Denne artikkelen viser varamedlemmene til Bas-Rhin .
9 varamedlemmer og 3 vikarer
9 varamedlemmer og 4 vikarer
Valg av alminnelig stemmerett fra 1848
Fra 1919 til 1928 ble varamedlemmene valgt av proporsjonal avdeling. Lovgivningsvalget var basert på en distriktsavstemning med to omganger fra 1928 til 1936.
Lovvalgene i 1919 ble organisert etter proporsjonal liste system. På nasjonalt nivå markerte de seieren til sentrums-høyre "National Bloc". I Bas-Rhin vant listen over "National Bloc", bestående av UPR og Democratic Party, alle setene.
Listen over "National Bloc" fikk dermed alle de 9 setene som står på spill:
Lovvalgene i 1924 ble organisert etter proporsjonal liste system. Hvis de på nasjonalt nivå markerte seieren til Venstre kartell , stemte Bas-Rhin hovedsakelig for den høyreorienterte og sentrum-høyre koalisjonen til nasjonalblokken .
Bloc Nationals liste fikk faktisk seks seter:
Listen over den franske seksjonen av Workers 'International fikk to seter:
Den franske kommunistpartiets liste vant et sete:
Valgkrets | Valgt vara | Politisk andel | Annet mandat |
---|---|---|---|
1 re : Strasbourg-Ville I | Jacques Peirotes | SFIO | Ordfører i Strasbourg til 1929 |
2 nd : Strasbourg-City II | Jean-Pierre Mourer | PCAL | Strasbourg kommunestyre |
3 rd : Strasbourg-Campagne | Charles Frey | Demokrat | |
4 th : Erstein | Thomas seltz | UPR | Generalråd i Erstein |
5 th : Selestat | Alfred Oberkirch | UPR deretter APNA | Generalråd i Villé |
6 th : Molsheim | Henri meck | UPR | Generalråd i Benfeld |
7 th : Saverne | Camille Dahlet | Fortchrittspartei | Varaordfører i Strasbourg |
8 th : Wissembourg | Joseph weydmann | UPR deretter APNA | Generalråd i Wœrth |
9 th : Haguenau | Michel walter | UPR | Generalråd i Bischwiller |
Valgkrets | Valgt vara | Politisk andel | Annet mandat |
---|---|---|---|
1 re : Strasbourg-Ville I | Georges weill | SFIO | |
2 nd : Strasbourg-City II | Jean-Pierre Mourer | PCAL | Varaordfører i Strasbourg |
3 rd : Strasbourg-Campagne | Charles Frey | Demokrat | Ordfører i Strasbourg |
4 th : Erstein | Thomas seltz | UPR | Generalråd i Erstein |
5 th : Selestat | Alfred Oberkirch | APNA | Generalråd i Villé |
6 th : Molsheim | Henri meck | UPR | Generalråd i Benfeld |
7 th : Saverne | Camille Dahlet | Fortchrittspartei | Varaordfører i Strasbourg |
8 th : Wissembourg | Charles Elsaesser | UPR | Generalråd i Lauterbourg |
9 th : Haguenau | Michel walter | UPR | Generalråd i Bischwiller |
Valgkrets | Valgt vara | Politisk andel | Annet mandat |
---|---|---|---|
1 re : Strasbourg-Ville I | Charles Hueber | PCAL | Generalråd i Strasbourg-Sud, tidligere borgermester i Strasbourg |
2 nd : Strasbourg-City II | Jean-Pierre Mourer | PCAL | Strasbourg kommunestyre |
3 rd : Strasbourg-Campagne | Alfred Daul | PCF | Kommunestyrmann i Schiltigheim |
4 th : Erstein | Thomas seltz | UPR | Generalråd i Erstein |
5 th : Selestat | Alfred Oberkirch | APNA | Generalråd i Villé |
6 th : Molsheim | Henri meck | UPR | Generalråd i Benfeld |
7 th : Saverne | Camille Dahlet | Fortchrittspartei | Generalråd i Saverne |
8 th : Wissembourg | Charles Elsaesser | UPR | Generalråd i Lauterbourg |
9 th : Haguenau | Michel walter | UPR | Generalråd i Bischwiller |
Valget til den første konstituerende forsamlingen ble organisert av avdelingens proporsjonalitet, uten mulighet for tilknytning. Utkastet til grunnlov utarbeidet av denne PCF / SFIO flertallsforsamlingen ble avvist ved folkeavstemning iMai 1946, som fører til valget av en ny konstituerende forsamling i Juni 1946.
