Sport | Friidrett |
---|---|
Utgaver | 6 th |
Steder) |
Bressanone Italia |
Datert | av 8 på tolv juli 2 009 |
Nasjoner | 176 nasjoner |
Deltakere | 1331 utøvere |
Nettsted (er) | Raiffeisen Arena di Bressanone |
Den 6 th World Youth og Cadet Athletics Championships fant sted fra 8 juli til12. juli 2009i Bressanone , Italia . Disse mesterskapene kalles Südtirol 2009 (Syd-Tirol 2009, på tysk ) fordi de er sponset av den autonome provinsen Bolzano . Det er den minste byen som organiserer verdensmesterskap (med hjelp fra provinsen, som også forklarer navnet som er gitt til disse mesterskapene).
Bare idrettsutøvere i alderen 16 eller 17 år 31. desember 2009(født i 1992 eller 1993) kan konkurrere. Maksimalt to utøvere per nasjon og per stevne (unntatt stafetter) kan delta.
Denne sjette utgaven, der 176 nasjoner og 1331 idrettsutøvere (563 jenter, 768 gutter) deltok, så forbedringen av to verdensrekorder: herrestafetten, av USAs lag med 1 min 50 s 33, og 2000 meter bratt løp, med den etiopiske Itaa på 6:11: 83. Vi må også trekke frem 31 beste sesongmessige verdensprestasjoner og 7 nye mesterskapsrekorder.
På individnivå må vi huske dobbeltseieren til briten Jodie Williams som vant 100 og 200 m (11 s 39 og 23 s 08); den andre dobbeltseieren til Grenadian Kirani James over 200 og 400 m (21 s 05 og 45 s 24). Blant de som vant flere medaljer, den thailandske Supanara SNA (lengde og trippel) og den amerikanske Ryan Crouser (vekt og plate). Ashton Purvis (USA) var den eneste som vant tre medaljer (av 100, 200 og gull med stafetten). De var også vellykkede mesterskap for vertsnasjonen, som hevdet sin første seier med Alessia Trost og to andre medaljer. Den franske Kevin Mayer vinner octathlon med de beste globale mark. 46 nasjoner totalt deler medaljene, noe som er nok en rekord. I ledelsen, Kenya med 6 gull, 7 sølv og 1 bronse; bak, USA, med henholdsvis 6, 5 og 5; Storbritannia fullfører pallen med 4, 1 og 1.
Test | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
100 m |
Prezel Hardy USA 10s 57
|
Aaron Brown CAN 10 sek 74
|
Giovanni Galbieri ITA 10 s 79
|
200 m |
Kirani James GRN 21s 05
|
Alberto Gavalda ESP 21 s 33
|
Keenan Brock USA 21s 39
|
400 moh |
Kirani James GRN 45s 24
|
Joshua Mance USA 46s 22
|
Awadelkarim Elyas SOUTH 47 s 15
|
800 m |
Johan Rogestedt SWE 1 min 50 s 92
|
Peter Langat Kiplangat KEN 1 min 50 s 97
|
Nicholas Kiplangat Kipkoech KEN 1 min 51 s 01
|
1500 m |
Gideon Mageka KEN 3 min 37 s 36
|
Caleb Ndiku KEN 3 min 38 s 42
|
Girma Bekele ETH 3:39:88
|
3000 m |
Isiah Koech KEN 7:51 51
|
David Bett KEN 7 min 52 s 13
|
Goitom Kifle ERI 8:05 83
|
2.000 m stig |
Hillary ego KEN 5 min 25 s 33
|
Peter Kibet Lagat KEN 5 min 26 s 59
|
Desta Alemu ETH 5 min 37 s 32
|
110 m hekk 91,4 cm |
Dale Morgan USA 13s 28 WL
|
Jack Meredith GBR 13s 33 PB
|
Gregory MacNeil KAN 13:51
|
400 m hekk 84,0 cm |
Norge Sotomayor CUB 51s 30
|
Jeremiah Kipkorir Mutai KEN 51 s 45
|
José Reynaldo Bencosme de Leon ITA 51 s 74
|
10.000 m gange |
Hagen Pohle GER 41:35 99
|
Dementiy Cheparev RUS 41 min 53 s 76
|
Ihor Lyashchenko UKR 42:01 90
|
Svensk stafett |
USA Colin Hepburn Keenan Brock Dedric Dukes Joshua Mance 1 min 50 s 33 |
Brasil 1:52 66 |
Japan Takumi Kuki Ryōta Yamagata Ko Kayada Shogo Momiki 1 min 52 s 82 |
Høydehopp |
Dmitry Kroytor ISR 2,20 m |
Janick Klausen DEN 2,20 m |
Django Lovett CAN Daniil Tsyplakov RUS 2,17 m |
Polhvelv |
Jin Min-sub KOR 5,15 m |
Carlo Paech GER 5,10 m |
Daniel Clemens GER 5,10 m |
