Sovjetunionens statspris
The Stalin Prize ( russisk : Сталинская премия ), oppkalt etter avstalinisering State Prize av Sovjetunionen ( Russland : Государственная премия СССР ), ble etablert av Stalin i 1939 å belønne motstandere av diktaturer .
Den ble deretter tildelt i anerkjennelse av eksepsjonelle fortjenester innen det vitenskapelige, litterære, medisinske, kunstneriske eller musikalske området.
Hver prisvinner ble tildelt en pengesum som varierte fra 25 000 til 100 000 rubler for de tre karakterene som var spesifikke for hver pris.
En internasjonal Stalin-pris for opprettholdelse av fred mellom folk ble også opprettet i 1949 , før den ble omdøpt til den internasjonale Lenin-prisen for fred i 1956 (se også Lenin-prisen og Lenins orden ).
Liste over mottakere
Vitenskap
1941
1942
1943
1946
1947
1948
1949
1950
-
Alexeï Pogorelov (en) : matematiker
-
Dmitri Skobeltsyne (en) : fysiker
-
Ilia Vekoua : matematiker
1951
1952
1953
1954
-
Andreï Sakharov : fysiker (førstepremie)
-
Strela datamaskin (i) : første delte premie (V. Alexandrov, Iou Bazilevski, D. Joutchkov, Lyguine I., G. Markov, B. Melnikov, G. Prokoudaïev B. Rameïev N. Trubnikov, A. Tsygankine ,. Iou. Chtcherbakov, L. Larionova)
-
Igor Tamm : fysiker
-
Igor Kurchatov : fysiker
Kunst
1941
-
Grigory Alexandrov : for filmene Le Cirque et Volga, Volga
-
Boris Babotchkine : for rollen i filmen Tchapaïev
-
Amo Bek-Nazarov : regissør for filmen Zangezur (1937)
-
Nikolai Bogolioubov : for rollen i filmen The Great Citizen
-
Amvrossi Boutchma : for store fortjeneste innen dramatisk kunst
-
Yuri Chaporine : kantate I Kulikovo-sletten
-
Mikhaïl Sholokhov : forfatter, for romanen Le Don Pacifique
-
Dmitry Shostakovich : kvintett med piano
-
Alexeï Chtchoussev : arkitekt, for prosjektet til Institute of Marx, Engels og Lenin of Tbilisi
-
Mikhaïl Doller (en) : for filmen Suvorov (1940)
-
Alexandre Dovzhenko : Chtchors- film (om Nikolai Chtchors )
-
Alexeï Douchkine : for arkitektprosjektet for Dvorets Sovetov- stasjonen
-
Natalia Doudinskaya : for sitt bidrag til den sovjetiske balletten
-
Isaac Dunayevsky : musikk fra filmene Circus og Volga-Volga
-
Fjodor Fedorovsky (ru) : for scenografien til Prince Igor- showet
-
Erast Garine : skuespiller, for rollen som Tarakanov i filmen Musical History .
-
Mikheil Gelovani : for rollen i filmen The Big Light
-
Alexander Guerassimov : for maleriet Stalin og Voroshilov i Kreml
-
Sergey Guerassimov : for filmen Læreren
-
Uzeyir Hajibeyov : Ker oghlu opera
-
Vassili Yefanov (ru) for maleriet Unforgettable Encounter (1938).
