Den Josef Kainz medalje er en utmerkelse etablert i 1958 for å markere 100 th fødselsdagen til den østerrikske skuespilleren Josef Kainz . Prisen tilbys av byen Wien .
Denne prisen ble tildelt hvert år frem til 1999 til skuespillere , regissører og scenografer / dekoratører. Sammen med Nestroy-prisen og Raimund-ringen ble hun i 2000 innlemmet i den nyopprettede Nestroy teaterprisen som deles ut årlig.
1958:
Albach-Retty Rosa - En fremmed kvinne ( M meg Edna Savage ) - Akademie Günther Haenel - Solformørkelse ( Rubashow ) - Volkstheater Leopold Lindtberg - Weh die der lies ( regissør ) - Burgtheater1959:
Alma Seidler - Die Medaillen einer alten Dame ( M me Dowey ) - Burgtheater Attila Hörbiger - Fast ein Poet ( Cornelius Melody ) - Burgtheater Kurt Horwitz - Le Misanthrope ( regissør ) - Volkstheater1960:
Paula Wessely - Anatol ( Gabriele ) - Akademietheater Anton Edthofer - Der verborgene Strom ( Daniel Monnerie ) - Teater i der Josefstadt Ernst Lothar - Das weite Land ( regissør ) - Akademietheater1961:
Heidemarie Hatheyer - The Golden Fleece ( Medea ) - Burgtheater Hans Moser - Frykt for helvete ( Flickenschuster Pfriem ) - Teater i der Josefstadt Josef Gielen - Was ihr wollt ( regissør ) - Burgtheater.1962:
Helene Thimig - Det er det - er det? ( Signora Frola ) - Teater i der Josefstadt Ernst Deutsch - Nathan der Weise ( Nathan ) - Burgtheater Leon Epp - L'idiot , Frank der Fünfte og Andorra ( dirigent ) - Volkstheater1963:
Dorothea Neff - Mother Courage and Her Children (Mother Courage) and Music (Oberst Hühnerwadel) Josef Meinrad - Liliom ( Liliom ) og fysikerne ( Ernst Heinrich Ernesti ) Heinrich Schnitzler - Die letzten Masken , Cherry Time and Night Train ( dirigent ) - Teater in der Josefstadt1964:
Hilde krahl Hans holt Gustav Manker - Shakespeare Troilus og Cressida og Ferdinand Bruckner The Criminals (regissør)1965:
Kathe Gold - The Merry Wives of Windsor ( M me Page ) - Burgtheater Léopold Rudolf - Fabrizzi System ( Antonio Fabrizzi ) - Teater i der Josefstadt Rudolf Steinböck - Nach dem Sündenfall ( regissør ) - Burgtheater1966:
Adrienne Gessner - Arsenik og gammel blonder ( Abby Brewster ) - Teater i der Josefstadt Curd Jürgens - Full Judge ( Bill Maitland ) - Teater i der Josefstadt Michael Kehlmann - Den tiende mannen ( regissør ) - Teater in der Josefstadt1967:
Ursula schult Heinrich schweiger Fritz Kortner1968:
Blanche Aubry Ewald Balser Otomar krejča1969:
Elfriede Ott Helmut Qualtinger - Tales from the Wiener Forest (Magic King) og The Talisman (Titus Feuerfuchs) Hans hollmann Sponsorpris: Brigitte Swoboda - Magisk ettermiddag1970:
Susanne von Almassy Heinz reincke Conny Hannes Meyer Zbynek Kolar1971:
Erni Mangold Hugo Gottschlich Vaclav Hudecek1972:
Vilma Degischer Herbert Propst Dieter Dorn Maxi ChunkoSponsorpris for regissøren: Werner Prinz
1973:
Judith Holzmeister Michael Heltau - Konserten (Dr. Jura), Volkstheater Erwin Axer Georg schmid1974:
Gertraud Jesserer - Stories of the Vienna Woods ( Marianne ) Paul Hoffmann Hans Gratzer Sponsorpris: Peter Gruber , Therese Affolter1975:
Christine Ostermayer Norbert Kappen Hermann Kutscher Ezio Frigerio1976:
Kitty speiser Johannes schauer Opprykkspris: Sonja Sutter1977:
Annemarie Düringer Heinz moog Peter Wood Matthias kralj1978:
Erika Pluhar Fritz Muliar - The Quart's Opera ( Peachum ) Angelika Hurwicz Bert kistner Sponsorpris: Fritz Holy1979:
Hortense Raky Joachim bissmeier Rolf langenfass Sponsorpris: Maria Bill1980:
Josefin platt Helmuth Lohner Achim Benning - Sommergäste ( regissør ) Wolfgang Mainitten åtti en:
Romuald Pekny Elizabeth orth Erwin Piplits Pantelis Dessyllas1982:
Maria bill Benno Besson Wilfried Baasner Ezio Toffolutti Opprykkspris: Helmut Wiesner , Ottwald John, Lena Iglisonis og Nika Brettschneider1983:
Hilde krahl Peter Gruber Herbert Kapplmüller Opprykkspris: Ulrike Kaufmann, Hans Piesbergen1984:
Günther Einbrodt Gerhard Jax Kampanjepris: Andrea Jaufer, Wolfgang Böck og Hubert Kramar1985:
Franz Morak Tatja Seibt Yuri Lyubimov Carlo Tommasi - Der Traum ein Leben ( scenografi ) Kampanjepris: Beatrice Frey1986:
Karlheinz Hackl Susanne Lothar Fritz Zecha Matthias krahlj Opprykkspris: Otto Clemens - Michael Kramer (Arnold) - Teater i der Josefstadt1987:
