Riksvei 86 | ||
Historisk | ||
---|---|---|
Nedgradering | D 86, D 386, D 486, D 1086, D 6086 | |
Kjennetegn | ||
Lengde | 256 km | |
Retning | Nord sør | |
Nordenden | Lyon | |
Kryss |
D 342 i Brignais |
|
Sørenden | Nimes | |
Nettverk | Riksveien er i stor grad avviklet | |
Territorium krysset | ||
2 regioner | Auvergne-Rhône-Alpes , Occitanie | |
5 avdelinger og lokale myndigheter | Vaucluse , Gard , Ardèche , Loire , Rhône | |
Hovedbyene | Givors , Saint-Romain-en-Gal , Sarras , Tournon-sur-Rhône , Cruas , Bourg-Saint-Andéol , Bagnols-sur-Cèze , Remoulins | |
Operasjon | ||
sjef | Avdelingsråd | |
Merknader | ||
Rute før avvikling | ||
RN 86 etter 2006 | |
Kjennetegn | |
---|---|
Retning | nord-øst / sør |
Nordøstenden | Nr. 7 D 994 i Lamotte-du-Rhône |
Kryss | D 994 D 6086 i Pont-Saint-Esprit |
Sørenden | N 580i Bagnols-sur-Cèze |
Nettverk | Riksvei |
Territorium krysset | |
2 regioner | Provence-Alpes-Côte d'Azur , Occitanie |
2 avdelinger | Vaucluse , Gard |
Hovedbyene | Pont-Saint-Esprit |
Operasjon | |
sjef | stat |
Merknader | |
Nåværende spor | |
Den Riksvei 86 eller RN 86 , var en fransk Riksvei kobler Lyon til Beaucaire deretter Nîmes . Den ble overført nesten utelukkende til avdelingene ved reformen i 2005. Foreløpig knytter den Lamotte-du-Rhône til Bagnols-sur-Cèze .
Før 1952 koblet RN 86 Lyon til Beaucaire, det var RN 87 som fra Remoulins serverte Nîmes, Montpellier og Pézenas for å koble seg til RN 9 (den gamle ruten mellom Remoulins og Beaucaire ble RN 86 L ). Siden 1974 , Quai Perrache (som gikk veien) i to th distriktet Lyon absorberes av motorveien A7 . Strekningen mellom broene Gallieni og La Mulatière ble avviklet fra det nasjonale veinettet i 1973.
Byggingen av den sørlige ringveien til Nîmes (åpnet i 1968) førte til avviket fra denne veien ved den sørlige enden, og betjente ikke lenger bysentrumet. Andre åpninger av mer eller mindre viktige avvik endret gradvis ruten, som i Bourg-Saint-Andéol , Teil , Voulte-sur-Rhône og Mauves i Ardèche .
Strekningen fra Lyon til Brignais ble nedgradert i 1990 til avdelingsvei 486.
I 1998 ble en del av det nye sporet integrert i RN 86 i Luzin, i byen Chavanay.
Dekret nr . 2005-1499 av 5. desember 2005 holder bare veistrekningen "mellom Pont-Saint-Esprit (provinsvei 994 D ) og Bagnols-sur-Cèze ( fylkesvei 6 )" og en del av RD 994 D mellom RN 7 og RN 86 som er klassifisert i det nasjonale veinettet. De andre seksjonene blir donert til avdelingene som administrerer dem:
Den eneste gjenværende delen knytter Pont-Saint-Esprit til Bagnols-sur-Cèze . Videre tar det ruten av RD 994 fra Pont-Saint-Esprit til Bollène for å koble til RN 7 og deretter til A7 .
Den gamle riksvei 86 gir service til hele Rhônedalen som krysser Ardèche ; på den annen side er tjenesten til Gard-avdelingen borte fra denne elveaksen, midt i kratt- og vinavlsregionene .
Det utgjør et alternativ til riksvei 7, ofte overbelastet om sommeren, som betjener Drôme .
Byene som krysses er:
Byene som krysses er:
Ruter som strekker seg over Rhône forbinder nasjonale 86 og 7 mellom Ardèche og Drôme .
Nummer | Spor | Nedgradering (eller omklassifisering) |
---|---|---|
N 86 A | Lyon til La Mulatière | 1972-reform: D 487 |
N 86 B | Andance til Andancette | 1972-reform: D 86 B |
N 86 C | Sarras i Saint-Vallier | 1972-reform: D 86 C og D 886 |
N 86 D | Tournon-sur-Rhône til Tain-l'Hermitage | gammel ødelagt bro |
N 86 E | La Voulte-sur-Rhône | kommunal vei (uten tilknytning til dagens D 86 E ) |
N 86 F | La Voulte-sur-Rhône til Livron-sur-Drôme | 1972-reform: D 86 F og D 86 |
N 86 G | Le Pouzin i Loriol-sur-Drôme | omnummerert N 104 deretter N 304 reform av 2005: D 104 og D 104 N |
N 86 H | Rochemaure til Ancona | 1972-reform: D 86 H og D 11 |
N 86 I | Viviers i Châteauneuf-du-Rhône | 1972-reform: D 86 I og D 73 |
N 86 J | Viviers-Sud i Donzère | 1972-reform: D 86 J og D 486 |
Viviers-Sud i Pierrelatte | omnummerert til N 93 , avklassifisert D 93 og D 93 N | |
N 86 K | Bourg-Saint-Andéol til Pierrelatte | 1972-reform: D 86 K og D 59 |
N 86 L. | Remoulins på Beaucaire | 1972-reform: D 986 L. |
Nedgraderingene fra 1972 for disse antennene trer i kraft fra 1 st januar 1973 i avdelingene Ardèche, Gard og Rhône og i 1 st februar 1973 i Drôme.
Andre Rhône-kryssinger mellom riksvei 86 og 7:
Noen seksjoner donerte avdelinger er klassifisert som speedway ved dekret nr . 2010-578 av 31. mai 2010 om endring av dekret nr . 2009-615 av 3. juni 2009:
: dokument brukt som kilde til denne artikkelen.