1993 friidretts-VM
1993 friidretts-VM
1993-friidretts-VM-logo
Navigasjon
1983 • 1987 • 1991 • 1993 • 1995 • 1997 • 1999 • 2001 • 2003 • 2005 • 2007 • 2009 • 2011 • 2013 • 2015 • 2017 • 2019 • 2022 • 2023
Den 4 th verdens Athletics Championships ble holdt fra August tretten til å 22, 1993 på Gottlieb Daimler Stadion i Stuttgart , Tyskland . 1.630 idrettsutøvere fra 187 nasjoner deltok i programmets 44 arrangementer.
Høydepunkter
Fire verdensrekorder ble slått under disse verdensmesterskapene i Stuttgart: 110 meter hekk av Colin Jackson 12.91, mennenes 4 × 400 meter stafett av USAs lag ( Andrew Valmon , Quincy Watts , Butch Reynolds og Michael Johnson ) i 2:54:29, kvinnenes 400 meter hekk av Sally Gunnell på 52: 74. Kvinners trippelhopp, for første gang omstridt på verdens friidrett, blir vunnet av russiske Anna Biryukova som setter en ny verdensrekord med et hopp til 15,09 m .
Ubestridt dominans av kvinners langdistanse- og mellomdistansehendelser markerer også mesterskapet. Men dopingets spøkelse pletter denne bragden. Den kinesiske treneren Ma Junren (i) suksessfull prestasjon å plassere tre av sine idrettsutøvere på øverste trinn på pallen i 1500 , 3000 og 10.000 meter . Enda bedre, "Ma's army" lykkes i det dobbelte over de lengste avstandene og til og med en diskant over 3000 meter.
Resultater
Menn
Medaljer oppnådd
Forsøk
|
Gull
|
Sølv
|
Bronse
|
---|
100 m detaljer
|
Linford Christie 9s 87
|
Andre Cason 9s 92
|
Dennis Mitchell 9s 99
|
200 m detaljer
|
Frankie Fredericks 19s 85 (RC)
|
John Regis 19s 94
|
Carl Lewis 19s 99
|
400 m detaljer
|
Michael Johnson 43s 65
|
Butch Reynolds 44s 13
|
Samson Kitur 44s 54
|
800 m detaljer
|
Paul Ruto 1 min 44 s 71
|
Giuseppe D'Urso 1 min 44 s 86
|
Billy Konchellah 1 min 44 s 89
|
1500 m detaljer
|
Noureddine Morceli 3 min 34 s 24
|
Fermin Cacho Ruiz 3 min 35 s 56
|
Abdi Bile 3:35:96
|
5.000 m detaljer
|
Ismael Kirui 13:02 75
|
Haile Gebrselassie 13:03:17
|
Fita Bayisa 13 min 05 s 40
|
10.000 m detaljer
|
Haile Gebrselassie 27:46:02
|
Moses Tanui 27:46 54
|
Richard Chelimo 28:06:02
|
Maraton detaljer
|
Mark Plaatjes 2 t 13 min 57 s
|
Lucketz Swartbooi 2 t 14 min 11 s
|
Bert van Vlaanderen 2 t 15 min 12 s
|
110 m hinder detaljer
|
Colin Jackson 12s 91 (RM)
|
Tony Jarrett 13:00
|
Jack Pierce 13s 06
|
400 m hinder detaljer
|
Kevin Young 47s 18
|
Samuel Matete 47s 60
|
Winthrop Graham 47s 62
|
3.000 m detaljerte detaljer
|
Moses Kiptanui 8:06:36 (RC)
|
Patrick Sang 8:07:53
|
Alessandro Lambruschini 8:08:78
|
20 km turdetaljer
|
Valentin Massana 1 t 22 min 31 s
|
Giovanni De Benedictis 1 t 23 min 06 s
|
Daniel Plaza 1 t 23 min 18 s
|
50 km turdetaljer
|
Jesus Garcia 3 t 41 min 41 s
|
Valentin Kononen 3 t 42 min 02 s
|
Valeriy Spitsyn 3 t 42 min 50 s
|
4 × 100 m detaljer
|
USA Jon Drummond Andre Cason Dennis Mitchell Leroy Burrell 37 s 48
|
Storbritannia Colin Jackson Tony Jarrett John Regis Linford Christie 37 s 77
|
Canada Robert Esmie Glenroy Gilbert Bruny Surin Atlee Mahorn 37 s .83 (RN)
|
4 × 400 m detaljer
|
USA Andrew Valmon Quincy Watts Butch Reynolds Michael Johnson 2:54:29
|
Kenya Kennedy Ochieng Simon Kemboi Abednego Matilu Samson Kitur 2 min 59 s 82
|
Tyskland Rico Lieder Karsten Just Olaf Hense Thomas Schönlebe 2:59 99
|
Lengdehopp detaljer
|
Mike Powell 8,59 moh
|
Stanislav Tarasenko 8,16 m
|
Vitaliy Kirilenko 8,15 m
|
Tresteg detaljer
|
Mike Conley 17,86 moh
