Kort navn | Анастасия Войнова |
---|---|
Fødsel |
5. februar 1993 Toula |
Nasjonalitet | Russisk |
Spesialitet | Sprinter |
Utmerkelser |
Order of Merit for the Fatherland - 1st Class ( d ) Honored Master of Sports of Russia ( d ) |
Verdensmester på 500 meter (2015 og 2016) Verdensmester i lagsprint (2016 og 2017) |
Anastasiia Voinova , født den5. februar 1993, er en russisk syklist . Speed events Spesialist på banen , det er spesielt en dobbelt verdensmester på 500 meter i 2015 og 2016 og lagsprinten i 2016 og 2017. Dette er en av de mest vellykkede sprinterne på 2010-tallet, inkludert laghastighet, der hun dominerer disiplin med landsmannen Daria Shmeleva .
I 2010 var Anastasiia Voinova dobbelt europeisk juniormester (under 19 år). På verdensmesterskapet i junior i 2010 vant hun gull i lagfart og slo to ganger verdensrekorden for juniorlagshastighet med Ekaterina Gnidenko : først i kvalifisering på 35 s 100, deretter i finalen på 35 s 029. Året etter var hun firdobbelt verdensmester junior og firdobbel europeisk juniormester , hver gang de vant de fire hastighetstitlene (500 meter, individuell og lagets keirinhastighet).
I 2012 vant hun to europeiske håpefulle mesterskapstitler , på 500 meter og i lagfart (med Victoria Baranova ). I oktober samme år vant hun to sølvmedaljer på Europamestrene for sin første store konkurranse blant elitene . I 2013 var hun den europeiske håpefulle sprintmesteren .
I 2014 vant hun seks europeiske titler, tre titler blant de håpefulle og tre titler blant elitene. Hun er også bronsemedalje i 500 meter verdensmesterskapet , hennes første verdenselitemedalje. Ved 2015-verdenene ble hun verdensmester på 500 meter . I denne disiplinen vant hun også tittelen europamester , med ny verdensrekord på 32,794 sekunder. Denne gangen er slått innoktober 2016av Jessica Salazar . Voinova blir også europamester i lagsprint med Daria Shmeleva .
I 2016, i London, er hun dobbelt verdensmester , på 500 meter og i lagfart med Shmeleva. Samme år deltok hun i de olympiske leker i Rio de Janeiro . Sammen med Daria Shmeleva vant hun teamet hastighet sølvmedalje . Hun ble også nummer fire i keirin og åttende i individuell fart . Året etter ble hun igjen verdensmester i hastighet med Shmeleva.
I 2018 og 2019 la hun til to verdensmedaljer, to gullmedaljer på European Games og fire ekstra europeiske titler til rekorden . På 2020 Worlds i Berlin vant hun sølvmedaljen i sprint bak lokale Emma Hinze , men klarte ikke for første gang siden 2014 å klatre på lagspurtpallen.
Utgave / Bevis | 500 meter | Keirin | Individuell hastighet | Lagets fart |
Montichiari 2010 (juniorer) | Bronse | Gull (med Ekaterina Gnidenko ) | ||
Moskva 2011 (juniorer) | Gull | Gull | Gull | Gull (med Daria Shmeleva ) |
Melbourne 2012 | 15. th | 6 th | ||
Minsk 2013 | 5. th | Anmeldelse for 1. / 16 th av finale | 6 th | |
Cali 2014 | Bronse | Anmeldelse for 1. / 16 th av finale | 4 th | |
Saint-Quentin-en-Yvelines 2015 | Gull | 6 th | Sølv (med Daria Shmeleva ) | |
London 2016 | Gull | 13. th | 9 th | Gull (med Daria Shmeleva ) |
Hong Kong 2017 | Bronse | 8. th | 7 th | Gull (med Daria Shmeleva ) |
Apeldoorn 2018 | 17. th | 12. th | Bronse (med Daria Shmeleva ) | |
Pruszków 2019 | 11. th | 6 th | Sølv (med Daria Shmeleva ) | |
Berlin 2020 | 5. th | 13. th | Sølv | 4 th |
Utgave / Bevis | 500 meter | Keirin | Individuell hastighet | Lagets fart |
St. Petersburg 2010 (juniorer) | Sølv | Gull | Gull (med Gnidenko ) | |
St. Petersburg 2010 (håp) | Bronse | |||
Anadia 2011 (juniorer) | Gull | Gull | Gull | Gull (med Balabolina ) |
Anadia 2012 (håper) | Gull | Gull (med Baranova ) | ||
Panevėžys 2012 | Sølv | Sølv | ||
Anadia 2013 (håper) | Gull | Sølv | ||
Anadia 2014 (håper) | Gull | Gull | Gull (med Shmeleva ) | |
Baie-Mahault 2014 | Gull | Gull | Gull (med Brezhniva ) | |
Athen 2015 (håp) | Gull | 1/2 finale | Gull | Gull (med Shmeleva ) |
Låver 2015 | Gull | Sølv | Gull (med Shmeleva ) | |
Saint-Quentin-en-Yvelines 2016 | Bronse | 7 th | Sølv | Gull (med Shmeleva ) |
Berlin 2017 | Gull (med Shmeleva ) | |||
Glasgow 2018 | Sølv | Gull (med Shmeleva ) | ||
Apeldoorn 2019 | Gull | 6 th | Gull | Gull (med Shmeleva og Rogovaya ) |
Plovdiv 2020 | Sølv | 7 th | Gull | Gull (med Shmeleva , Antonova og Rogovaya ) |
Utgave / Bevis | Individuell hastighet | Lagets fart |
Minsk 2019 | Gull | Gull (med Shmeleva og Rogovaia ) |