-
Igor Ilinsky : for rollen i filmen Volga, Volga
-
Boris Iofane : for prosjektet til paviljongen til Sovjetunionen på den universelle utstillingen i 1937
-
Jamboul Jabayev : for et sett med forskjellige dikt
-
Alexeï Kapler : manus for filmene Lenin i oktober (1937) og Lenin i 1918 (1939)
-
Aram Khachaturian : konsert for fiolin og orkester
-
Ilya Kopaline : for filmen On the Donau (На Дунае)
-
Olexandr Kornitchouk : for stykkene Platon Krechet (1934) og Bogdan Khmelnitski (1939)
-
Kandrat Krapiva : for stykket Hvem ler sist (1939)
-
Nikolai Kryuchkov : skuespiller, for rollen i filmen Les Tractoristes
-
Marina Ladynina : for rollen i filmen Les Tractoristes (1939)
-
Olga Lepechinskaïa : for bidraget til utvikling av ballett
-
Boris Livanov : for rollen i filmen Minin og Pozharsky (1939)
-
Leonid Loukov : for filmen A Great Life
-
Sergey Merkurov : for statuen av Lenin i Grand Kreml-palasset og statuen av Stalin på det all-russiske utstillingssenteret
-
Nikolai Myaskovsky : Symphony n o 21
-
Vera Moukhina : for den skulpturelle gruppen Arbeideren og kolkhoz-kvinnen
-
Nikolai Okhlopkov : for roller i filmene Lenin i oktober og Lenin i 1918
-
Lioubov Orlova : roller i Volga-Volga og Le Cirque
-
Piotr Pavlenko : for manus til filmen Alexander Nevsky
-
Nikolaï Pogodine : for stykket Mannen med pistolen
-
Vsevolod Poudovkin : til filmene Minine og Pozharsky (1939) og Suvorov (1940)
- Sergei Prokofiev
-
Ivan Pyriev : for filmen Les Tractoristes
-
Youli Raizman : for filmen The Last Night (1936)
-
Mark Reizen : operasanger, bass, for vokaluttrykk
-
Yevgeny Samoïlov : for hovedrollen i filmen Shchors (1939)
-
Marina Semenova : danser
-
Dmitri Tchetchouline : for Kievskaïa- og Komsomolskaya- stasjonsprosjektet til Moskva metro
-
Alexis Nikolaevich Tolstoy : forfatter, Peter den store
-
Alexander Trifonovich Tvardovski : forfatter
-
Nikolai Virta : for romanen La Solitude (Одиночество, 1935)
-
Alexandre Zgouridi : regissør
-
Alla Tarassova : skuespillerinne
1942
1943
1946
-
Alexandre Fadeïev : forfatter, for The Young Guard
-
Samuils Feinberg : Piano Concerto n o to
-
Gara Garayev og Djovdat Hadjiyev : opera Moderlandet
-
Emil Gilels : pianist
-
Reinhold Glière : konsert for stemme og orkester
-
Boris Gorbatov : for novellen Les Indomptés (1943)
-
Nikolai Golovanov : for en serie konserter
-
Alexander Guerassimov : for gruppeportrettet til sovjetiske kunstnere
-
Vassili Yefanov (ru) for maleriet Stalin, Voroshilov og Molotov ved sengen til Maxim Gorki
-
Avetik Issahakian : for patriotiske dikt skrevet under andre verdenskrig
-
Dmitry Kabalevsky : Strykkvartett nr . 2
-
Véniamine Kaverine : forfatter, for romanen The Two Captains
-
Aram Khachaturian : Symphony n o 2
-
Tikhon Khrennikov : musikk til filmen Klokka 18 etter krigen
-
Iakoub Kolas : for diktene Salar , Voices de la Terre , Towards the West , To my friend , Indigenous Path , In May , Victory Path
-
Ilya Kopaline : for filmen Tsjekkoslovakia frigjort (Освобождённая Чехословакия)
-
Elena Kouzmina : rolle i filmen L'Homme n o 217 (1944)
-
Boris Liatochinski : "ukrainsk" pianokvintett, opus 42 (1942)
-
Marina Ladynina : for rollen i filmen Seks om kvelden etter krigen (1944)
-
Boris Lavrenev : for stykket For de som er på sjøen (1945)
-
Leonid Lavrovski : for fremragende forestillinger innen koreografi
-
Olga Lepechinskaya : for rollen i balletten Askepott
-
Mikhaïl Lozinski : oversetter
-
Samouil Marchak : forfatter, for fortellingen Tolv måneder (1943)
-
Vera Maretskaya : for rollen i filmen Hun forsvarer sitt hjemland (1943)
-
Peretz Markish : forfatter
-
Sulamith Messerer : ballettkoreograf
-