|
Leonid Voloshin 17,65 m
|
Jonathan Edwards 17,44 m
|
Høydehopp detaljer
|
Javier Sotomayor 2,40 m (RC)
|
Artur Partyka 2,37 m
|
Steve Smith 2,37 m
|
Pole hvelv detaljer
|
Sergei Bubka 6,00 m (RC)
|
Grigoriy Yegorov 5,90 m
|
Maksim Tarasov 5,80 m
|
Igor Trandenkov 5,80 m
|
Skuddsett detaljer
|
Werner Günthör 21,97 m
|
Randy Barnes 21.80 m
|
Aleksandr Bagach 20.40 m
|
Diskuskast detaljer
|
Lars Riedel 67,72 m
|
Dmitriy Shevchenko 66,90 m
|
Jürgen Schult 66,12 m
|
Hammerkast detaljer
|
Andrei Abduvaliev 81,64 m
|
Igor Astapkovich 79,88 moh
|
Tibor Gécsek 79,54 m
|
Spydkast detaljer
|
Jan Železný 85,98 m (RC)
|
Kimmo Kinnunen 84,78 m
|
Mick Hill 82,96 moh
|
Decathlon detaljer
|
Dan O'Brien 8817 poeng (RC)
|
Eduard Hämäläinen 8,724 poeng
|
Paul Meier 8.548 poeng
|
Kvinner
Medaljer oppnådd
Forsøk
|
Gull
|
Sølv
|
Bronse
|
---|
100 m detaljer
|
Gail Devers 10s 82 (RC)
|
Merlene Ottey 10s 82 (RC)
|
Gwen Torrence 10s 89
|
200 m detaljer
|
Merlene Ottey 21 s 98
|
Gwen Torrence 22s 00
|
Irina Privalova 22s 13
|
400 m detaljer
|
Jearl Miles-Clark 49s 82
|
Natasha Kaiser-Brown 50 - tallet 17
|
Sandie Richards 50s 44
|
800 m detaljer
|
Mutola 1 min 55 s 43
|
Lyubov Gurina 1 min 57 s 10
|
Ella Kovacs 1:57 92
|
1500 m detaljer
|
Liu Dong 4 min 00 s 50
|
Sonia O'Sullivan 4:03 48
|
Boulmerka 4 min 04 s 29
|
3000 m detaljer
|
Qu Yunxia 8:28:71 (RC)
|
Zhang Linli 8 min 29 s 25
|
Zhang Lirong 8:31 95
|
10.000 m detaljer
|
Wang Junxia 30:49:30 (RC)
|
Zhong Huandi 31:12 55
|
Sally Barsosio 31 min 15 s 38
|
Maraton detaljer
|
Junko Asari 2 t 30 min 03 s
|
Manuela Machado 2 t 30 min 54 s
|
Tomoe Abe 2 t 31:01
|
100 m hinder detaljer
|
Gail Devers 12s 46
|
Marina Azyabina 12s 60s
|
Lynda Tolbert 12:67
|
400 m hinder detaljer
|
Sally Gunnell 52s 74 (RM)
|
Sandra Farmer-Patrick 52s 79
|
Margarita Ponomaryova 53 s 48
|
10 km turdetaljer
|
Sari Essayah 42 min 59 s
|
Ileana Salvador 43:08
|
Encarna Granados 43 min 21 s
|
4 × 100 m detaljer
|
Russland Olga Bogoslovskaya Galina Malchugina Natalya Voronova Irina Privalova 41 s 49 (RC)
|
USA Michelle Finn Gwen Torrence Wendy Vereen Gail Devers 41 s 49 (RC)
|
Jamaica Michelle Freeman Juliet Campbell Nicole Mitchell Merlene Ottey 41s 94
|
4 × 400 m detaljer
|
USA Gwen Torrence Maicel Malone-Wallace Natasha Kaiser Jearl Miles-Clark 3:16:71 (RC)
|
Russiske Yelena Rouzina Tatyana Alekseyeva Margarita Ponomaryova Irina Privalova 3 min 18 s 38
|
Storbritannia Linda Keough Phylis Smith Tracy Goddard Sally Gunnell 3 min 23 s 41
|
Lengdehopp detaljer
|
Heike Drechsler 7,11 m
|
Larisa Berezhnaya 6,98 m
|
Renata Nielsen 6,76 m
|
Tresteg detaljer
|
Anna Biryukova 15,09 m (RM)
|
Yolanda Chen 14,70 m
|
Iva Prandzheva 14,23 moh
|
Høydehopp detaljer
|
Ioamnet Quintero 1,99 m
|
Silvia Costa 1,97 m
|
Sigrid Kirchmann 1,97 m
|
Skuddsett detaljer
|
Huang Zhihong 20,57 m
|
Svetlana Krivelyova 19,97 moh
|
Kathrin Neimke 19,71 m
|
Diskuskast detaljer
|
Olga Chernyavskaya 67,40 moh
|
Daniela Costian 65,36 m
|
Min Chunfeng 65,26 m
|
Spydkast detaljer
|
Trine Hattestad 69,18 m
|
Karen Forkel 65,80 m
|
Natalja Sjikolenko 65,64 m
|
Heptathlon detaljer
|
Jackie Joyner-Kersee 6837 poeng
|
Sabine Braun 6797 poeng
|
Svetlana Buraga 6 635 poeng
|
Medaljebord
Kilder
Se også
Merknader og referanser
-
(in) " Ma's Army on the marche again " på sport.guardian.co.uk , The Guardian ,24. juli 2001(åpnet 2. september 2013 )