De kvalifiseringen til Afrikamesterskapet i fotball 2012 bringer sammen 44 landslag (ikke medregnet Gabon og Ekvatorial-Guinea , automatisk kvalifisert som vertsland) for å kvalifisere seg 14 lag for å konkurrere i sluttfasen som vil bli spilt i Gabon og Ekvatorial-Guinea.
De kvalifiserte lagene er:
Land | Posisjon | Datert | Tidligere turneringsopptredener |
---|---|---|---|
Gabon | Medvert land, automatisk kvalifisert | 29. juli 2007 | 04 ( 1994 , 96 , 2000 , 10 ) |
Ekvatorial-Guinea | Medvert land, automatisk kvalifisert | 29. juli 2007 | 00 (første deltakelse) |
Botswana | Gruppe K-vinner | 26. mars 2011 | 00 (første deltakelse) |
Elfenbenskysten | Gruppe H-vinner | 05. juni 2011 | 18 ( 1965 , 68 , 70 , 74 , 80 , 84 , 86 , 88 , 90 , 92 , 94 , 96 , 98 , 2000 , 02 , 06 , 08 , 10 ) |
Burkina Faso | Gruppe F-vinner | 03. september 2011 | 07 ( 1978 , 96 , 98 , 2000 , 02 , 04 , 10 ) |
Senegal | Gruppe E-vinner | 03. september 2011 | 11 ( 1965 , 68 , 86 , 90 , 92 , 94 , 2000 , 02 , 04 , 06 , 08 ) |
Guinea | Gruppe B-vinner | 08. oktober 2011 | 09 ( 1970 , 74 , 76 , 80 , 94 , 98 , 2004 , 06 , 08 ) |
Zambia | Gruppe C-vinner | 08. oktober 2011 | 14 ( 1974 , 78 , 82 , 86 , 90 , 92 , 94 , 96 , 98 , 2000 , 02 , 06 , 08 , 10 ) |
Libya | Beste sekund | 08. oktober 2011 | 02 ( 1982 , 2006 ) |
Ghana | Gruppe I-vinner | 08. oktober 2011 | 17 ( 1963 , 65 , 68 , 70 , 78 , 80 , 82 , 84 , 1992 , 94 , 96 , 98 , 2000 , 02 , 06 , 08 , 10 ) |
Angola | Gruppe J-vinner | 08. oktober 2011 | 05 ( 1996 , 98 , 2006 , 08 , 10 ) |
Mali | Gruppe A-vinner | 08. oktober 2011 | 06 ( 1972 , 94 , 2002 , 04 , 08 , 10 ) |
Niger | Gruppe G-vinner | 08. oktober 2011 | 00 (første deltakelse) |
Tunisia | Andre i gruppe K | 08. oktober 2011 | 14 ( 1962 , 63 , 65 , 78 , 82 , 94 , 96 , 98 , 2000 , 02 , 04 , 06 , 08 , 10 ) |
Marokko | Gruppe D-vinner | 09. oktober 2011 | 13 ( 1972 , 76 , 78 , 80 , 86 , 88 , 92 , 98 , 2000 , 02 , 04 , 06 , 08 ) |
Sudan | Beste sekund | 09. oktober 2011 | 07 ( 1957 , 59 , 63 , 70 , 72 , 76 , 2008 ) |
Her er listen over hatter:
Trekningen for gruppene fant sted den 20. februar 2010i Lubumbashi
Gruppe | Lag 1 | Lag 2 | Lag 3 | Lag 4 |
---|---|---|---|---|
Gruppe A | Mali | Grønn hette | Zimbabwe | Liberia |
Gruppe B | Nigeria | Guinea | Etiopia | Madagaskar |
Gruppe C | Zambia | Mosambik | Libya | Komorene |
Gruppe D | Algerie | Marokko | Tanzania | Den sentralafrikanske republikk |
Gruppe E | Kamerun | Senegal | DR Kongo | Mauritius |
Gruppe F | Burkina Faso | Gambia | Namibia | Mauritania |
Gruppe G | Egypt | Sør-Afrika | Sierra Leone | Niger |
Gruppe H | Elfenbenskysten | Godartet | Rwanda | Burundi |
Gruppe I | Ghana | Kongo | Sudan | Eswatini |
Gruppe J | Angola | Uganda | Kenya | Guinea-Bissau |
Gruppe K | Tunisia | Malawi | Tsjad | Botswana |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Mali | 10 | 6 | 2 | +3 | Mali | 3-0 | 1-0 | 2-1 | |
2 | Grønn hette | 10 | 6 | 2 | 0 | Grønn hette | 1-0 | 2-1 | 4-2 | |
3 | Zimbabwe | 8 | 6 | 2 | +2 | Zimbabwe | 2-1 | 0-0 | 3-0 | |
4 | Liberia | 5 | 6 | 3 | -5 | Liberia | 2-2 | 1-0 | 1-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Guinea | 14 | 6 | 0 | +8 | Guinea | 1-0 | 4-1 | 1-0 | |
2 | Nigeria | 11 | 6 | 1 | +7 | Nigeria | 2-2 | 2-0 | 4-0 | |
3 | Etiopia | 7 | 6 | 3 | -5 | Etiopia | 1-4 | 2-2 | 4-2 | |
4 | Madagaskar | 1 | 6 | 5 | -10 | Madagaskar | 1-1 | 0-2 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Zambia | 1. 3 | 6 | 1 | +9 | Zambia | 0-0 | 3-0 | 4-0 | |
2 | Libya | 12 | 6 | 0 | +5 | Libya | 1-0 | 1-0 | 3-0 | |
3 | Mosambik | 7 | 6 | 3 | -2 | Mosambik | 0-2 | 0-0 | 3-0 | |
4 | Komorene | 1 | 6 | 5 | -12 | Komorene | 1-2 | 1-1 | 0-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Marokko | 11 | 6 | 1 | +6 | Marokko | 0-0 | 4-0 | 3-1 | |
2 | Den sentralafrikanske republikk | 8 | 6 | 2 | 0 | Den sentralafrikanske republikk | 0-0 | 2-0 | 2-1 | |
3 | Algerie | 8 | 6 | 2 | -3 | Algerie | 1-0 | 2-0 | 1-1 | |