MRP- listen kom stort sett foran valget og fikk 5 mandater:
Union Gaullist-listen, som støttet general de Gaulles handling, fikk plass:
SFIO- listen fikk plass:
PCF- listen fikk også plass:
Valget organisert for valget av en ny konstituerende forsamling fant sted etter mislykket folkeavstemning med forslag om et første konstituerende prosjekt, støttet av PCF og SFIO, i Mai 1946. Valget foregikk etter proporsjonal listeordning, uten mulighet for å matche mellom flere lister.
MRP- listen kom først, og fikk 6 seter:
Union Gaullist-listen, som støttet general De Gaulle , ble nummer to og fikk to seter:
SFIO- listen fikk plass:
PCF- listen fikk også plass:
Valget foregikk etter proporsjonal listeordning, uten mulighet for å matche mellom flere lister.
MRP- listen kom med et kort hode i første posisjon, og fikk 4 seter:
Union Gaullist-listen, som hevdet å være general de Gaulle før grunnleggelsen av RPF , fikk 3 seter:
SFIO- listen fikk en valgt:
Endelig lykkes PCF- listen med å sette seg i spissen for listen:
Valget foregikk etter proporsjonal listeordning, med mulighet for koblinger mellom flere lister. Siden koblingen mellom MRP-listen og den uavhengige listen ikke oppnådde absolutt flertall av de avgitte stemmene, ble setene fordelt proporsjonalt.
MRP-listen, ledet av Pierre Pflimlin , fikk 5 seter:
RPF-listen ble nummer to og fikk 3 valgte:
Til slutt fikk PCF-listen en valgt representant:
Valget foregikk etter proporsjonal listeordning, med mulighet for kamper mellom flere lister. MRP-, CNIP- og sosialrepublikanske (ex RPF ) lister oppnådde alle de ni setene som står på spill etter en tilknytning mellom dem som har overskredet absolutt flertall av avgitte stemmer.
MRP- listen , ledet av Pierre Pflimlin , avtroppende minister for Faure-regjeringen, fikk 7 mandater:
Listen nær CNIP , ledet av ordføreren i Schiltigheim Georges Ritter , fikk en valgt representant:
Endelig fikk listen over sosiale republikanere, kraftig ned sammenlignet med 1951, bare ett sete:
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | René Radius | UNR | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
2 th distriktet | André Bord | UNR | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
3 th distriktet | Etienne Lux | MRP | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
4 th valgkrets | Albert Ehm | DVD | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
5 th valgkrets | Henri meck | MRP | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
6 th distriktet | Georges kuntz | DVD | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | UNR | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 | |
8 th distriktet | Pierre Pflimlin | MRP | 9. desember 1958 | 9. oktober 1962 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | René Radius | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 2. april 1967 | |
2 th distriktet | André Bord | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 8. februar 1966 | Gvt |
Ernest Rickert | UNR-UDT | 9. februar 1966 | 2. april 1967 | ||
3 th distriktet | Georges ritter | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 2. april 1967 | |
4 th valgkrets | Albert Ehm | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 2. april 1967 | |
5 th valgkrets | Henri meck | MRP | 6. desember 1962 | 25. desember 1966 | Dcs |
Gerard Lehn | MRP | 26. desember 1966 | 2. april 1967 | ||
6 th distriktet | Alfred Westphal | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 2. april 1967 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | UNR-UDT | 6. desember 1962 | 2. april 1967 | |
8 th distriktet | Pierre Pflimlin | MRP | 6. desember 1962 | 2. april 1967 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | René Radius | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
2 th distriktet | André Bord | UD-V e | 3. april 1967 | 7. mai 1967 | Gvt |
Ernest Rickert | UD-V e | 8. mai 1967 | 30. mai 1968 | ||
3 th distriktet | Georges ritter | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
4 th valgkrets | Albert Ehm | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
5 th valgkrets | Gerard Lehn | DVD | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
6 th distriktet | Alfred Westphal | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 | |
8 th distriktet | Germain sprauer | UD-V e | 3. april 1967 | 30. mai 1968 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | René Radius | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
2 th distriktet | André Bord | UDR | 11. juli 1968 | 12. august 1968 | Gvt |