Nikolai Myaskovsky : Strykekvartett n o 9 - cellokonsert
-
Vera Moukhina : for skulpturen til Alexeï Krylov
-
Vano Mouradeli : Symphony n o 2
-
Anatoly Novikov : for sangene Vasya-Vasiliok , Hvor en ørn sprer vingene , De fem kulene
-
Vera Panova : forfatter, for Sputniki
-
Gavriil Nikolayevich Popov : Symphony n o 2
-
Sergei Prokofiev : Symphony n o 5 - piano sonata n o 8 - Ballet Cinderella
-
Ivan Pyriev : for filmen Klokka seks om kvelden etter krigen (1944)
-
Youli Raizman : for dokumentarfilmen På spørsmålet om våpenhvile med Finland (1944) og dokumentarfilmen Berlin (1945)
-
Yevgeny Samoïlov : for rollen i filmen Seks om kvelden etter krigen (1944)
-
Constantin Sergeyev : for kunstneriske aktiviteter de siste årene
-
Constantin Simonov : for romanen Days and Nights (Дни и ночи)
-
Aleksey Surkov : for patriotiske sanger
-
Georgi Sviridov : pianotrio
-
Vassili Toporkov : for rollen i showet Deep Exploration av Aleksandr Kron
-
Evgueni Voutchetitch : billedhugger, for monumentet til general Ivan Tcherniakhovsky
-
Wanda Wasilewska : forfatter, for novellen Simply Love (Po prostu miłość)
-
Sergo Zakariadze : for rollen i filmen Georges Saakadzé
-
Rostislav Zakharov : for iscenesettelsen av Askepott av Sergei Prokofiev
-
Alexandre Zgouridi : regissør
1947
1948
1949
-
Vassili Ajaïev : for romanen Far from Moscow (1948)
-
Fikret Amirov : for de symfoniske mughamene Kürd ovşarı og Şur
-
Alexander Arutiunian : kantate Moderlandet
-
Vassili Ajaïev : forfatter, for langt fra Moskva (1949)
-
Moukhtar Aouézov : for romanen Abaï
-
Leonid Baratov : for iscenesettelsen av operaen Boris Godunov
-
Nikolai Bogolioubov : for rollen i showet La Rue verte av Anatoli Sourov
-
Nikolaï Boudachkine : for Doumka , Russian Fantasy og Second Rapsodie
-
Amvrosy Buchma : for hovedrollen i showet Makar Doubrava av Alexandre Korneitchouk
-
Stepan Chtchipatchev : for diktsamlingen (1948)
-
Aleksei Dikij : for iscenesettelsen av showet Caractère moscovite
-
Alexey Douchkin : for arkitektprosjektet for Tower- bygningen til det sovjetiske tungindustridepartementet
-
Natalia Doudinskaya : for balletten Raymonda av Alexandre Glazunov
-
Konstantin Fedine : for romanene De første gledene (1945) og Den ekstraordinære sommeren (1948)
-
Fjodor Fedorovsky : for scenografien til Boris Godunov- showet
-
Grigory Ginzburg : pianist, for en serie konserter
-
Feodor Vasilyevich Gladkov : forfatter, for Story of my barndom (1949?)
-
Elena Gogoleva : rolle i showet Muscovite Character (Anatoly Safonov)
-
Nikolai Golovanov : for operaforestillingen Boris Godunov av Modeste Mussorgsky
-
Sergei Gourzo : rolle i La Jeune Garde (1948)
-
Roman Grigoriev : for dokumentarfilmen Saving the World (1948)
-
Alexander Guerassimov : for maleriet Iossif Stalin nær kisten til Andrei Zhdanov
-
Sergei Guerassimov : for filmen The Young Guard (1948)
-
Oles Hontchar : for tredje bind av romanen Porte-Flags (1948)
-
Tatiana Iablonskaïa : for maleriet Le Pain (1949)
-
Mikhaïl Issakovski : for samlingen Chants et poèmes
-
Konstantin Ivanov : dirigent
-
Olga Jiznieva : rolle i filmen Court of Honor
-
Dmitri Kabalevski : konsert for fiolin og orkester (1948)
-
Pavel Kadotchnikov : Meressievs rolle i historien om en ekte mann (1948)
-
Iakoub Kolas : for diktet Cabane de pêcheur (1947)
-
Kirill Kondrachine : dirigent for showet La Fiancée vendue
-
Ilya Kopaline : for filmen New Albania (Новая Албания)
-
Oleksandr Korniychuk : for stykket Makar Dubrava (1948)
-
Vilis Lācis : lettisk forfatter for den episke Tempête ( Vētra 1946-1948)
-
Boris Livanov : for rollen som Roubtsov i showet Une rue verte av Anatoli Sourov .