4 | Tanzania | 5 | 6 | 3 | -3 | Tanzania | 0-1 | 2-1 | 1-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Senegal | 16 | 6 | 0 | +14 | Senegal | 1-0 | 2-0 | 7-0 | |
2 | Kamerun | 11 | 6 | 1 | +8 | Kamerun | 0-0 | 1-1 | 6-0 | |
3 | DR Kongo | 7 | 6 | 3 | -1 | DR Kongo | 2-4 | 2-3 | 3-0 | |
4 | Mauritius | 0 | 6 | 6 | -21 | Mauritius | 0-2 | 1-3 | 1-2 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Burkina Faso | 10 | 4 | 0 | +9 | Burkina Faso | 3-1 | 4-0 | |
2 | Gambia | 4 | 4 | 2 | -1 | Gambia | 1-1 | 3-1 | |
3 | Namibia | 3 | 4 | 3 | -8 | Namibia | 1-4 | 1-0 | |
4 | Mauritania- pakke |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Niger | 9 | 6 | 3 | -2 | Niger | 2-1 | 3-1 | 1-0 | |
2 | Sør-Afrika | 9 | 6 | 1 | +2 | Sør-Afrika | 2-0 | 0-0 | 1-0 | |
3 | Sierra Leone | 9 | 6 | 1 | 0 | Sierra Leone | 1-0 | 0-0 | 2-1 | |
4 | Egypt | 5 | 6 | 3 | 0 | Egypt | 3-0 | 0-0 | 1-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Elfenbenskysten | 18 | 6 | 0 | +15 | Elfenbenskysten | 3-0 | 2-1 | 2-1 | |
2 | Rwanda | 6 | 6 | 4 | -10 | Rwanda | 0-5 | 3-1 | 0-3 | |
3 | Burundi | 5 | 6 | 3 | -2 | Burundi | 0-1 | 3-1 | 1-1 | |
4 | Godartet | 5 | 6 | 3 | -3 | Godartet | 2-6 | 0-1 | 1-1 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Ghana | 16 | 6 | 0 | +12 | Ghana | 0-0 | 3-1 | 2-0 | |
2 | Sudan | 1. 3 | 6 | 1 | +5 | Sudan | 0-2 | 2-0 | 3-0 | |
3 | Kongo | 4 | 6 | 4 | -6 | Kongo | 0-3 | 0-1 | 3-1 | |
4 | Eswatini | 1 | 6 | 5 | -11 | Eswatini | 0-3 | 1-2 | 0-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | ||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Angola | 12 | 6 | 2 | +2 | Angola | 2-0 | 1-0 | 1-0 | |
2 | Uganda | 11 | 6 | 1 | +4 | Uganda | 3-0 | 0-0 | 2-0 | |
3 | Kenya | 8 | 6 | 2 | 0 | Kenya | 2-1 | 0-0 | 2-1 | |
4 | Guinea-Bissau | 3 | 6 | 5 | -6 | Guinea-Bissau | 0-2 | 0-1 | 1-0 |
Rang | Team | Pts | J | P | Diff | Resultater (▼ dom., ► utv.) | |||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Botswana | 17 | 8 | 1 | +4 | Botswana | 1-0 | 0-0 | 2-1 | 1-0 | |
2 | Tunisia | 14 | 8 | 2 | +8 | Tunisia | 0-1 | 2-2 | 2-0 | 5-0 | |
3 | Malawi | 12 | 8 | 0 | +5 | Malawi | 1-1 | 0-0 | 1-0 | 6-2 | |
4 | Å gå | 6 | 8 | 4 | -4 | Å gå | 1-0 | 1-2 | 1-1 | 0-0 | |
5 | Tsjad | 3 | 8 | 5 | -1. 3 | Tsjad | 0-1 | 1-3 | 2-2 | 2-2 |
Merk: De to første i denne gruppen bestående av fem lag kvalifiseres automatisk.
Etter uttaket av Mauritania fra gruppe F, gjelder følgende regel: “I tilfelle en gruppe på fire blir redusert til tre lag under konkurransen, vil de to beste andreplassene av gruppene på fire bli bestemt med hensyn til deres resultater med den første og tredje av sine respektive grupper uten å ta hensyn til resultatene med det siste laget i gruppene for å la andre av den reduserte gruppen til tre forbli i løpet av de to beste sekundene. "
Gr. | Team | Pts | J | G | IKKE | P | Bp | Bc | Diff. | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | VS | Libya | 8 | 4 | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | +2 |
2 | Jeg | Sudan | 7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 2 | +1 |
PÅ | Grønn hette | 7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 | |
B | Nigeria | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | |
G | Sør-Afrika | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 2 | +1 | |
J | Uganda | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 3 | 2 | +1 | |
E | Kamerun | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 4 | 4 | 0 | |
D | Den sentralafrikanske republikk | 5 | 4 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 0 | |
F | Gambia | 4 | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 6 | -1 | |
H | Rwanda | 3 | 4 | 1 | 0 | 3 | 4 | 12 | -8 |
Libya og Sudan er kvalifisert for den siste fasen av African Cup.
På 5. juni 2011, 229 mål er scoret på 92 kamper (et gjennomsnitt på 2,49 mål per kamp).
6 mål
5 mål
4 mål
3 mål
2 mål
1 mål