Ernest Rickert | UDR | 13. august 1968 | 1 st april 1973 | ||
3 th distriktet | Georges ritter | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
4 th valgkrets | Albert Ehm | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
5 th valgkrets | Gerard Lehn | DVD | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
6 th distriktet | Alfred Westphal | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 | |
8 th distriktet | Germain sprauer | UDR | 11. juli 1968 | 1 st april 1973 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | René Radius | UDR | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
2 th distriktet | André Bord | UDR | 2. april 1973 | 6. mai 1973 | Gvt |
Ernest Rickert | UDR | 7. mai 1973 | 2. april 1978 | ||
3 th distriktet | Jean-Claude Burckel | UDR | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
4 th valgkrets | Albert Ehm | UDR | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
5 th valgkrets | Jean-Marie Caro | DVD | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
6 th distriktet | Adrien zeller | DVD | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | UDR | 2. april 1973 | 2. april 1978 | |
8 th distriktet | Germain sprauer | UDR | 2. april 1973 | 2. april 1978 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Emile koehl | UDF | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
2 th distriktet | André Bord | RPR | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
3 th distriktet | Andre durr | RPR | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
4 th valgkrets | Georges klein | UDF | 3. april 1978 | 19. oktober 1980 | Dcs |
Germain gengenwin | UDF | 20. oktober 1980 | 22. mai 1981 | ||
5 th valgkrets | Jean-Marie Caro | UDF | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
6 th distriktet | Adrien zeller | DVD | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | RPR | 3. april 1978 | 22. mai 1981 | |
8 th distriktet | Germain sprauer | RPR | 3. april 1978 | 22. mai 1981 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Emile koehl | UDF | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
2 th distriktet | Jean Oehler | PS | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
3 th distriktet | Andre durr | RPR | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
4 th valgkrets | Germain gengenwin | UDF | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
5 th valgkrets | Jean-Marie Caro | UDF | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
6 th distriktet | Adrien zeller | DVD | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
7 th distriktet | Francois Grussenmeyer | RPR | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 | |
8 th distriktet | Germain sprauer | RPR | 2. juli 1981 | 1 st april 1986 |
9 medlemmer valgt av proporsjonal representasjon:
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Emile koehl | UDF | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
2 th distriktet | Marc Reymann | UDF | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
3 th distriktet | Jean Oehler | PS | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
4 th valgkrets | Andre durr | RPR | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
5 th valgkrets | Germain gengenwin | CDS | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
6 th distriktet | Jean-Marie Caro | UDF | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
7 th distriktet | Adrien zeller | CDS | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
8 th distriktet | Francois Grussenmeyer | RPR | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 | |
9 th distriktet | Bernard schreiner | RPR | 23. juni 1988 | 1 st april 1993 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Harry lapp | UDF | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
2 th distriktet | Marc Reymann | UDF | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
3 th distriktet | Alfred Muller | DVG | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
4 th valgkrets | Andre durr | RPR | 2. april 1993 | 12. mai 1995 | |
Yves Bur | CDS og deretter UDF | 25. juni 1995 | 21. april 1997 | ||
5 th valgkrets | Germain gengenwin | UDF | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
6 th distriktet | Alain Ferry | MDR | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
7 th distriktet | Adrien zeller | UDF | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
8 th distriktet | Francois Loos | UDF | 2. april 1993 | 21. april 1997 | |