-
Samouil Marchak : til oversettelsen av William Shakespeares Sonnets
-
Vassili Merkouriev : for rollen i filmen The Story of a Real Man
-
Nonna Mordioukova : rolle i La Jeune Garde (1948)
-
Nikolai Nikitin : forfatter, for romanen Aurore du Nord
-
Nikolai Okhlopkov : rolle Vorobiov i Historien om en ekte mann (1948)
-
Vera Panova : forfatter, for The Bright Shore
-
Boris Polevoï : for samlingen av noveller We Soviets (1948)
-
Mikhail Possokhine : for utformingen av boligskyskraperen i Moskvas Kudrinskaya Square
-
Mark Reizen : for operaforestillingen Boris Godunov av Modeste Mussorgsky
-
Fjodor Rechetnikov (ru) : maler, for maleriene Generalissimo av Sovjetunionen IVStalin og ankom for ferien
-
Faïna Ranevskaya : skuespillerinne
-
Sviatoslav Richter : klassisk pianist
-
Abram Room : regissør, for filmen Court of Honor
-
Lev Roudnev : for prosjektet til hovedbygningen til Moskva statsuniversitet
-
Anna Sakse : for romanen Pret kalnu (1948)
-
Igor Savchenko : for filmen The Third Blow (1948)
-
Constantin Sergeyev : for koreografien til balletten Raymonda av Alexandre Glazunov
-
Constantine Simonov : for diktsamlingen Venner og fiender (Друзья и враги)
-
Anatoly Sofronov : for stykket The Muscovite Character (Московский характер, 1948)
-
Aleksandr Stolper : regissør av filmen Historien om en ekte mann
-
Lev Sverdline : for rollen som Andrei Vereiski i showet The Honor Law
-
Dmitri Tchetchouline : for byggeprosjektet Zariadié
-
Boris Tchirkov : rolle Vereiski i filmen Court of Honor
-
Semyon Tchouikov : for det kirgisiske Kolkhoz Suite- maleriet
-
Nikolai Tikhonov : for diktsamlingen Georgian Spring (1948)
-
Moukan Toulebaev : for operaen Birjan og Sara
-
Vassili Vainonen : koreografi av showet La Fiancée solgt
-
Ivan Vassilenko : forfatter, for La Petite Étoile
-
Nikolai Virta : for stykket The Plot of the Condemned (Заговор обречённых)
-
Yevgeny Vuchetich : billedhugger, for monumentet til helten til sosialistisk arbeidskraft Nazarali Niyazov og helten fra Sovjetunionen Timofey Kryukin
1950
1951
1952
-
Mukhtar Ashrafi : for kantaten Le Chant du Bonheur
-
Qəmər Almaszadə : for showet til Gulshenéé
-
Leonid Baratov : for iscenesettelsen av operaen The Family of Tarass
-
Vladimir Beliaïev : forfatter, for den gamle festningstrilogien
-
Serge Bondartchouk : for rollen i filmene Taras Chevtchenko (1951) og The Knight with the Golden Star (1950)
-
Vladimir Braun : for filmen Days of Peace (1950)
-
Daniil Chafran : for en serie konserter
-
Yuri Chaporine : romanser for stemme og piano
-
Dmitry Shostakovich : ti dikt for kor, op. 88
-
Alekseï Chtchoussev : arkitekt, for Komsomolskaya metrostasjonsprosjekt
-
Andriy Shtoharenko : symfonisk suite Til minne om Lesya Ukrainka
-
Ivan Efremov : for boken La Taphonomie et la chronologique géologique
-
Djovdat Hadjiyev : symfonisk dikt for fred
-
Rassoul Gamzatov : for diktsamlingen Fødselsåret mitt
-
Boris Gmyria : for en serie konserter
-
Boris Gorbatov : for manus til filmen Miners of Donetsk (1950)
-
Sylva Kapoutikian : for samlingen Mes intimes (Мои родные, 1951)
-
Roman Karmen : for filmen Soviet Turkmenistan
-
Tikhon Khrennikov : for musikken til filmen Donetsk Miners (1950)
-
Pavel Korine : for mosaikkene til metrostasjonen Komsomolskaya
-
Vilis Lācis : for romanen Towards the new shore ( Uz jauno krastu , 1952)
-
Yuri Levitine : komponist, for Oratorio Lights of the Volga (1951)
-
