flottleksikon.com
Other languages
en
es
de
it
pt
pl
nl
cs
ro
hu
da
sv
no
fi
tr
Guldbagge-prisen for beste regissør
Den Guldbagge Award for beste regi er en svensk film prisen for beste regissør på
guldbagge
.
Utmerkelser
I 1964:
Ingmar Bergman
for
Le Silence
I 1965:
Arne Sucksdorff
for
Chez moi à Copacabana
I 1966:
Alf Sjöberg
for
Ön
I 1967:
Jan Troell
for
The Fires of Life
I 1968:
Kjell Grede
for Hugo och Josefin
I 1969:
Bo Widerberg
for
Ådalen '31
I 1970: Lars Lennart Forsberg for Agressions
I 1971: /
I 1972:
Tage Danielsson
for Äppelkriget
I 1973: Johan Bergenstråhle for Jag heter Stelios
I 1974:
Vilgot Sjöman
for En handfull kärlek
I 1975:
Hans Alfredson
for Ägget är löst! I hårdkokt saga
I 1976: Jan Halldoff for Polare
I 1977: Marianne Ahrne for Långt borta och nära
I 1978:
Olle Hellbom
for Bröderna Lejonhjärta
I 1979:
Stefan Jarl
for Ett anständigt liv
I 1980: /
I 1981:
Kay Pollak
for Barnens ö
I 1982:
Hans Alfredson
for
The Candid Assassin
I 1983:
Ingmar Bergman
for
Fanny og Alexandre
I 1984: /
I 1985:
Hrafn Gunnlaugsson
for
The Ravens flukt
I 1986:
Hans Alfredson
for Falsk som vatten
I 1987: Suzanne Osten for Bröderna Mozart
I 1988:
Kjell Grede
for
Hip hip hurra!
I 1989:
Max von Sydow
for Ved vejen
I 1990:
Åke Sandgren
for Miraklet i Valby
I 1991:
Kjell Grede
for God afton, Herr Wallenberg
I 1992: Anders Grönros for Agnes Cecilia - En sällsam historia
I 1993:
Colin Nutley
for Bel été pour Fanny
I 1994: Clas Lindberg for Kådisbellan
I 1995: Ulf Hultberg og Åsa Faringer for La hija del Puma
1996:
Bo Widerberg
for
Lust och fägring stor
I 1997:
Kjell Sundvall
for Jägarna
I 1998:
Daniel Alfredson
for Tic Tac
I 1999:
Lukas Moodysson
for
Fucking Åmål
I 2000:
Ella Lemhagen
for The Adventures of Tsatsiki
I 2001:
Roy Andersson
for
Songs from the Second Floor
I 2002:
Jan Troell
for
Så vit som en snö
I 2003:
Lukas Moodysson
for
Lilya 4-ever
I 2004:
Björn Runge
for
Om jag vänder mig om
I 2005:
Tomas Alfredson
for Fyra nyanser av brunt
I 2006: Ulf Malmros for Tjenare kungen
I 2007: Catti Edfeldt og Ylva Gustavsson for Förortsungar
I 2008:
Roy Andersson
for
We, the Living
I 2009:
Tomas Alfredson
for
Morse
I 2010: Teresa Fabik for Prinsessa
I 2011:
Pernilla August
for Svinalängorna
I 2012:
Ruben Östlund
for
Play
I 2013:
Gabriela Pichler
for
Eat Sleep Die
I 2014:
Per Fly
for
Valse for Monica
I 2015:
Ruben Östlund
for
snøterapi
I 2016:
Magnus von Horn
for
Le Lendemain
I 2017: Goran Kapetanović for Min raskere i Sarajevo
I 2018:
Ruben Östlund
for
The Square
I 2019: Carl Javér for Rekonstruktion Utøya