Gert Voss Elisabeth rath Achim Freyer Claus Peymann (ikke akseptert) Sponsorpris: Klaus Fischer, Katharina Manker, Torsten Fischer og Sabina Kellner1988:
Michael degen Angelica Domröse George tabori Karl Ernst Herrmann Opprykkspris: Stephan Bruckmeier og Vincenzo Baviera1989:
Wolfgang gasser Ursula Höpfner Peter Zadek Wolfgang bauer ingen premie til kostyme eller teaterdesigner1990:
Ignaz Kirchner Rosel Zech Claus Peymann Peter Pabst Opprykkspris: Cornelia Lippert og Thomas Evertz1991:
Martin schwab Birgit dukke Cesare Lievi Daniele Lievi (posthumt) Kampanjepris: Kurt Palm og Katrin Thurm1992:
Johann Adam vest Andrea Clausen Thomas Langhoff - The Tower ( regissør ) ingen pris tildelt en kostyme eller teaterdesigner Sponsorpris: Susanne Thomasberger1993:
Hans-Michael Rehberg Kirsten Dene Hans Neuenfels Hans Schavernoch Pris: Josef Hader Opprykkspris: Ursula Hübner, Wolf Bachofner1994:
Ulrich Mühe Elisabeth trissenaar Ruth berghaus Erich Wonder Opprykkspris: Dario Lindes1995:
Anne Béat - Yvonne, prinsesse av Bourgogne ( Yvonne ) - Akademieatheater Det gis ingen pris for beste skuespiller. Ariane Mnouchkine - Le Tartuffe ( regissør ) - Wiener Festwochen & Théâtre du Soleil @ Museumsquartier Peter Schulz - Zur schönen Aussicht ( utstyr ) - Volkstheater Promotion Prize I: Christian Banzhaf - Strafmündig ( Ted Merschroth ) - Theater der Jugend au Theater im Zentrum Förderungspreis II: Theresa Hübchen - Arcadia ( Thomasina Coverly ) - Teater in der Josefstadt Förderpreis III: Karin Henkel - Witch Hunt and Die Ausgesperrten ( begge regissører ) - Akademietheater og Vestibül du Burgtheater Sponsorpris IV: Philippe Arlaud - Engler i Amerika og i øynene til en utlending ( hver setting ) - Schauspielhaus1996:
Angela Winkler - The Cherry Orchard ( Lyubov Andreyevna Ryevskaya ) - Akademieteater Josef Bierbichler - The Cherry Tree ( Jermolai Alexeyevich ) - Akademietheater Peter Zadek - The Cherry Orchard ( regissør ) - Akademietheater Philippe Arlaud - Quai West ( direktør for scenografi og belysning ) - Schauspielhaus Kampanjepris I: Sebastian Blomberg - ( Actor's Overall Performance ) - Schauspielhaus Reward II: Gabriela Hütter - The Sea and the Waves of Love ( hero ) and The Bound Fantasy ( Poetic Fantasy ) - Gruppe 80 Theatre Förderpreis III: Stefan Bachmann - Skizzenbuch ( regissør ) - Schauspielhaus Förderpreis IV: Christoph Speich - Du bør gi meg barnebarn ( scenografi ) - Schauspielhaus1997:
Andrea Eckert - Masterclass - Maria Callas ( Maria ) - Volkstheater Sieghardt Rupp - The Furtwängler Affair ( Wilhelm Furtwängler ) - Rabenhof Helmut Wiesner - Om landsbyer ( regissør ) - Teater Gruppe 80 Ulrike Kaufmann - Xanadu ( utstyr ) - Odeon Sponsorpris I: Christoph Müller - Dysmorphomania ( G., geolog ) - Schauspielhaus Förderungspreis II: Franziska Sztavjanik - The Lonely Path ( Johanna ) - Volkstheater Förderpreis III: Christian Stückl - Dysmorphomania ( regissør ) - Schauspielhaus Pris IV: Christian Sedelmayer - Dysmorphomania ( utstyr ) - Schauspielhaus1998:
Dörte Lyssewski - Scener fra et bryllup ( Marianne ) og det lignende ( Magda / Odile ) - Akademietheater og teater i der Josefstadt Nicholas Ofczarek - Krähwinkelfreiheit ( Eberhard Ultra ) - Burgtheater Einar Schleef - Et sportsstykke ( regissør ) - Burgtheater Bert Neumann - Krähwinkelfreiheit ( utstyr ) - Burgtheater Förderungspreis I: Wolfram Rupperti - ( Actor's Ensemble Performance ) - Schauspielhaus Pris II: Meriam Abbas - Faust ( Gretchen ) og L'illusion ( Malibea, Isabelle & Hippolyta ) - Schauspielhaus Förderpreis III: Philip Tiedemann - Offentlig overgrep ( regissør ) - Akademietheater Pris IV: John Lloyd Davies - Popcourn ( interiørdesign ) - Rabenhof1999:
Maria Happel - The Aborigines ( Irmi ) and Minna von Barnhelm ( Franziska ) - Academy and Burgtheater Robert Meyer - ( Actor's Ensemble Performance ) - Burg og Akademietheater Klaus Fischer - Die Schwärmer ( regissør ) - Teater Gruppe 80 Maria-Elena Amos - De innfødte ( utstyr ) Kampanjepris I: Rupert Henning - The Lonely West ( Valene Connor ) - Drachengasse Theatre Förderungspreis II: Claudia Sabitzer - ( Actor's Ensemble Performance ) - Schauspielhaus Förderpreis III: Stephanie Mohr - Knives in Hens ( regissør ) - Volkstheater, Am Plafon Förderpreis IV: Étienne Plüss - Claus Peymann kjøper bukser og spiser middag med meg ( interiørdekorasjon ) - Akademietheater