29 | -59 |
Resultater (▼ dom., ► neste.) | KOU | ROS | SIB | KAM | VÅRE | TOR | VÅRE | DBR | SAL | ANJ | ZVE | TIL | SKK | MAC | BALL | MKN | SKR | BOR | DBA | SPM | TCH | FLYGNING |
Kuban Krasnodar | 1-1 | 2-0 | 3-0 | 0-0 | 3-2 | 0-1 | 3-0 | 2-2 | 4-0 | 5-0 | 3-0 | 2-0 | 5-0 | 2-0 | 2-0 | 3-0 | 0-1 | 3-0 | 3-0 | 4-2 | 4-2 | |
FK Rostov | 1-0 | 2-3 | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 1-1 | 3-0 | 3-1 | 2-1 | 2-0 | 3-2 | 3-1 | 6-0 | 1-0 | 1-1 | 2-0 | 3-1 | 4-1 | 1-0 | 2-1 | 5-0 | |
Sibir Novosibirsk | 4-0 | 0-0 | 1-2 | 2-0 | 1-1 | 1-2 | 3-1 | 0-1 | 1-0 | 5-0 | 2-1 | 2-1 | 2-2 | 1-1 | 1-0 | 1-1 | 2-2 | 2-1 | 1-1 | 0-0 | 1-0 | |
Kamaz Naberezhnye Chelny | 3-4 | 1-0 | 2-3 | 2-1 | 3-0 | 0-0 | 3-1 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 2-0 | 2-1 | 1-1 | 4-2 | 1-1 | 1-0 | 7-0 | 1-0 | 2-2 | 2-0 | |
Urals Jekaterinburg | 2-1 | 1-1 | 1-0 | 1-3 | 2-0 | 1-0 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 5-1 | 0-0 | 3-0 | 2-0 | 0-1 | 1-0 | 0-0 | 4-1 | 3-1 | 2-0 | 2-0 | 2-1 | |
Torpedo Moskva | 1-3 | 0-2 | 1-4 | 1-1 | 2-2 | 1-3 | 1-0 | 1-2 | 4-2 | 3-0 | 2-2 | 2-1 | 3-0 | 0-2 | 0-0 | 1-0 | 2-4 | 2-1 | 1-3 | 0-0 | 3-1 | |
Nosta Novotroitsk | 1-0 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 2-2 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 1-3 | 0-0 | 1-0 | 1-1 | 3-1 | 0-0 | 0-0 | 4-0 | 1-0 | 3-1 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | |
Dinamo Bryansk | 0-2 | 0-1 | 0-0 | 1-2 | 1-3 | 0-1 | 1-4 | 1-1 | 1-5 | 1-3 | 0-2 | 1-0 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 0-1 | 2-1 | 4-0 | 0-1 | 1-2 | 1-2 | |
Salyut-Energia Belgorod | 0-2 | 1-2 | 2-0 | 2-0 | 3-1 | 4-2 | 4-3 | 1-2 | 1-0 | 3-0 | 1-0 | 3-2 | 3-1 | 4-0 | 0-0 | 0-1 | 0-2 | 1-0 | 1-2 | 0-0 | 1-1 | |
Anji Makhachkala | 1-1 | 3-2 | 0-0 | 2-0 | 1-1 | 3-0 | 0-0 | 1-1 | 2-0 | 0-0 | 2-0 | 4-0 | 5-2 | 1-1 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | 3-0 | 4-2 | 3-0 | 2-1 | |
Zvezda Irkutsk | 2-2 | 1-5 | 2-1 | 0-4 | 1-2 | 2-0 | 1-4 | 2-3 | 1-0 | 0-3 | 2-1 | 1-2 | 1-1 | 1-2 | 1-3 | 0-0 | 1-0 | 5-1 | 0-3 | 1-2 | 0-4 | |
Alania Vladikavkaz | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 0-1 | 1-0 | 1-2 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 1-0 | 3-0 | 1-1 | 2-0 | 2-0 | 1-0 | 2-1 | 4-1 | 2-0 | 2-0 | 0-0 | 2-2 | |