Lengdehopp |
Supanara Sukhasvasti na Ayudhya THA 7,65 m |
Stefan Brits RSA 7,57 m |
Yannick Roggatz GER 7,53 m |
Trippelhopp |
Benjamin Williams GBR 15,91 m |
Supanara Sukhasvasti na Ayudhya THA 15.70 m |
Aleksandr Yurchenko RUS 15,66 m |
Skuddsett 5 kg |
Ryan Crouser USA 21,56 m |
Krzysztof Brzozowski POL 20,89 m |
Frans Schutte RSA 20,37 m |
Diskuskast 1.500 kg |
Hamid Manssour SYR 64,20 m |
Ryan Crouser USA 61,64 m |
Traves Smikle JAM 61,22 m |
Hammerkast 5 kg |
Chen Hongqiu CHN 74,93 m |
Suhrob Khodjaev TJK 73,29 m |
Tomas Kruzliak SVK 72,17 m |
Spydkast 700g |
Huang Shih-Feng TPE 74,00 m
|
Killian Durechou FRA 73,54 m |
Braian Toledo ARG 73,44 m |
Octathlon |
Kevin Mayer FRA 6.478 poeng
|
Mohamed Ahmed al-Mannai QAT 6232 poeng
|
Steffen Klink GER 6217 poeng
|
AR- post Continental ( arealrekord ) • CR Record mesterskap ( mesterskapsrekord ) • DNF ble ikke ferdig ( avsluttet ikke ) • DNS startet ikke ( startet ikke ) • DQ DQ ( diskvalifisering ) • MR- møterekord ( møter rekord ) • NR National posten ( posten nasjonalt ) • ELLER olympisk rekord ( olympisk rekord ) • PB personlig rekord ( personlig rekord ) • SB beste personlige prestasjoner av sesongen ( sesongbeste ) • WL Høyeste verden ytelse år ( verdensleder ) • WJR rekord verden Junior ( verdens juniorrekord ) • WR verdensrekord ( verdensrekord ) |
Test | Gull | Sølv | Bronse |
---|---|---|---|
100 m |
Jodie Williams GBR 11s 39
|
Allison Peter ISV 11 s 47
|
Ashton Purvis USA 11 s 48
|
200 m |
Jodie Williams GBR 23s 08
|
Allison Peter ISV 23s 08
|
Ashton Purvis USA 23s 15
|
400 moh |
Ebony Eutsey USA 52s 88
|
Michelle Brown USA 53s 44
|
Sandra Wagner SWE 53s 52
|
800 m |
Cherono Koech KEN 2 min 01 s 67
|
Ciara Mageean IRL 2 min 03 s 07
|
Rowena Cole GBR 2:03 83
|
1500 m |
Nelly Chebet Ngeiywo KEN 4 min 12 s 76
|
Gete Dima ETH 4 min 15 sek 16
|
Amela terzić SRB 4 min 16 s 71
|
3000 m |
Renhet Cherotich Rionoripo KEN 9 min 03 s 79
|
Jackline Chepngeno KEN 9 min 05 s 93
|
Genet Yalew ETH 9 min 08 s 95
|
2000 m stigløype |
Korahubsh ITAA ETH 6 min 11 s 83
|
Lucia Kamene Muangi KEN 6 min 11 s 90
|
Halima Hassen ETH 6:16:83
|
100 m hekk 76,2 cm |
Isabelle Pedersen NOR 13s 23
|
Kori Carter USA 13s 26
|
Bridgette Owens USA 13s 39
|
400 m hekk |
Vera Rudakova RUS 57s 83
|
Danielle Dowie JAM 58s 62
|
Deborah Rodriguez URU 59s 71
|
5.000 m gange |
Elena Lashmanova RUS 22 min 55 s 45
|
Yanelli Caballero MEX 22 min 59 s 27
|
Svetlana Vasilyeva (idrettsutøver) RUS 23 min 00 s 15
|
Svensk stafett |
USA 2:04:32 |
HUN 2 min 09 s 22 |
ROU 2 min 09 s 25 |
Høydehopp |
Alessia Trost ITA 1,87 m |
Mariya Kuchina RUS Amy Pejkovic AUS 1,85 m |
|
Polhvelv |
Angelica Bengtsson SWE 4,32 m
|
Michaela Meijer SWE 4.10 m |
Felicia Horvath HUN Tatyana Stetsyuk 4,00 m |
Lengdehopp |
Lu Minjia CHN 6,22 m |
Alina Rotaru ROU 6,09 m |
Jennifer Clayton USA 6,05 m |
Trippelhopp |
Yana Borodina RUS 13,63 m |
Deng Lina CHN 13,57 m |
Valeriya Kanatova UZB 13,45 m |
Kulestøt |
Lena Urbaniak GER 15,28 m |
Margaret Satupai SAM 14,96 m
|
Dong Yangzi CHN 14,65 m |
Diskuskast |
Li Shanshan CHN 51,65 m
|
Alex Collatz USA 50,09 m |
Shanice Craft GER 49,15 m |
hammerkast |
Barbara Špiler SLO 59,33 m |
Kivilcim Kaya TUR 57,91 m |
Bianca Lazar Fazecas ROU 56,41 m |
Spydkast |
Anastasiya Svechnikova UZB 53,25 m |
Wu You CHN 52,04 m
|
Laura Henkel GER 51,47 m |
Heptatlon |
Katarina Thompson GBR 5 750 poeng
|
Laura Ikauniece LAT 5 647 poeng
|
Kira Biesenbach GER 5 423 poeng
|