Boris Liatochinsky : musikk til filmen Taras Shevchenko (1950)
-
Ding Ling : for romanen The Sun Illuminates the Sanggan River (1948)
-
Yuri Lioubimov : for rollen i showet Egor Boulytchev og de andre
-
Leonid Loukov : for filmen Minors of Donetsk (1950)
-
Georgi Markov : for romanen The Strogovs (vol. 1-2, 1939-1946)
-
Pavel Massalski : for rollen i showet Les Fruits de la science
-
Vassili Merkouriev : rolle (Gorovoi) i filmen Minors of Donetsk (1950)
-
Igor Moïsseïev : for koreografiene til det tradisjonelle dansensemblet
-
Vera Moukhina : for statuen av Maxim Gorky ved det hviterussiske torget i Moskva
-
Veli Mukhatov : komponist, for det symfoniske diktet Ma Patrie
-
Niazi : for sitt arbeid som dirigent under Gülşən- balletten
-
Pablo Neruda : Internasjonal Stalin-pris for fred
-
Nikolai Nossov : for den nye Vitia Maleev på skolen og hjemme (1951)
-
Valentina Osseïeva (ru) for trilogien Vassek Troubatchev og hans kamerater
-
Georg Ots : for rollen i filmen Valgus Koordis (1951)
-
Sergei Ouroussevsky : Fortsatt fra filmen The Knight with the Gold Star
-
Youli Raizman : regissør av filmen The Knight with the Gold Star
-
Natan Rakhline : for en serie konserter
-
Herbert Rappaport : for filmen Valgus Koordis (1951)
-
Igor Savchenko : for filmen Tarass Shevchenko (1951)
-
Juhan Smuul : for samlingen Vers. Dikt (1951)
-
André Stil : for romanen Le Premier Choc (1951)
-
Otar Taktakichvili : Piano Concerto n o 1
-
Vassili Toporkov : for rollen i showet The Fruits of Science av Leo Tolstoy
-
Gueorgui Tovstonogov : for iscenesettelsen av showet Path of Immortality
-
Antanas Venclova : forfatter, for Rinktinė
-
Wanda Wasilewska : forfatter, for Song on Water- trilogien (Pieśń nad Wodami).
-
Nikolai Zadornov : forfatter, for romanene Amour-batiouchka , Distant Krai , Towards the ocean
-
Sergo Zakariadze : for rollen som Gigauri i stykket Son Étoile av Ilya Mosashvili
-
Boris Zakhava : for oppsetningen av showet Egor Boulytchev et les autres av Maxime Gorky
1964
1967
1968
1970
-
Aleksandr Berezniak (en) : oppretting av missiler ( KSR-5 og Kh-28 )
1971
-
Aleksandr Berezniak (en) : opprettelse av raketten ( Kh-22M )
1974
1975
-
Igor Sergeyevich Seleznev : opprettelse av raketten ( Kh-22MA )
-
Sergei Vonsovsky : fysikk
1977
1980
1982
1983
1984
1989
1965
1967
1968
1969
1970
1971
1972
1973
1974
1975
1976
1977
1978
1979
1980
nitten åtti en
1982
1983
1984
1985
1986
1987
1988
1989
1990
-
Mieczysław Weinberg for Chamber Symphony n o 1, Revised Op 3 og Chamber Symphony n o 2, revidert opus 14
1991
-
Victor Astafiev for den nye Зрячий посох
- Bulat Okoudjava
-
Nikolai Nekrasov for de nyeste programmene i Academic Orchestra of Russian Traditional Music of the VGTRK ( Академический оркестр русских народных инструментов ВГТРК )
Merknader og referanser
-
Polly Jones, "Fra Stalin pris Lenin pris: æres-emulering i Sovjet-Russland" , Genesis , Belin, n o 55, 2004/2, 176 sider, s. 41-61 ( ISBN 2701137276 ) .
-
På russisk: Александров В. В., Базилевский Ю. Я., Жучков Д. А., Лыгин И. Ф., Марков Г. Я., Мельников Б. Ф., Прокудаев Г. М., Рамеев Б. И., Трубников Н. Б., Цыганкин А. П., Щербаков Ю. Ф., Ларионова Л.А.
-
Ludmila Shtern, Bye Bye Leningrad: Historisk roman i tiden for den kalde krigen , Éditions Intervalles,2015( ISBN 978-2-36956-133-0 , les online )
-
(i) Peter Rollberg, Historical Dictionary of russisk og sovjetisk Cinema , Rowman & Littlefield,2016( ISBN 978-1-442-26842-5 , leses online ) , s. 346-347