SKA-Energia Khabarovsk | 1-2 | 2-2 | 1-1 | 0-1 | 1-4 | 4-0 | 3-2 | 2-1 | 1-0 | 1-0 | 3-0 | 3-2 | 3-2 | 0-0 | 2-1 | 4-1 | 3-0 | 1-0 | 0-1 | 2-2 | 2-1 | |
Machouk-KMV Pyatigorsk | 2-0 | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 2-4 | 0-1 | 0-1 | 3-1 | 2-2 | 1-1 | 3-0 | 1-2 | 1-3 | 2-1 | 1-0 | 1-4 | 0-1 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 0-1 | |
Baltika Kaliningrad | 0-1 | 0-0 | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 2-1 | 0-1 | 3-0 | 2-1 | 1-0 | 2-0 | 1-0 | 0-0 | 3-0 | 0-0 | 0-1 | 4-1 | 1-0 | 2-1 | 1-1 | 2-0 | |
MK Novokuznetsk | 0-1 | 0-1 | 3-1 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | 1-1 | 3-0 | 0-2 | 1-1 | 2-1 | 3-3 | 1-1 | 2-1 | 0-0 | 2-2 | 2-3 | 1-0 | 1-0 | 0-0 | 2-0 | |
SKA Rostov | 0-1 | 0-1 | 0-0 | 3-4 | 1-0 | 0-0 | 0-3 | 5-1 | 3-0 | 0-0 | 4-1 | 3-1 | 2-2 | 1-0 | 1-1 | 1-1 | 2-3 | 0-0 | 1-1 | 1-0 | 2-0 | |
Vitiaz Podolsk | 1-3 | 0-1 | 1-1 | 1-0 | 0-3 | 0-1 | 1-0 | 2-1 | 1-0 | 0-1 | 2-1 | 1-0 | 0-3 | 2-0 | 1-1 | 3-1 | 2-1 | 1-1 | 3-0 | 1-1 | 2-3 | |
Dinamo Barnaul | 1-3 | 1-2 | 0-0 | 2-5 | 0-3 | 1-2 | 2-2 | 0-0 | 1-2 | 1-3 | 2-1 | 0-2 | 2-2 | 2-0 | 1-0 | 0-1 | 0-2 | 0-0 | 3-1 | 1-0 | 2-0 | |
Sportakademklub Moskva | 2-2 | 2-1 | 1-0 | 0-0 | 3-2 | 1-2 | 1-0 | 3-1 | 1-0 | 1-2 | 2-1 | 3-1 | 3-1 | 2-0 | 0-2 | 3-4 | 1-2 | 1-1 | 1-1 | 1-1 | 3-1 | |
Chernomorets Novorossiysk | 0-1 | 0-1 | 1-2 | 0-0 | 1-3 | 4-1 | 1-0 | 4-0 | 0-1 | 0-1 | 3-0 | 2-0 | 2-0 | 3-2 | 2-0 | 0-1 | 2-0 | 1-0 | 3-0 | 2-1 | 4-2 | |
Volga Ulyanovsk | 2-1 | 0-2 | 1-0 | 0-0 | 1-0 | 1-0 | 4-2 | 0-1 | 3-0 | 1-0 | 2-1 | 0-1 | 1-3 | 1-2 | 4-0 | 2-0 | 2-3 | 0-2 | 1-0 | 1-1 | 0-2 |
Rang | Spiller | Klubb | Mål |
---|---|---|---|
1 | Denis popov |
Chernomorets Novorossiysk Torpedo Moskva |
24 |
2 | Vladimir Shishelov |
Zvezda Irkutsk Urals Jekaterinburg |
23 |
3 | Dmitry Akimov |
Sibir Novosibirsk FK Rostov |
22 |
4 | Vartan Mazalov | SKA Rostov | 21 |
Aleksandr Iarkine | SKA-Energia Khabarovsk | ||
6 | Vadim Iantchouk | Nosta Novotroitsk | 20 |
7 | Serghei Dadu | Alania Vladikavkaz | 18 |
Denis zoubko | Kuban Krasnodar | ||
9 | Mikhail Ashvetia | Anji Makhachkala | 17 |
Spartak Gogniev | Kamaz Naberezhnye Chelny |