9 th distriktet | Bernard schreiner | RPR | 2. april 1993 | 21. april 1997 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Catherine trautmann | PS | 1 st juni 1997 | 4. juli 1997 | Gvt |
Armand Jung | PS | 5. juli 1997 | 18. juni 2002 | ||
2 th distriktet | Marc Reymann | UDF | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 | |
3 th distriktet | André Schneider | RPR | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 | |
4 th valgkrets | Yves Bur | UDF | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 | |
5 th valgkrets | Germain gengenwin | UDF | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 | |
6 th distriktet | Alain Ferry | DVD | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 | |
7 th distriktet | Adrien zeller | UDF | 1 st juni 1997 | 18. april 1998 | Dem |
Emile Blessig | UDF | 14. juni 1998 | 18. juni 2002 | ||
8 th distriktet | Francois Loos | UDF | 1 st juni 1997 | 7. juni 2002 | Gvt |
Victor Ringeisen | UDF | 8. juni 2002 | 18. juni 2002 | ||
9 th distriktet | Bernard schreiner | RPR | 1 st juni 1997 | 18. juni 2002 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Armand Jung | PS | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
2 th distriktet | Marc Reymann | UDF og deretter UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
3 th distriktet | André Schneider | RPR og deretter UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
4 th valgkrets | Yves Bur | UDF og deretter UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
5 th valgkrets | Antoine Herth | UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
6 th distriktet | Alain Ferry | Radikal fest så UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
7 th distriktet | Emile Blessig | UDF | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 | |
8 th distriktet | Francois Loos | Radikal fest så UMP | 19. juni 2002 | 18. juli 2002 | Gvt |
Frederic reiss | Radikal fest så UMP | 19. juli 2002 | 19. juni 2007 | ||
9 th distriktet | Bernard schreiner | RPR og deretter UMP | 19. juni 2002 | 19. juni 2007 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Armand Jung | PS | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
2 th distriktet | Jean-Philippe Maurer | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
3 th distriktet | André Schneider | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
4 th valgkrets | Yves Bur | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
5 th valgkrets | Antoine Herth | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
6 th distriktet | Alain Ferry | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
7 th distriktet | Emile Blessig | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
8 th distriktet | Frederic reiss | UMP | 20. juni 2007 | 19. juni 2012 | |
9 th distriktet | Francois Loos | UMP | 20. juni 2007 | 25. november 2011 | Dem |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Fra | Før | Merk |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Armand Jung | PS | 20. juni 2012 | 1 st mars 2016 | Avgang av helsemessige årsaker |
Eric Elkouby | PS | 30. mai 2016 | 20. juni 2017 | Etter et delvis lovgivende valg | |
2 th distriktet | Philippe Bies | PS | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
3 th distriktet | André Schneider | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
4 th valgkrets | Sophie Rohfritsch | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
5 th valgkrets | Antoine Herth | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
6 th distriktet | Laurent Furst | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
7 th distriktet | Patrick Hetzel | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
8 th distriktet | Frederic reiss | UMP | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 | |
9 th distriktet | Claude sturni | DVD | 20. juni 2012 | 20. juni 2017 |
Valgkrets | Identitet | Venstre | Erstatning | Andre mandater | |
---|---|---|---|---|---|
1 re ridning | Thierry michels | LREM | Marie-Françoise Coelho | ||
2 th distriktet | Sylvain Waserman | Modem | Christel kohler | Ordfører i Quatzenheim | |
3 th distriktet | Bruno Studer | LREM | Axelle benamran | ||
4 th valgkrets | Martine Wonner |
LREM SE (2020) |
David Cazier | ||
5 th valgkrets | Antoine Herth | Å handle | Claudine Herrmann | ||
6 th distriktet | Laurent Furst | LR | Philippe Meyer | Ordfører i Molsheim | |
Philippe Meyer (2020) | - | Ordfører i Bœrsch | |||
7 th distriktet | Patrick Hetzel | LR | Eliane Kremer | ||
8 th distriktet | Frederic reiss | LR | Paul Heintz | ||
9 th distriktet | Vincent Thiébaut | LREM | Emmanuelle Parisse |